W czwartek (3 października), odwiedziłam wraz z pluszowym czarnym potworem dwie grupy przedszkolne: Dzwoneczki i Jeżyki, których wychowawczyniami są panie: Katarzyna Chudaś i Magda Wilczek w Miejskim Przedszkolu nr 1 we Włodawie.

123

To kolejne spotkanie w przedszkolu z sympatycznym bohaterem książki Anny Llenas „Kolorowy potwór”, któremu początkowo wymieszały się wszystkie uczucia. Każda emocja, którą aktualnie przeżywa barwi go na inny kolor. Tego dnia zabarwił się na czarno czyli naszego bohatera ogarnął strach.
Na początku spotkania rozmawialiśmy o tym czym jest strach, że w gruncie rzeczy jest nam potrzebny bo daje nam sygnał o zagrożeniu. Jednocześnie może nam dać siłę by przezwyciężyć tę emocję.
Podczas wspólnej zabawy wyrażaliśmy swoje emocje, opowiadaliśmy także czego najbardziej się boimy.
Następnie podczas kolejnej zabawy dzieci miały za zadanie określić poziom strachu w skali od 1 do 10, przy czym 1 oznacza „mały strach” natomiast 10 „ogromny strach”. Podczas inscenizacji – kuferek z pająkiem-zabawką, przezwyciężaniem ciemności za pomocą latarek i wizyta głodnego wilka – grupy przyznawały noty na skali strachu. Ale szczerze mówiąc, było w tej zabawie więcej śmiechu niż strachu.
Na zakończenie przećwiczyliśmy kilka sprawdzonych strategii, które w razie potrzeby pomogą nam uporać się ze strachem. Tą metodą był świadomy oddech, który rozluźnia naszą przeponę podczas oddychania.
Serdecznie dziękuję wychowawczyniom obu grup za zaangażowanie podczas zajęć i pani Magdalenie Jurkowskiej za udokumentowanie tego spotkania.
Podziękowania kieruję również w stronę Basi Sielaszuk – Łukaszczuk :)

Małgorzata Topolska

Fot. Magdalena Jurkowska

Grupy dzieci siedzą wraz z paniami w okręgu, w którego środku siedzi pluszowy czarny potworek a przed nim rozłożona książka A. Llenas - „Kolorowy potwór”pop- up. Za nimi w oddali wyeksponowany czarny ekran z ogromnymi pomarańczowymi oczami i duży pająk.

Dzieci siedzą na dywanie w mniejszych grupkach – „okręgach” w których są numery na czarnym tle. Obok nich siedzą panie.

Bibliotekarka chodzi wśród grup z pająkiem- zabawką na dłoni. Dzieci w grupach przyznają noty. W oddali widać dekorację w kolorze czarnym.

Bibliotekarka w przebraniu wilka grasuje wśród grup przedszkolaków. Panują ciemności. Dzieci oświetlają latarkami wilka.

Bibliotekarka w przebraniu wilka, chodzi wśród grup przedszkolaków. Panują ciemności. Dzieci oświetlają latarkami skradającego się wilka.

Grupa dzieci pozuje do fotografii. W pierwszym rzędzie jedno z dzieci trzyma maskotkę,drugie zaś czytaną podczas zajęć książkę. Za nimi po obu stronach stoją panie; wychowawczyni grupy w przebraniu wilka z rozłożonymi ku górze rękami i bibliotekarka.