Majowy odcinek cyklu POLECAMY rozpoczniemy sensacyjnie!
SENSACJA THRILLER KRYMINAŁ
Remigiusz Mróz: Kabalista - kolejny, czwarty tom bestsellerowej serii z Gerardem Edlingiem
Półtora roku po tym, jak Małgorzata Rosa wyjechała do Warszawy, szefostwo stacji telewizyjnej chce, by dziennikarka wróciła do rodzinnego miasta. Ma przygotować materiał na temat ofiary gwałtu, której opolska prokuratura odmówiła pomocy. Zeznania dziewczyny zostały uznane za niewiarygodne, sprawcy nigdy nie zaczęto szukać, a śledztwa nie wszczęto. Kiedy Rosa zjawia się na miejscu, orientuje się, że w Opolu panuje zmowa milczenia. Nie ma innego wyjścia, niż zwrócić się do jedynej osoby w prokuraturze, której ufa. Gerard Edling został jednak odsunięty na boczny tor przez nową szefową i nie jest w stanie zaoferować pomocy. Dziennikarce udziela jej niespodziewanie lokalny jasnowidz, od lat odnajdujący zaginione lub martwe osoby, zwany Kabalistą z Chabrów.
Margota Kott: Kolor miłości i krwi
Polsko-ukraińskie love story naznaczone śmiercią. Królowa francuskich romansów, Juliette Gauthier, przeprowadza się do małej wsi w Bieszczadach, by napisać powieść swego życia. Tymczasem Marko Berezowski, młody żołnierz należący do słynnych Cyborgów broniących lotniska w Doniecku przed separatystami, szuka pracy w Polsce. Udaje mu się znaleźć zatrudnienie jako osobisty ochroniarz intrygującej pisarki. Juliette staje się dla niego kimś znacznie więcej niż tylko pracodawczynią… Jednak okrutny los wkrótce zadrwi z ich planów i zmusi Marko, by ponownie stanął do walki, tym razem o swoją przyszłość. Uciekający przed wojną, biedą oraz bolesną traumą ukraiński bohater jeszcze nie wie, że jego losy są splątane z małą bieszczadzką wsią o wiele bardziej, niż mógłby kiedykolwiek podejrzewać. Jakiego koloru nabierze jego życie: miłości czy krwi?
Wojciech Chmielarz, Jakub Ćwiek: Niech to usłyszą
Mistrzowie kryminału - Wojciech Chmielarz i Jakub Ćwiek - stworzyli przerażający thriller, który rozgrywa się w środowisku największych polskich gwiazd i celebrytów. W czasie sesji nagraniowej Maggie, sławna piosenkarka, zostaje uprowadzona przez zamaskowanego napastnika. Nieoczekiwanie udaje jej się dodzwonić do jednej ze stacji radiowych. Przerażona kobieta domaga się wpuszczenia na antenę - jeśli to nie nastąpi, zostanie zabita. Brutalny porywacz stawia kolejne warunki: jeśli Maggie ma przeżyć, cała Polska musi wysłuchać kolejnych fragmentów jego historii. Będzie dzwonił codziennie… Zagadkę chcą rozwikłać Edyta, reporterka rozgłośni, oraz Artur, autor kryminałów i podkaster. Komu można zaufać, a kto okaże się zdrajcą? Czy świat usłyszy opowieść tajemniczego mężczyzny w masce?
Agnieszka Bednarska: Piętno Katriny
„Wszystko to, co w historii, którą właśnie zamierzasz przeczytać, jest najbardziej mroczne, przerażające i nieprawdopodobne, to fakty” - tymi słowami autorka wprowadza czytelnika w klimat swojej mrocznej, fascynującej powieści z pogranicza jawy i snu. Huragan Katrina spustoszył stany Luizjana i Missisipi w sierpniu 2005 roku, pozostawiając po sobie nie tylko straty materialne, zrujnowane domostwa i wypłukane przez wielką wodę cmentarze, lecz także traumę w psychice ludzi, którzy go przeżyli. Do miejscowości doświadczonej huraganem przyjeżdża dziewczyna z Polski. Ucieka przed trudnymi przeżyciami, ale w Norco Valley nie czeka na nią sielanka, podobnie jak na pewną rodzinę, która osiedla się w tajemniczym domostwie.
