Ubiegły tydzień upłynął mi pod znakiem kolorowych emocji! Miałam ogromną przyjemność gościć (20.06.2024 r.) w Miejskim Przedszkolu Nr 1 we Włodawie, w grupie „Kasztanków”, której wychowawczynią jest pani Natalia Cabaj. Towarzyszył mi pluszowy Czerwony Potwór, bohater niezwykłej książki.

Grupa dzieci wraz z paniami pozują do wspólnej fotografii. W pierwszym rzędzie dzieci trzymają w rekach znak Stop, pluszowego Czerwonego Potwora i książkę „Kolorowy potwór” – A. Llenas. Tło granatowe z czerwonymi dekoracjami.

Już od progu przywitała nas fala entuzjazmu! Dzieci z wypiekami na twarzach nie mogły się doczekać poznania historii o potworze, znanej niemal na całym świecie.
Głównym bohaterem naszych zajęć był "Kolorowy potwór" - bohater książki pop-up autorstwa A. Llenas z wydawnictwa Mamania. Ta opowieść o emocjach stała się punktem wyjścia do rozmowy o złości.
Dekoracja w postaci wulkanu, którą przygotowały panie przedszkolanki, towarzyszyła nam przez całe spotkanie. Razem z dziećmi omówiliśmy oznaki gniewu, a erupcja wulkanu uświadomiła im, jakie mogą być skutki niekontrolowanych emocji.
Podczas warsztatów każde dziecko miało za zadanie stworzyć własne dzieło sztuki, które wyrażało jego złość. Później, przy pomocy chusty Klanza, uczyliśmy Więcej się rozpoznawać narastający gniew i ćwiczyliśmy techniki panowania nad nim.
Poznaliśmy też wiele sposobów na pokonanie złości - od liczenia do dziesięciu, przez ćwiczenia oddechowe, po "treningi siłowe" z wykorzystaniem ciężarków i rękawic bokserskich.
Wszystkie te metody wspólnie wykonaliśmy z uśmiechem na twarzy, udowadniając, że złość można przezwyciężyć w pozytywny sposób.
Głównym celem naszego spotkania było wsparcie edukacji emocjonalnej dzieci o oswojeniu trudnych emocji, takich jak złość, i nauczyć je konstruktywnych sposobów radzenia sobie z nimi.
Mam nadzieję, że ta kolorowa lekcja o złości na długo pozostanie w pamięci "Kasztanków". A ja z radością będę pielęgnować wspomnienia pełne uśmiechu i zaangażowania najmłodszych uczestników!
Przedszkolaki w podziękowaniu za przeprowadzenie zajęcia, podarowały mi własnoręcznie narysowaną laurkę za którą serdecznie dziękuję :).

Małgorzata Topolska

Grupa dzieci wykonała laurkę, która przedstawia prowadzącą zajęcia wraz z Czerwonym Potworem. Na niej widnieje podpis KOLOROWY POTWÓR i PANI MAŁGOSIA.

Grupa dzieci siedzi po turecku na dywanie. Jedno z dzieci mocno przytula do siebie pluszowego Czerwonego Potwora. Tło stanowi wystrój sali przedszkolnej w postaci mebli.

Grupa dzieci siedzi na dywanie w okręgu. W jego środku kuca przed dzieckiem prowadząca zajęcia, która podaje dziewczynce ciężarki. W tle widzimy tematyczną dekorację.

Grupa dzieci siedzi na dywanie w okręgu. W jego środku stoi dziewczynka podnosząca ciężarki. Przy niej siedzi prowadząca, która podziwia siłę dziewczynki. W tle widzimy ekspozycję.

Grupa dzieci siedzi w okręgu i przypatruje się akcji.... W jego środku stoi prowadząca, która w jednej ręce trzyma dużą czerwona piłkę a dziecko wyposażone w bokserskie rękawice celuje w piłkę.

Bibliotekarka prezentuje książkę dzieciom pop-up Kolorowy potwór. Za bibliotekarką w oddali siedzi na krześle Czerwony potwór- pluszak i dekoracja wybuchającego wulkanu.

Grupa dzieci wraz z paniami siedzi wokół kolorowej chusty KLANZA. Tło stanowi wystrój sali przedszkolnej w postaci mebli i zabawek.

Prowadząca kuca przed dzieckiem i podtrzymuje ciężarki, które chłopiec próbuje podnieść. W tle kibicuje mu reszta grupy.

W okręgu na dywanie siedzi grupa dzieci. W jego środku siedzi bibliotekarka, która tuli do siebie Czerwonego Potwora- pluszaka. Tło stanowi wystrój sali przedszkolnej w postaci mebli i zabawek.