Serdecznie zapraszamy do lektury nowości z jesiennego książkobrania! W tym odcinku POLECAMY literaturę rozrywkową - obyczajową i sensacyjną. Spotkamy się z naszymi ulubionymi autorami, ale też zaproponujemy interesujące debiuty. Wszystkie POLECANE dzisiaj książki otrzymaliśmy w darze od Naszej Ulubionej Czytelniczki, której po raz kolejny bardzo dziękujemy!

Motyw dekoracyjny: trzy półki z książkami ułożone w elipsy jedna w drugiej. W środku napis: polecamy.  

 

LITERATURA PIĘKNA

Siedem książek leżących, widoczne okładki: Karolina Wilczyńska: Przyjaźń All Inclusive, Agnieszka Lis: Ukrainka, Maria Paszyńska: Hańba, Krystyna Mirek: Pojedynek uczuć, Krystyna Mirek: Flowers, Magda Knedler: Pewnego razu w Wenecji, Ałbena Grabowska: Najważniejsze to przeżyć

Karolina Wilczyńska: Przyjaźń All Inclusive
Karolina Wilczyńska - autorka bestsellerowych powieści obyczajowych - zabiera nas na urokliwe uliczki Malty, snując opowieść o tym, że nie liczy się to dokąd zmierzamy, ale to co wydarzy się po drodze… Trzy przyjaciółki, jedna wyspa, i wspólna podróż, podczas której wszystko może się wydarzyć. I wydarzy! Barbara, Michalina i Dorota, przyjaciółki ze szkolnej ławy, spotykają się na wspólnym urlopie, gdy jedna z nich w wyniku rozwodu zdobywa dużą sumę pieniędzy postanawia zabrać koleżanki na wakacje marzeń. Czy stara przyjaźń przetrwała próbę czasu i kobiety, choć różne i mające różne doświadczenia, nadal mogą na siebie liczyć?

Agnieszka Lis: Ukrainka
Rodzina Nataszy wiele lat temu przeprowadziła się ze Lwowa do Polski. Budowali swój nowy świat w starym domu na podrzeszowskiej wsi. Nie był im jednak pisany spokój… Wybuch wojny na Ukrainie ponownie wywraca życie Nataszy do góry nogami. W Rzeszowie, gdzie stacjonują amerykańscy żołnierze, mieszają się uczucia, interesy, narodowości, wyznania. Okazuje się, że pomimo różnic, wszyscy są takimi samymi ludźmi - tak samo kochają i cierpią, tęsknią i odczuwają strach… Czy znajomość z Robertem, amerykańskim żołnierzem, odmieni życie Nataszy? Agnieszka Lis maluje bardzo realistyczny obraz dzisiejszej rzeczywistości. Udowadnia, że każdy zasługuje na miłość i szansę na lepsze, a przede wszystkim bezpieczne życie.

Maria Paszyńska: Hańba
Przedwojenny Wołyń. Miejsce skryte wśród pól i lasów, gdzie rytm życia wyznaczały pory roku, a zdanie rozpoczęte po polsku kończono po ukraińsku. Jest rok 1938. Rodzina Karpenków wierzy w miłość ponad podziałami: Teodora jest Polką, Mychajło Ukraińcem, wychowują dwoje dzieci, Jankę i Semena. Ufają, że ludzie różnych religii i narodowości mogą żyć w przyjaźni. Zawierucha wojenna sprawia, że szlachetne wyobrażenia Karpenków rozsypują się jak domek z kart. Na ich miejscu wyrastają przerażające ideologie głoszące konieczność oczyszczenia Wołynia, wyplewienia kąkolu z pszenicy. W takim świecie wkraczają w dorosłość Janka, Semen i ich przyjaciel Dima. Relacje między nimi, budzące się młodzieńcze uczucia tylko komplikują już i tak niełatwą rzeczywistość. Trucizna chorych przekonań, umiejętnie wsączana w umysły młodych, rozpala szaleństwo. Gnani fanatyczną wizją nowego świata banderowcy ruszają na łów. Jego finał nastąpi 11 lipca 1943 roku. Ten dzień na zawsze zostanie zapamiętany jako „krwawa niedziela”.