Joanna Opiat-Bojarska: Fejm
Nowy tytuł laureatki Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru „Fejm”, to nie tylko przewrotny thriller, w którym prawda ma wiele twarzy. Joanna Opiat-Bojarska otworzyła wiele zamkniętych dla publiczności drzwi, wniknęła do środka i obnażyła prawdę o mechanizmach rządzących światem sław. Jeszcze poprzedniego wieczoru Alex Skorupsky świętował premierę filmu, rano budzi się w zupełnie innej rzeczywistości. Jego dziewczyna Agnieszka zniknęła, a kamery zarejestrowały, jak jej samochód potrąca kobietę, z którą Skorupsky'ego łączyło coś więcej niż tylko służbowa relacja. Jeśli Alex nie odnajdzie Agnieszki przed policją, jego budowana latami kariera będzie skończona. Tylko czy Alex jest równie krystaliczny, jak bohaterowie, których gra w filmach? I czy szuka zaginionej dziewczyny, aby ją ocalić? Czy może... chce ją uciszyć na zawsze?
Grzegorz Dziedzic: Żadnych bogów, żadnych panów
Najlepszy kryminalny debiut ostatnich lat, wyróżniony Nagrodą Wielkiego Kalibru 2022. Gangsterska historia osadzona w polskim Chicago u progu lat 20. XX wieku. Zanim nastanie era prohibicji i władzę nad półświatkiem zdobędzie Al Capone, podziemiem Chicago rządzą Polacy. W cuchnących alejkach i piekielnych ubojniach, w scenerii jak z filmu „Dawno temu w Ameryce” czają się ich gangi, a najbardziej zuchwałym jest Erab. Czerwone chusty, anarchistyczne hasła i rozboje pod płaszczykiem Rewolucji - to ich styl. Gdy w tym polonijnym środowisku dochodzi do bestialskiego mordu, do sprawy oddelegowany zostaje świeżo upieczony sierżant Teodor Rucki. Szybko okaże się, że Rucki ma z gangsterami więcej wspólnego niż tylko język.
Maciej Siembieda: Kołysanka - Cykl: Jakub Kania (tom 5)
Czego szukał po wojnie na Śląsku Opolskim światowej sławy kompozytor Aram Chaczaturian, przysłany przez NKWD? Czy on także był oprawcą? Wyjątkowo trudna i ściśle poufna sprawa wagi państwowej wiedzie Jakuba Kanię - specjalistę od śledztw historycznych - do Grodkowa, którego szarą eminencją jest radna sejmiku wojewódzkiego, Iwona Kern. Dlaczego wyszła za mąż za Tomasza, człowieka, którego powinna nienawidzić? O co tragicznie poróżniły się ich rodziny? Jakie tajemnice kryją ruiny jednej z najwspanialszych niegdyś rezydencji magnackich w Europie, w której dwieście lat temu sprowadzono całą orkiestrę na intrygujący koncert dla... dwóch osób? Jak połączą się losy porzuconej przez matkę czteroletniej Joanny Gryzik i „diabła z Rudy”, potwornie okaleczonego w młodości i oszpeconego odludka Karola Goduli? I wreszcie czym była „tajemnicza melodia”, którą nie tylko prokurator Kania próbuje odszukać… Maciej Siembieda z mistrzowską zręcznością splata sensacyjną fikcję z Wielką Historią i małą polityką oraz fascynującymi śląskimi ciekawostkami. Trzymające w napięciu wydarzenia wokół sprawy Chaczaturiana, prawdziwej bajki o Kopciuszku, przeklętych nut oraz rodzinnych sekretów i tajemnic pałacu w Kopicach stawiają pod znakiem zapytania nie tylko dalszą karierę prokuratora Jakuba Kani, ale przede wszystkim naszą przespaną noc…
Piotr Kościelny: Dom
Wschowa to spokojne, niewielkie miasto, którego sielankę przerywają dwie zagadkowe śmierci. Na swoje życie targnęli się były nauczyciel i ksiądz miejscowej parafii. Ich sprawy prowadzi komisarz Marta Lipowicz - policjantka od niedawna służąca w lokalnej komendzie. Intuicja podpowiada jej, że samobójstwa były upozorowane, a w mieście pojawił się mściciel wyrównujący rachunki. Klucz do rozwiązania zagadki może tkwić w przeszłości, o której mieszkańcy Wschowy nie chcą mówić. Lipowicz podejrzewa, że zabójstwa mają związek z miejscowym domem dziecka, skrywającym wiele mrocznych tajemnic.
