Szkoła Podstawowa nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej
we Włodawie

zapraszają na wystawę prac plastycznych

Soni Trochanowskiej

PRZESTRZENIE WYOBRAŹNI

Plakat anonsujący wydarzenie. Treść na plakacie zgodna z tekstem anonsu.

Wernisaż:
17 października 2024 r. (czwartek), godz. 11.00

Galeria Na Piętrze
ul. Przechodnia 13

Wystawa czynna
od 4 października do 8 listopada 2024 r.

Dziewczynka stojąca na boisku

SONIA TROCHANOWSKA

Mam 13 lat i od urodzenia mieszkam we Włodawie. Uczę się w Szkole Podstawowej nr 2 i chodzę do klasy 8 a.
Pochodzę z artystycznej rodziny, a szczególny wpływ wywarł na mnie mój tata (znakomity artysta moim skromnym zdaniem), który od najmłodszych lat zachęcał mnie do rysowania, a teraz zawsze służy radą. Do tego opowiadał mi i mojemu bratu o przygodach pieska o imieniu Sarka Mała. Spowodowało to, że w późniejszych latach zaczęłam tworzyć sporo obrazków, na których występuje ona lub jej robotyczne wersje (Robosarki). Od zawsze też dużo prac tworzę poprzez zabawę z bratem np. zadawanie sobie zabawnych tematów do rysowania.
Moimi ulubionymi tematami są portrety lub krajobrazy, a najbardziej te przedstawiające miasto Robosarek.
Inspirację do stworzenia uniwersum mojej robotycznej bohaterki zaczerpnęłam ze świata Machinarium, gry przygodowej, wyprodukowanej przez firmę Amanita Design, z której postaci także możecie zobaczyć pośród moich rysunków.
Lubię oglądać bajki takie jak „Muminki”, albo „Świnka Peppa” oraz filmy fantastyczne, typu „Obcy” i „Gwiezdne Wojny”. Czytam też komiksy, wielce podobają mi się serie „Thorgal”, „Asterix i Obelix”, „Kajko i Kokosz”, „Usagi Yojimbo”, czy też „Nauticaa z Doliny Wiatru”, a w końcu wspomniane już „Muminki”. Bohaterowie wymienionych tytułów często są inspiracją moich prac. Na wystawie zobaczycie m.in. Mandaloriana i uroczego Grogu, wędrownego ronina Usagi, księżniczkę Nauticę i wielu innych ulubionych bohaterów.
Prace zazwyczaj wykonuję ołówkiem albo kredkami, jednak niedawno spróbowałam też namalować 2 obrazy farbami akrylowymi, co bardzo mi się spodobało. Myślę, że w przyszłości częściej będę sięgać po tę technikę. Zamierzam również nauczyć się malować farbami olejnymi.
Poza sztukami plastycznymi interesuję się również muzyką. Uwielbiam słuchać muzyki rozrywkowej, głównie wykonawców z lat 80 m.in. Michaela Jacksona, czy Diany Ross - bohaterów wielu moich prac.
Ukończyłam szkołę muzyczną l stopnia, więc umiem też grać na skrzypcach. To również jest moja pasja.