Krystyna Mirek: Pojedynek uczuć
Krystyna Mirek w swojej najnowszej powieści porusza ważne tematy społeczne - realia pracy w polskich firmach, lęk przed zwolnieniem, samotne macierzyństwo i konieczność podejmowania trudnych wyborów, przed którymi staje codziennie wiele kobiet. Maja wiedzie sielankowe życie i wierzy, że tak będzie już zawsze. I nagle wszystko sypie się jak domek z kart - zostaje samotną matką. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej jej problemów. Na każdym kroku los rzuca jej kłody pod nogi: komplikuje się sytuacja w pracy i staje przed widmem zwolnienia, spłaca kredyt we frankach, a na dodatek opiekuje się chorą mamą. Maja musi znaleźć w sobie ogromną siłę i mądrość, wykazać się wyjątkową cierpliwością i dokonać właściwych wyborów, by sobie z tym wszystkim poradzić. Jednak po nocy zawsze przychodzi dzień… Na przykład pojawia się szansa na nową miłość. Tylko czy w natłoku zadań i trudności Maja zdoła ją rozpoznać i otworzyć jej drzwi?

Krystyna Mirek: Flowers
Ona jest żoną prezesa, wspaniałego mężczyzny. On młodym adwokatem, który właśnie odniósł pierwszy zawodowy sukces. Spotkali się przypadkiem, daleko od domu, nawet nie znali swoich imion. Oboje mieli tajemnice i znajdowali się na życiowym zakręcie. Chcieli sobie tylko trochę pomóc, pocieszyć i udzielić wsparcia. Sądzili, że nigdy więcej się nie zobaczą. Ich miłość nie tylko nie ma szans, by zaistnieć, nie tylko jest ryzykowna, lecz niesie dla nich realne zagrożenie. Oboje mogą stracić wszystko, co dla nich najważniejsze.

Magda Knedler: Pewnego razu w Wenecji
Wakacje, miłość i najpiękniejsze miasto świata Ania i Janek mieszkają ze sobą już od jakiegoś czasu. Mimo uczucia, jakim się darzą, Janka zaczyna fascynować tajemnicza sąsiadka. Jego znajomość z tą drugą kobietą rozpoczyna się pechowo, ale wkrótce się okazuje, że nie są dla siebie obojętni. Zaskakujące zrządzenie losu sprawia, że oboje wyjeżdżają latem do Wenecji. Wspólny pobyt w magicznym mieście na zawsze zmienia ich życie. Nowa powieść Magdy Knedler jest prawdziwym koktajlem emocji. To wzruszający i skomplikowany romans balansujący pomiędzy szczęśliwą a niespełnioną miłością. Czy tylko w Wenecji można odkryć, kogo się kocha naprawdę?

Ałbena Grabowska: Najważniejsze to przeżyć
"Najważniejsze to przeżyć" - najbardziej poruszająca po "Stuleciu Winnych" powieść Ałbeny Grabowskiej. Opowieść o sile rodziny, miłości i życia. II wojna światowa w przerażający sposób zmieniła życie setek tysięcy mieszkańców Warszawy, miasta, które po upadku powstania przypominało morze gruzów. Jedni zdołali przeżyć, innym się to nie udało. Zginęli na ulicach miasta, zostali zamęczeni na Pawiaku lub w obozach koncentracyjnych. Ci, którym udało się ocaleć, próbują po wojnie układać sobie życie na nowo.