Piotr Borlik: Incydent
W pociągu relacji Przemyśl-Warszawa dochodzi do ataku terrorystycznego, w którym ginie czterdzieści pięć osób. Policja szybko trafia na trop pracownika obsługi, jedynego ocalałego z wagonu. Zastępczyni prokuratora Natalia Kruger dostrzega nieścisłości w postępowaniu prowadzonym przez przełożonego oraz przez policję i postanawia samodzielnie przyjrzeć się sprawie. Wydaje się, że zamach jest elementem złożonej gry, trudno ją jednak rozpracować, bo próba dotarcia do zleceniodawców okazuje się niewygodna dla wielu wpływowych osób. Czy można wycenić ludzkie życie? Odpowiedź przeraża.
Na koniec prezentacji powieści z dreszczykiem autorów polskich, dwie książki, w których nad dreszczykiem zdecydowanie przeważa duża dawka humoru.
Marta Kisiel: Dywan z wkładką
Tereska Trawna ma problem, a nawet kilka problemów. Kiedy remont felernej kuchni kończy się kupnem domu na wsi, Tereska usiłuje nie tracić panowania nad charakterem i czerpać radość z nieoczekiwanych zmian w swoim życiu. I nawet jej się udaje - a przynajmniej do czasu, kiedy jogging z teściową kończy się odkryciem dywanu z wkładką w postaci bardzo martwego sąsiada. Wszystko zdaje się wskazywać, że za trupa odpowiada Andrzej Trawny, dobroć wcielona i osobisty małżonek Tereski. Synowa i teściowa zwierają szyki, by ukryć zwłoki i czym prędzej odnaleźć prawdziwego mordercę. Tymczasem odcięte od Internetu dzieci Trawnych zaczynają podejrzewać, że matka z babcią próbują wykończyć tatusia…
Iwona Banach: Śmierć na blogowisku
Internet sam w sobie jest czymś wirtualnym, ale wspomaga się rzeczywistością, a rzeczywistość coraz mniej funkcjonuje bez internetu. Kanapka o wiele lepiej smakuje po wstawieniu jej zdjęcia na Instagram, a nowe buty bez zdjęcia na Facebooku po prostu nie istnieją i zdecydowanie lepiej się noszą, nawet jeżeli powodują odcisk na odcisku. A zbrodnia w internetach sprzedaje się jak świeże bułeczki. Kolejna powieść bestsellerowej autorki, która nieodmiennie przyprawia czytelników o ból brzucha - ze śmiechu.
Donato Carrisi: Zaklinacz
Fenomenalny debiut Donato Carrisiego, najsłynniejszego obecnie włoskiego autora thrillerów, który przyniósł mu międzynarodową sławę i dzięki któremu znalazł się w gronie trzech finalistów prestiżowej nagrody literackiej Prix des lecteurs. Sześć odciętych rąk zakopanych w ziemi. Pięć zaginionych dziewczynek. Kim jest ta szósta? Czy istnieje choć cień szansy, że jeszcze żyje? Na czele zespołu dochodzeniowego, do którego należy młoda policjantka Mila Vasquez, stoi profiler, doktor Goran Gavila, ekspert w odnajdywaniu zaginionych dzieci. Oboje zdają sobie sprawę, że przyjdzie im się zmierzyć z sadystycznym mordercą, który podsuwa tropy prowadzące do sprawców kolejnych zbrodni - tak zwanych porządnych obywateli. Mila i Goran nie mają jednak pojęcia, jak perfidna jest gra, którą prowadzi tajemniczy przeciwnik. I nie wiedzą, że w tej grze również im została przypisana określona rola.
