W piątek, 5 kwietnia 2019 r., po raz kolejny mieliśmy okazję spotkać się ze sztuką, a to za sprawą pani Krystyny Igras, która podzieliła się z nami efektami zarówno swojej twórczości malarskiej, jak i literackiej.

DSC0043a

Podczas wernisażu prezentowanych na wystawie w Galerii Na Parterze obrazów artystki miała miejsce promocja dwóch Jej książek: "Dlaczego Chełmskie Pagóry śpiewają?" i "W zakątkach Bugu".

Krystyna Maria Igras urodziła się w lutym w Dryszczowie, obecnie mieszka w Pokrówce, gmina Chełm. Artystka jest laureatką licznych ogólnopolskich konkursów poetyckich. Lista jest naprawdę imponująca.
Pani Krystyna jest też członkiem Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego we Włodawie.
Z jej twórczością mieliśmy przyjemność się zetknąć w 2017 r. 6 kwietnia w Galerii Na Poddaszu, równolegle z wernisażem malarstwa na szkle pani Beaty Kozak odbyło się spotkanie promujące książkę Pani Krystyny „Kufer wspomnień z gałązką rozmarynu”.
W 2011 roku Krystyna Igras rozpoczęła przygodę z malarstwem. Dominującą tematyką na przedstawianych dziełach jest przyroda. Przepiękne różnokolorowe polne kwiaty, smukłe brzozy, ale też wiejskie chatki przycupnięte wśród drzew, przykryte śniegiem bądź otoczone bujną zielenią. Wśród prac artystki pojawiają się też anioły.
W Galerii Na Parterze znajduje się 38 obrazów. Ekspozycja będzie prezentowana do końca kwietnia 2019 r.

O swoim malarstwie Pani Krystyna mówiła słowami poezji: „Obcowanie z przyrodą jest najwytrawniejszą ucztą dla duszy, generatorem energii dla ciała. W nadbużańskich zakątkach odnajduję to co dla mnie ważne. Rozczulające pieśni wiatrów mówią o szczęściu, tęsknocie. W szmerach wód – szept jaźni słyszę. Promieniami słońca – spojrzenie oczu jaśnieniem nasączam. Czyste powietrze sprężynuje do głębin mój oddech sprawia lekki chód, pogodą nasącza serce. Wiatry – chłodzą gorące myśli. Matka ziemia w rozprysku uroków przyrody adoruje wielkość Boga, ptaki śpiewają najcudowniejsze Mu psalmy. Kaczeńce na łęgach i skręcone loki wierzbin wprowadzają w komnaty zachwytu serce. Zima otula mnie sobolą peleryną śniegu, zadumą myśli siodła. Zamiecie kręcą wiatru kataryniarza korbką, falują wachlarzem wieczności, rozbudzają wyobraźnię, uchylają okno mojej duszy.
Z zachwytu zadziwionego serca spójnością Wszechświata, z podszeptów moich dobrych Aniołów, z rozbłysku światła Boga w mojej jaźni powstają obrazy, opowieści, wiersze, bajki”.

Poza wernisażem malarstwa miała miejsce również promocja dwóch książek Pani Krystyny.
„Dlaczego Chełmskie Pagóry śpiewają?” publikacja wydana w 2019 r. w Tuchowie, zawiera 32 strony. Redakcja i korekta Beata Kozak. Utwór prozatorski, baśń, opowiadanie o losach Doremijki opatrzone grafikami samej autorki. Tekst w książce wydrukowany jest dużą czcionką.

„W zakątkach Bugu” tomik poetycki wydany w 2019 r. w Tuchowie, zawiera 104 strony. Redakcja, korekta, projekt i fotografie na okładce Beata Kozak. Książka zawiera wkładkę ze zdjęciami obrazów Krystyny Igras. Poza 51 wierszami w publikacji znajduje się również opowiadanie „O Jaśku, który serce powierzył muzyce”, wstęp autorstwa Krystyny Igras oraz informacja o osiągnięciach artystycznych artystki.

Fragmenty z obu publikacji przeczytała autorka przenosząc zgromadzoną publiczność do krainy swojej wyobraźni. Obrazy malowane poezją sprawiły, że uczestnicy spotkania mieli okazję towarzyszyć małej Doremijce i jej leśnym przyjaciołom oraz poznać odpowiedź na zadane tytule książki pytanie „Dlaczego Chełmskie Pagóry śpiewają?”. Chwilę później znaleźli się „W zakątkach Bugu”, uroczym, czasem trochę zapomnianym świecie nadbużańskich tradycji, rodzimej przyrody, ale też osobistych doznań i wspomnień Pani Krystyny.

Ponadto autorka przekazała do zbiorów MBP we Włodawie książki: „Dlaczego Chełmskie Pagóry śpiewają?”, „W zakątkach Bugu”, „Na orlich skrzydłach” i „Kresowy list” za które jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Wszystkie pozycje są już dostępne w Dziale Regionalnym naszej biblioteki.

Na zakończenie, przy słodkim poczęstunku, uczestnicy spotkania dzielili się z autorką swoimi doznaniami i wrażeniami ze spotkania, gratulując Pani Krystynie zarówno talentu malarskiego, jak i pisarskiego.

Edyta Pietrzak

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Wszystkim autorom zdjęć serdecznie dziękujemy za udostępnienie fotografii i pozwolenie na ich publikację :)

Fot. Ewa Szewczyk