Pięć książek leżących, widoczne okładki: Agnieszka Lis: Testament, Guillaume Musso: Gdzie jest Angelique?, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Magdalena Łoniewska: Kiedy nadejdzie burza, Katarzyna Zyskowska: Nocami krzyczą sarny, Katarzyna Zyskowska: Historia złych uczynków

Agnieszka Lis: Testament
Bożenka to twarda i przebojowa dziennikarka z lokalnej gazety „Wiadomości koszalińskie”, kocha kawę i szpilki, no i ma niezwykłego nosa do wyszukiwania tematów tam, gdzie nikt nigdy by się ich nie domyślił. W bogatej dzielnicy Koszalina umiera nestorka niezwykle majętnego rodu Fabińskich. W wielkim domu panuje żałoba z zachowaniem wszelkich form. Szykowany jest pogrzeb oraz, co wydaje się najważniejsze dla wszystkich zainteresowanych, odczytanie testamentu zmarłej. Starsza pani dobiegała setki i jej śmierć była, delikatnie rzecz ujmując, oczekiwana. Wydawało się również, że kwestie spadkowe zostały należycie uporządkowane. Bożenka zamierzała godnie opisać uroczystości. Jednak spotkanie z rodziną zmarłej i pozornie nieistotne szczegóły z ich otoczenia zasiewają ziarno niepokoju. Czy Mela Fabiańska umarła z przyczyn naturalnych? Kto mógł zyskać na jej przedwczesnym odejściu? Odpowiedź nie będzie wcale oczywista.

Guillaume Musso: Gdzie jest Angelique?
Najnowsza powieść gwiazdy francuskiej literatury. Paryż, Boże Narodzenie 2021 roku. Po ataku serca Mathias Taillefer budzi się w szpitalnej sali. Przy jego łóżku stoi młoda, nieznana mu dziewczyna. To Louise Collange, studentka, która odwiedza pacjentów i gra dla nich na wiolonczeli. Kiedy Louise dowiaduje się, że Mathias jest policjantem, prosi go o zajęcie się dość szczególną sprawą. Początkowo niechętny, mężczyzna w końcu zgadza się jej pomóc, czym narazi ich oboje na śmiertelne niebezpieczeństwo. Tak rozpoczyna się niezwykłe śledztwo, którego tajemnica tkwi w życiu, które chciałoby się prowadzić, miłości, którą można było poznać, i miejscu, które wciąż ma się nadzieję znaleźć…

Agnieszka Lingas-Łoniewska, Magdalena Łoniewska: Kiedy nadejdzie burza
Czy w świecie, w którym rządzi testosteron i prawo pięści, jest miejsce na pokazanie kim jest się naprawdę? Eryk „Storm” Burzyński jest mistrzem wagi półciężkiej w boksie. Jego nazwisko nie schodzi z pierwszych stron gazet, a kontrakty reklamowe otwierają mu drzwi do medialnego świata. Influencerka Arleta, z którą spotyka się Eryk, doskonale wie, że ich związek jest dla niej trampoliną do zdobycia rozgłosu. I tylko tego. Gdy w niewyjaśnionych okolicznościach zostaje zamordowany pomocnik trenera Eryka, do poprowadzenia sprawy przydzielony zostaje podkomisarz Kamil Willman. Miłośnik boksu i rozwodnik na życiowym zakręcie. Gdzie kryje się prawda? Jakie tajemnice skrywają mężczyźni? Czy wymarzona kariera Eryka może rozsypać się jak domek z kart? Autorka bestsellerowych powieści - Agnieszka Lingas-Łoniewska, wraz z debiutującą córką Magdaleną, budują bohaterów z krwi i kości, zabierając nas do świata, w którym skrywane uczucia i tajemnice prowadzą do trudnych wyborów…

Katarzyna Zyskowska: Nocami krzyczą sarny
Maria zaginęła na 3 dni. To było 20 lat temu, kiedy spędzała ostatnie lato u babci w Górach Sowich. Ani ona, ani nikt inny nie wie, co wtedy się z nią działo. Teraz, gdy wraca w tamto miejsce, nie przypuszcza, że będzie musiała zmierzyć się nie tylko ze swoją traumą, ale i z tym, co zdarzyło się na tych terenach pod koniec wojny.