Mary Dixie Carter: Fotografka
Czy wymyślone wspomnienie jest mniej prawdziwe od rzeczywistego? Fotografka to pełna przenikliwych psychologicznych obserwacji i niepozwalająca się oderwać historia zazdrości i obsesji. Opowieść Delty aż do szokującego zakończenia sprawia, że czytelnik zaczyna wątpić w to, co już wie. Delta Dawn fotografuje dziecięce przyjęcia urodzinowe. Kiedy zostaje zatrudniona do sfotografowania uroczystości jedenastoletniej Natalie Straub, bycie obserwatorką nowojorskich elit przestaje jej wystarczać. Zaczyna realizować plan: chce należeć do rodziny Straubów. Delta uświadamia sobie, że może fałszować nie tylko fotografie, ale i rzeczywistość.
Dianne Freeman: Poradnik prawdziwej damy. Dobre maniery a morderstwo
Napisana z przymrużeniem oka opowieść o cwaniactwie brytyjskiej arystokracji w staroświeckim entourage’u wiktoriańskiej Anglii - intrygi, niedopowiedzenia i skrywane tajemnice okraszone poczuciem humoru i nagłymi zwrotami akcji sprawią, że nie będziecie mogli oderwać się od tej historii! Frances Wynn, hrabina o amerykańskim pochodzeniu, jako wdowa cieszy się wolnością. Wraz z córką wynajmuje dom i przygotowuje się na przyjęcie pod swój dach siostry Lily - która do Londynu ma przybyć z Nowego Jorku. Jednak życie nie jest usłane tylko różami i wkrótce kobiecie przyjdzie przekonywać inspektora Delaney’a, że nie ma ona nic wspólnego ze śmiercią męża, chociaż zna szokujące okoliczności tego wydarzenia. A do tego wszystkiego, nowy, niezwykle pociągający sąsiad George Hazelton okaże się być jedną z dwóch osób, które znają całą prawdę. Zajęta wprowadzaniem siostry na salony Frances zamartwia się, czy Reggie faktycznie został zamordowany. Aby odkryć prawdę wykorzysta nie tylko sąsiada, ale także swój spryt i talent do plotkowania. Czy morderca skrywa się w towarzystwie?
Enrico Camanni: Kobieta z lawiny
Oryginalny kryminał opowiedziany z perspektywy przewodnika górskiego. Autor, Enrico Camanni, w życiu łączy dwie pasje - góry i literaturę, jest autorem kilkudziesięciu publikacji, zawodowo zajmuje się dziennikarstwem wysokogórskim. Czynny alpinista, wytyczył w Alpach kilkanaście nowych tras, był instruktorem we włoskich szkołach alpinizmu. Bohater książki, Nanni Settembrini, od wielu lat pracuje jako przewodnik i szef górskiego pogotowia ratunkowego. Kiedy otrzymuje wiadomość o lawinie, która nagle zeszła w masywie Mont Blanc, rusza wraz z zespołem we wskazane miejsce. Ratownicy w ostatniej chwili wydobywają spod śniegu kobietę w bardzo ciężkim stanie, ale lekarzom udaje się ją uratować. Niestety kobieta wskutek urazu traci pamięć. Zagadką pozostaje nie tylko jej tożsamość, ale również to, co stało się podczas wspinaczki. Kobieta jest przekonana, że wspinała się z partnerem. Po drugiej osobie nie ma jednak śladu. Jej teorię zdaje się potwierdzać fakt, że była obwiązana długą liną, której drugi koniec pozostał luźny… „Kobieta z lawiny” to nie tylko historia górskich zmagań w Alpach z malowniczą Doliną Aosty w tle, to przede wszystkim wzruszająca opowieść o uczuciach i pamięci. O tym, kim jesteśmy dzięki zgromadzonym wspomnieniom i kim nie jesteśmy, gdy tych wspomnień zabraknie.
