zaprasza na wystawę

Wernisaż: 8 lutego 2019 r., godz.17.00
Galeria Na Parterze
ul. Przechodnia 13

Janusz Woliński urodził się we Włodawie w roku 1950. Malarstwem i rzeźbą interesuje się od młodzieńczych lat. W latach osiemdziesiątych był członkiem Klubu Twórcy Ludowego i Plastyka Amatora przy Włodawskim Domu Kultury. Bierze udział w wystawach zbiorowych m.in. w Gminnym Ośrodku Kultury w Jabłoniu i Kodniu, Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie oraz wystawach indywidualnych w Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego i Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie.
Janusz Woliński jest samoukiem. Uprawia malarstwo realistyczne. Są to pejzaże oraz portrety. Jako jedną z pierwszych inspiracji malarskich wymienia okolice Włodawy, zwłaszcza lasy włodawskie i sobiborskie. Natomiast inspiracją do wykonania cyklu portretów żydów były opowieści starszych mieszkańców miasta. Autor przedstawił to następująco: „Gdy sięgam pamięcią do czasów dzieciństwa spędzonego w miasteczku nad Bugiem, przypominam sobie liczne opowieści dziadków, starszych sąsiadów oraz matki o tym jak kiedyś tu było, jak żydowscy krawcy szli odświętnie ubrani, szewc żydowski wykonywał buty jedyne w swoim rodzaju a dzieci jedne i drugie spotykały się na ulicy.
Wtedy również usłyszałem opowieść o tym jak nagle wszystko to się skończyło, wywołując przerażenie mieszkańców. Znając tą tragiczną historię nieraz jako chłopiec spoglądałem na włodawską bożnicę, w której murach zamarło życie. Liczne kłódki broniły dostępu do świata, który w świadomości dziecka stawał się jeszcze bardziej zagadkowy i tajemniczy.
Po latach wszystkie te wyobrażenia oraz stare fotografie przedstawiające żydowskich mieszkańców mojego miasta oraz licznych podobnych społeczności w całym kraju, skłoniły mnie do stworzenia cyklu prac, które choć w części przywołują świat ludzi, którzy niegdyś na co dzień tworzyli specyficzny klimat miast i miasteczek całej Polski".
Od roku 2014 jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego we Włodawie.
W roku 2016 otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej" nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego".

/informacja od autora wystawy