Katarzyna Zyskowska: Historia złych uczynków
Nina przyjeżdża na studia do Warszawy. Wierzy, że ma szansę na lepsze życie niż jej matka. Jednak sprawy komplikują się, gdy zakochuje się w swoim wykładowcy. Miłosz jest fascynujący i szybko uzależnia od siebie młodą dziewczynę, a potem nagle znika. Nina, starając się go odnaleźć, trafia do starego domu na przedwojennym letnisku. Domu, w którym wydarzyło się wiele złego. Niezwykle wciągająca, pełna pasji i mroku opowieść o rodzinnych tajemnicach, złych i dobrych wyborach, i o tym, jak wielką władzę mają nad nami czyny wcześniejszych pokoleń.

LITERATURA PIĘKNA - kontynuacje

Sześć książek stojących, jedna widoczna okładka: Magdalena Witkiewicz: Zielarnia pod starym dębem – Cykl: Mała Przytulna (tom 2).

Magdalena Witkiewicz: Zielarnia pod starym dębem – Cykl: Mała Przytulna (tom 2) LINK
Katarzyna Michalak: Lato w Przytulnej - Cykl: Saga Przytulna (tom 2) LINK
Agnieszka Lingas-Łoniewska: Leo - Cykl: Bezlitosna siła (tom 7) LINK
Joanna Jax: Czas pokuty - Cykl: Na obcej ziemi (tom 2) LINK
Magdalena Kordel: Ktoś do kochania - Cykl: Tajemnice (tom 4) LINK

 

SENSACJA THRILLER KRYMINAŁ

Trzy książki stojące, widoczne okładki: Juan Gómez-Jurado - Cykl: Antonia Scott (tom 1-3), T. 1. Reina Roja. Czerwona Królowa, T. 2. Loba Negra. Czarna Wilczyca, T. 3. Rey Blanco. Biały Król

Juan Gómez-Jurado - Cykl: Antonia Scott (tom 1-3)
Antonia Scott, uznawana jest za najinteligentniejszą osobę na świecie. Trening, jakiemu poddana została w ramach współpracy z tajną, międzynarodową organizacją zwalczającą przestępczość, pogłębił jej umiejętności, ale zostawił po sobie bolesne blizny, które odcisnęły się w tragiczny sposób na jej życiu osobistym. Wszystko bowiem ma swoją cenę, zwłaszcza mordercze szkolenie. Czerwona Królowa - taką nazwę nosi sam projekt, jak i funkcja pełniona przez Antonię - oraz towarzyszący jej inspektor Gutiérrez w kolejnych tomach bestsellerowej serii thrillerów zbliżają się do wyjaśnienia prawdziwego znaczenia projektu Czerwona Królowa.

T. 1. Reina Roja. Czerwona Królowa
W Madrycie popełniono morderstwo niemożliwe. Zginął syn prezeski jednego z największych banków w Hiszpanii. Zabójca w niewyjaśniony sposób obszedł wszystkie środki bezpieczeństwa w ekskluzywnej willi i nie zostawił przy tym żadnego śladu. Inspektor Jon Gutiérrez nie ma nic do stracenia. Godzi się na propozycję współpracy z enigmatyczną Antonią Scott, która choć nie jest policjantką, nie używa broni i nie posługuje się odznaką, rozwiązała już kilka zawiłych spraw kryminalnych.

T. 2. Loba Negra. Czarna Wilczyca
Tym razem Czerwona Królowa i inspektor Gutiérrez muszą zająć się sprawą zaginięcia żony skarbnika jednego z odłamów rosyjskiej mafii działającej na terenie Hiszpanii. Od ich działań zależy, czy kobieta odnajdzie się żywa, czy podzieli los swojego męża. Bo oprócz zabójcy ściga ją tytułowa, zagadkowa Czarna Wilczyca, która nie zna lęku ni litości. W międzyczasie Antonia zmuszona jest zmagać się z prywatnymi demonami przeszłości oraz podjąć decyzje, których całą sobą wolałaby uniknąć.