Alex Finlay: W otchłani strachu
Tytuł uznany przez redakcję Amazona za najlepszy thriller 2021 roku. Matt Pine, student Uniwersytetu Nowojorskiego, otrzymuje wstrząsającą wiadomość: prawie cała jego rodzina - matka, ojciec, brat i siostra - została znaleziona martwa w Meksyku, gdzie spędzała wakacje. Miejscowa policja twierdzi, że doszło do nieszczęśliwego wypadku zatrucia gazem, ale FBI i Departament Stanu mają co do tego wątpliwości. Śmierć amerykańskich turystów trafia na pierwsze strony gazet. To już kolejny raz rodzina Pineʼów wzbudza zainteresowanie mediów. Starszy brat Matta, Danny, odbywający karę dożywocia za zamordowanie swojej dziewczyny, był bohaterem głośnego filmu dokumentalnego, w którym sugerowano, że został niesłusznie skazany. Po powrocie do rodzinnego miasta Matt zmaga się z wrogością mieszkańców i wspomnieniami, o których wolałby zapomnieć. Tymczasem śmierć w Meksyku wydaje się coraz bardziej podejrzana i powiązana ze sprawą Danny’ego. Matt musi odkryć prawdę o zabójstwie, narażając własne życie i spoglądając w otchłań strachu…
Zachęcamy również do lektury najnowszych książek popularnych autorek thrillerów psychologicznych: „Sekret sióstr” Lucindy Berry, „Zanim poznasz moje imię” Jacqueline Bublitz oraz Jenny Blackhurst „Morderstwo na szlaku” i „Córka mordercy”.
LITERATURA OBYCZAJOWA
Bonnie Garmus: Lekcje chemii
„Lekcje chemii” to książka jak haust świeżego powietrza - dowcipna, energetyczna i orzeźwiająco optymistyczna. Główna bohaterka, Elizabeth Zott, jest naukowcem i zajmuje się chemią. Fabuła osadzona jest w połowie lat 50., kiedy widoczna była ogromna dyskryminacja kobiet chcących wykonywać męskie zawody. Właśnie z takimi problemami spotyka się Elizabeth, którą, oprócz nietolerancji, spotyka też wiele brutalności ze strony kolegów naukowców, z którymi pracuje. Wśród nich tylko jeden potrafi obdarzyć kobietę szacunkiem. Calvin Evans, nominowany do Nagrody Nobla i słynący z pamiętliwości samotny geniusz, szybko nawiązuje z Elizabeth głęboką więź i zakochuje się w jej umyśle. Życie bywa jednak nieprzewidywalne i kobieta z dnia na dzień zostaje samotną matką, ale też gwiazdą kulinarnego programu numer jeden całej Ameryki „Kolacja o szóstej”. Jej niezwykłe podejście do gotowania ("Do łyżki stołowej kwasu octowego dodajemy szczyptę chlorku sodu") staje się zaczątkiem rewolucji - Elizabeth nie uczy kobiet po prostu gotować, robi znacznie więcej, ośmiela je do zmiany społecznego status quo. Chociaż temat powieści może z pozoru wydawać się mało oryginalny, to za sprawą wyjątkowych postaci bohaterów książkę czyta się wspaniale. Styl jest lekki, bo mimo momentów smutnych i dramatycznych, autorka wplotła w ten przekaz tak wiele humoru i ciepła, że czytelnik czuje się podniesiony na duchu. Jest pewne, że „Lekcje chemii” nie mają nic wspólnego z klasycznym obyczajem czy ckliwym romansem - są wyjątkowe!
Fredrik Backman: Mężczyzna imieniem Ove
Debiutancka powieść szwedzkiego autora Fredrika Backmana, która w Skandynawii szybko została bestsellerem i została już dwukrotnie zekranizowana. Tytułowy bohater, prawie 60-letni, odizolowany od otoczenia mężczyzna imieniem Ove, który na pierwszy, a nawet drugi, rzut oka wydaje się antypatyczny - jest takim modelowym przykładem nielubianego sąsiada, w którego nikt z nas nie chciałby się zamienić na starość. Ale to właśnie pod wpływem spotkania nowych, bardzo irytujących Ovego, sąsiadów, odkrywa on w sobie pokłady dobroci, pokłady które zawsze istniały, ale zostały zasypane przez lata samotności po śmierci ukochanej żony. I choć powieściowy świat pełen jest smutku, bolesnego doświadczenia, samotności i niezrozumienia, to jest to też ciepła i urzekająca historia o tęsknocie za bliską osobą, nieoczekiwanej przyjaźni i sile społecznych więzów.
