Czwartkowy poranek (12.08.21 r.) przywitał nas radosnym gwarem dzieci, które wraz z Paniami nauczycielkami z Miejskiego Przedszkola nr 2 we Włodawie, odwiedziły biblioteczny ogródek. Celem wizyty było przyjrzenie się mieszkańcom Hotelu dla owadów powstałego przy naszej placówce. Przedszkolaki z entuzjazmem uczestniczyły w proponowanych przez nas zajęciach.

Młodsza grupa poznała losy bardzo głodnej gąsienicy, bohaterki książeczki Erica Carle’a. Następnie zajrzeliśmy do wnętrza „Hotelu dla owadów” Petry Bartikovej, gdzie zachwycił nas wspaniały przekrój tej niezwykłej konstrukcji. Dzieci z radością przyjęły odwiedziny koników polnych i wszelkich bzyczących gości naszej bibliotecznej łączki.

Starsza grupa wykazała się ogromną wiedzą na temat poszczególnych owadów. Dzieci błyskawicznie odgadywały zagadki z nimi związane. Z wielkim zainteresowaniem przyglądały się najpierw Hotelowi dla owadów w książce wspomnianej wyżej, by następnie przejść do stojącego w ogródku hoteliku. Podczas wizyty padło wiele szczegółowych pytań związanych z mieszkańcami domku. Zaprezentowane książki o tematyce owadziej dostępne w Oddziale dla Dzieci oraz makieta informacyjna opatrzona zdjęciami owadów szukających schronienia w naszym ogrodzie zgłębiły wiedzę naszych miłych gości.

Dziękujemy za wesołe odwiedziny i mile spędzony czas, życząc Wam udanych wakacji zapraszamy do biblioteki :)

Tekst i zdjęcia
Joanna Orzeszko
Małgorzata Topolska

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

na pierwszym planie na trawniku siedzi tyłem grupa dzieci w wieku 3-4 lat, patrzą na prowadzącą (J. Orzeszko), która pokazuje rozkładaną, kolorową planszę/stronę w książce. Na planszy jest zilustrowane wnętrze hotelu dla owadów. W tle chodnik i fragment elewacji budynku biblioteki. W prawym górnym rogu zielone krzewy, fragment drzewa.

Grupa dzieci w wieku 3-4 lat siedzi na zielonych kocach rozłożonych na trawniku pomiędzy 4 drzewkami. Dzieci oglądają kolorowe książki o owadach, roślinach. Z lewej strony, na chodniczku stoi zielony stolik, na którym leży drewniana, płaska skrzyneczka. W lewym górnym rogu widać fragment hotelu dla owadów, zielone rośliny ozdobne na skalniaku, krzewy, żółte kwiaty. W tle, na chodniczku dwie panie z dwójką młodszych dzieci.

Zdjęcie wykonane w ogródku przy bibliotece. Na pierwszym planie, grupa dzieci wpatruje się w rozłożoną książką z owadami, którą trzyma prowadząca zajęcia. W oddali drewniany ul- zaadaptowany na hotel dla owadów. W tle widać ścianę zielonych winorośli. Z prawej strony wisi makieta z fotografiami owadów.

Z prawej strony, prowadząca zajęcia trzyma rozłożoną książkę z której wyłania się pająk wraz z pajęczyną w formacie 3D. Wokół prowadzącej stoją dzieci i dotykają rączkami pająka.

Z prawej strony stoi nauczycielka, obok niej grupka dzieci skierowanych tyłem do obiektywu. Dzieci skupiają uwagę na prowadzącej oraz hotelu dla owadów, która objaśnia im gdzie mieszkają owady.