T. 3. Rey Blanco. Biały Król
Jon Gutiérrez został porwany i jedyną osobą, która może go uratować, jest Antonia Scott. Za uprowadzeniem stoi tajemniczy pan White, nemezis Czerwonej Królowej, człowiek odpowiedzialny za śmierć jej męża. By Jon nie stracił życia, Antonia musi rozwiązać trzy zlecone jej przez White’a sprawy. Jednak na rozwikłanie każdej z nich ma tylko kilka godzin. Jakby tego było mało, istnienie projektu Czerwona Królowa jest zagrożone, zegar tyka coraz głośniej, a intryga jest tak skomplikowana, że nawet najinteligentniejsza kobieta na świecie ma problem, by połączyć wątki. Przynajmniej początkowo.

Sześć książek leżących, widoczne okładki: Jo Nesbo: Nocny dom, Alek Rogoziński: Siła złego na jednego, Alex Dahl: Po jej odejściu, Krzysztof Domaradzki: Konfident, Hanna Greń: Zły wybór, Magda Stachula: Pisarka

Jo Nesbo: Nocny dom
Autor światowych bestsellerów powraca z osobliwą i wielowarstwową wariacją na temat klasycznej powieści grozy. W następstwie tragicznej śmierci rodziców w pożarze domu czternastoletni Richard Elauved przeprowadza się do ciotki i wuja mieszkających w odległym, wyspiarskim miasteczku Ballantyne. Richard szybko zyskuje reputację wyrzutka, a kiedy znika kolega z klasy o imieniu Tom, wszyscy podejrzewają, że nowy, antypatyczny chłopak jest odpowiedzialny za jego zniknięcie. Kiedy znika kolejny kolega z klasy, Richard musi znaleźć sposób, aby udowodnić swoją niewinność - i zachować zdrowie psychiczne - zmagając się z mroczną magią, która opętała Ballantyne i dąży do jego zniszczenia. Richard może jednak nie być najbardziej wiarygodnym narratorem własnej historii…

Alek Rogoziński: Siła złego na jednego
Jeden telefon od zdradzonego przez żonę przyjaciela zmienia całe życie młodej dziennikarki, Ilony Kruk. Kiedy okazuje się, że kochanek niewiernej żony zostaje zabity, a ona sama oskarżona o współudział w morderstwie, Ilona postanawia spróbować pomóc policji i znaleźć sprawcę tego czynu. „Siła złego na jednego” to kolejna szalona komedia kryminalna piórka Alka Rogozińskiego, autora znanego z łączenia klasycznych fabuł kryminalnych z dużą dawką czarnego humoru.

Alex Dahl: Po jej odejściu
Znakomity Thriller psychologiczny o niebezpieczeństwie związanym z pięknem, rządzą władz, a także o sile potężnej miłości matki do syna.

Krzysztof Domaradzki: Konfident
Jedna decyzja, podjęta w złym miejscu i niewłaściwym czasie, może zrujnować całe życie. Niczym się nie różnił od rówieśników. Nieźle się uczył, imprezował, podrywał dziewczyny. Miał marzenia - chciał zostać prawnikiem., miał hobby - kochał sport, miał słabość - lubił się bić. Miał także pecha… Nastolatek z Łodzi, który nieopatrznie zbliżył się do środowiska kiboli, trafił w ręce policji. Zdradził funkcjonariuszom zbyt dużo, a ci wykorzystali to przeciwko niemu i zrobili z niego swojego współpracownika i konfidenta. Nowy thriller Krzysztofa Domaradzkiego, wciąga nas w kolejne kręgi kibolskiego piekła. Jak mówi Sebastian Mila, były reprezentant Polski w piłce nożnej: "Znam świat futbolu i wiem, że czasem jeden mały błąd może wiele kosztować. Powieść Domaradzkiego opowiada o chłopaku, który taki błąd popełnił. Przez kilkaset stron będziecie mu kibicować, aby zwyciężył. Mocna rzecz. Thriller, który można porównać tylko do meczu o wszystko".