Maggie Shipstead: Wielki krąg
1914 rok, zachodnie Stany Zjednoczone. Ocaleni jako niemowlęta z katastrofy statku Marian Graves wraz z bratem bliźniakiem trafiają pod opiekę wuja - niespełnionego artysty. Los dziewczyny wydaje się przesądzony aż do dnia, kiedy w miasteczku zjawia się małżeństwo pilotów. Ryk silników, błysk skrzydeł i świadomość, że za ich sprawą można dotrzeć aż za horyzont, na zawsze odmieniają jej życie. By wzbić się w przestworza, jest gotowa poświęcić nawet siebie i brata. Sto lat później Hadley Baxter dostaje rolę Marian w filmie opowiadającym o jej tajemniczym zniknięciu wśród surowych lodów Antarktydy. Zachłyśnięta życiem i pogubiona w świecie Hollywood aktorka ma wreszcie szansę zerwać z wizerunkiem gwiazdki romantycznych produkcji i bohaterki towarzyskich skandali. Ma szansę przejąć ster swojego życia i jak Marian ograć los. Losy tych dwóch kobiet, tak bliskie, choć oddalone od siebie o dziesiątki lat i tysiące kilometrów, splatają się w tej uwodzącej klimatem, olśniewającej opowieści, która zawładnęła wyobraźnią setek tysięcy czytelników i zyskała entuzjastyczne recenzje krytyków na całym świecie.
Tommi Kinnunen: Powiedziała, że nie żałuje
Jest wiosna 1945 roku, świat zmienia się nieodwracalnie. Na granicy norwesko-fińskiej pięć kobiet wyrusza z obozu jenieckiego w kierunku Finlandii. Wędrując przez zniszczone tereny Laponii, widzą brutalne skutki wojny, która odcisnęła piętno na miejscowych krajobrazach i ludności. Zmieniła też bohaterki. Kilka lat wcześniej każda z nich znalazła się na życiowym zakręcie. Połączyły je przypadkowość losu i wspólne doświadczenie, które uznano za zdradę. Poczucie wstydu miesza się ze świadomością, że wędrówka wiedzie nie tylko w rejony, gdzie każdy źle postawiony krok będzie kosztował życie, ale i w głąb siebie. To opowieść o utracie domu, kraju i tożsamości. O tym, czy możliwe jest życie po klęsce, kiedy nie ma dokąd wracać i nie wiadomo, czy ci, których się kiedyś kochało, wciąż na nas czekają.
Carla Montero: Ognisty medalion
Kontynuacja bestsellerowej „Szmaragdowej Tablicy”. Madryt, XXI wiek - Ana García-Brest, historyczka sztuki, otrzymuje wiadomość od Martina Lohsego, mężczyzny, którego poznała w trakcie poszukiwania obrazu „Astrolog” przypisywanego Giorgionemu. Zamordowano włoskiego magnata i w niebezpieczeństwie znalazł się skarb o wielkiej mocy: medalion Hirama, magiczna relikwia, która należała do architekta Świątyni Salomona. Nikt nie wie, gdzie się teraz znajduje i Martin potrzebuje pomocy Any, aby ją odnaleźć. Oboje wyruszają w podróż po Europie. Stawiając czoło wielu niebezpieczeństwom, wkrótce odkrywają, że nie tylko oni chcą odnaleźć tę relikwię. Berlin, 1945 rok - krzyżują się ścieżki czworga osób: nazisty opętanego obsesją zdobycia medalionu, pochodzącego z Hiszpanii studenta, niemieckiego inżyniera poszukiwanego przez radziecki wywiad oraz snajperki Armii Czerwonej, która strzeże ważnego sekretu. Wszyscy oni związani są w jakiś sposób z medalionem Hirama, a ich spotkanie może mieć niespodziewane konsekwencje.