Hanna Greń: Zły wybór
Odkąd do rodziny Teodora Kozińca wkroczył fanatyzm religijny, agresywny ojciec i uległa mu partnerka stosują drastyczne metody wychowawcze. Dla nękanego nastolatka ucieczka z domu wydaje się jedynym wyjściem. Pozornie więcej szczęścia ma czternastoletnia Apolonia Swift. Osierocona dziewczynka znalazła miłość w domu przybranych rodziców. Musi jednak mierzyć się z nienawiścią babki. Pewnego dnia, uciekając przed natarczywością kobiety, staje się mimowolnym świadkiem rozmowy dwóch mężczyzn uwikłanych w morderstwo. Rzucone w jej stronę groźby nie pozostawiają złudzeń. Pola i jej bliscy mogą być w niebezpieczeństwie, bo gdy ktoś raz zabił, nie ma skrupułów, by odebrać kolejne życie. Dzieci żyjące w poczuciu zagrożenia i winy, dorośli nie zawsze godni zaufania. Ofiary i kaci. Bohaterowie wrzuceni w tę kryminalną historię nie mają przed sobą łatwej przyszłości.

Magda Stachula: Pisarka
„Ukradłaś mi moją historię. Przez ciebie moje życie straciło na jakości. Jesteś tam, gdzie oczami wyobraźni widzę siebie. To nie ty powinnaś być szczęśliwa, tylko ja.” Laura Ruta to bestsellerowa autorka thrillerów. Właśnie świętuje premierę najnowszej powieści, która zbiera entuzjastyczne recenzje. Dzień po spotkaniu z czytelnikami pisarka dostaje tajemniczą przesyłkę, której zawartość przypomina jej groźbę sprzed lat. Kto jest nadawcą? Jak zdobył adres Laury? I wreszcie skąd wie, kiedy skończy się jej życie. Czy właśnie oznajmił, że planuje ją zabić? Kilka dni później Laura Ruta znika bez śladu. Ruszają poszukiwania, policja przesłuchuje świadków i podejrzanych, a media spekulują, czy to zaplanowany, marketingowy performance czy jednak ktoś uprowadził pisarkę. Nowy, przejmujący thriller Magdy Stachuli zanurzy czytelnika w mroku niespełnionej zemsty, wykreowanej przez chorą wyobraźnię.

SENSACJA THRILLER KRYMINAŁ - kontynuacje

Osiem książek stojących, jedna widoczna okładka: Hanna Greń: Zabójcza terapia - Cykl: Dioniza Remańska (tom 6)

Hanna Greń: Zabójcza terapia - Cykl: Dioniza Remańska (tom 6) LINK
Diana Brzezińska: Nie oszukasz mnie – Cykl: Prokurator Gabriela Sawicka (tom 5) LINK
Piotr Kościelny: Nagonka - Cykl: Komisarz Sikora (tom 4) LINK
Remigiusz Mróz: Widmo Brockenu - Cykl: Komisarz Forst (tom 8) LINK
Remigiusz Mróz: Zarzut – Cykl: Joanna Chyłka (tom 17) LINK
Katarzyna Bonda: Miłość pokonuje śmierć - Cykl: Wiara, Nadzieja, Miłość (tom 3) LINK
Małgorzata Rogala: Krzyk za oknem - Cykl: Weronika Nowacka (tom 4) LINK
Max Czornyj: Wina - Cykl: Liza Langer i Orest Rembert (tom 4) LINK

 

Opracowano na podst. stron internetowych wydawnictw oraz portalu lubimyczytać.pl; fot. aut. własne.
Zapraszamy Naszych Czytelników do odwiedzin w Wypożyczalni i życzymy miłej lektury! :)

Informacja: dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0na lata 2021-2025 oraz logotypy: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biblioteka Narodowa

Beata Wulczyńska
Olga Puś