FANTASY HORROR
W tych gatunkach polecamy dzisiaj przede wszystkim:
Stephen King: Marzenia i koszmary
25 znakomitych opowiadań mistrza horroru, które ukazują, jak cienka jest granica oddzielająca świat marzeń i przerażających snów od codziennej szarzyzny. Darmowy koncert rockowy w Oregonie, z którego nie da się uciec… Pilot-wampir, którego pojawienie się na kolejnych lotniskach zawsze wiąże się ze zbrodniami… Człowiek poświęcający siedem lat życia, by w przemyślny sposób zemścić się na zabójcach żony… Nauczycielka, która podczas lekcji przez ułamek sekundy widzi makabryczną przemianę na twarzy jednego z uczniów… Prywatny detektyw z Los Angeles, którego tajemniczy gość twierdzi, że jest jedynie wytworem jego pisarskiej wyobraźni… Doktor Watson wspominający czterdzieści lat po śmierci Sherlocka Holmesa zagadkę, którą rozwiązał szybciej niż jego mistrz… Pożerające człowieka ropuchy… To tylko niektóre z wątków opowiadań z tego zbioru. Są zróżnicowane gatunkowo, od klasycznych horrorów przez sensacyjne i obyczajowe, i choć autor we wstępie zwraca się dla czytelników, którzy „wierzą w istnienie niewidzialnych światów”, to nawet ci, którzy wykazują się w tej kwestii dużym sceptycyzmem, znajdą w „Marzeniach i koszmarach” coś dla siebie.
Yan Ge: Kroniki dziwnych bestii
W Yong’anie bestie żyją obok ludzi. Fizycznie bywają niemal nie do odróżnienia: pociągające, melancholijne, czasem tragiczne, nierzadko bardziej ludzkie niż ludzie. Na własnej skórze przekonuje się o tym pewna pisarka, kiedyś studentka zoologii u najwybitniejszego badacza bestii. Jej kroniki spotkań z przedstawicielami innych gatunków stają się w mieście literacką sensacją. Ona zaś z każdym tekstem zbliża się do rozwiązania niepokojącej zagadki własnego pochodzenia. Kroniki dziwnych bestii to klimatyczna mieszanka gatunków - urban fantasy, science fiction, powieści noir, lirycznego romansu i społecznego komentarza. Nie sposób również nie zauważyć podobieństw do klasycznego bestiariusza. Yan Ge, jedna z najbardziej uznanych współczesnych chińskich pisarek, kreuje swój świat z niezwykłą lekkością, a w karty powieści subtelnie wplata nawiązania do własnego życia i polityki, z typowym dla siebie ujmującym humorem i dystansem.
Eric Chanaii: Cesarstwo cierpienia
Powiadają, że dobro zawsze zatriumfuje nad złem. Jednakże czy nie jest to tylko nasze złudne życzenie i osobiste odczucie, że właśnie tak powinno być? Czyż nie wpajano nam tego od dzieciństwa? W tym zbiorze opowiadań grozy nie znajdziesz dużo krwi, będzie za to wiele zła, nieprawości, a zwłaszcza cierpienia, które przyjdzie wraz z nim. Tego niesprawiedliwego, które wywoła u Ciebie sprzeciw i dowiesz się, że zło wcale nie musi zostać ukarane...
J.R.R. Tolkien: Księga zaginionych opowieści. Część 1 - Cykl: Historia Śródziemia (tom 1)
Księga zaginionych opowieści cz. 1 to tom pierwszy „Historii Śródziemia”, najbardziej oczekiwanego przez fanów na całym świecie (w całości ukazała się tylko po angielsku, wybrane tomy natomiast opublikowano po francusku, niemiecku, szwedzku, hiszpańsku, węgiersku i rosyjsku) dwunastotomowego cyklu książek wydanych przez Christophera Tolkiena na podstawie zapisków i notatek, które pozostawił jego ojciec. Polskie wydanie zatem będzie pierwszą pełną edycją zagraniczną Tolkienowskiego oryginału. Cykl krok po kroku pokazuje, jak był tworzony świat Śródziemia oraz zawiera oprócz wcześniejszych wersji niektórych opowiadań także niedokończone opowieści, wiersze, poematy, listy i komentarze J.R.R. Tolkiena. Tylko znajomość "Historii Śródziemia" pozwala wypełnić wszystkie luki w wiedzy o Śródziemiu i delektować się w pełni ogromem i bogactwem wykreowanego przez autora „Władcy Pierścieni” świata.
Opracowano na podst. stron internetowych wydawnictw oraz portalu lubimyczytać.pl; fot. aut. własne.
Zapraszamy Naszych Czytelników do odwiedzin w Wypożyczalni i lektury (jeszcze w maju!) następnego odcinka cyklu POLECAMY! :)
Beata Wulczyńska
Olga Puś