Czytanie “Kordiana” Juliusza Słowackiego

Sala Konferencyjna
ul. Przechodnia 13

Zapraszamy!

Plakat z wizerunkiem aktora Jerzego Rogalskiego i informacją o programie Narodowego Czytania 2024 we Włodawie

W programie wydarzenia:
- Spotkanie z Jerzym Rogalskim - polskim aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym oraz artystą kabaretowym

Jerzy Rogalski ukończył Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi. Popularność zdobył rolą porucznika Waldemara Jaszczuka w serialu “07 zgłoś się”. Występował również w serialu “Plebania”, gdzie wcielił się w postać Antoniego Tośka oraz w serii filmów komediowych “Kogel-mogel” jako Staszek Kolasa. Przez wiele lat był związany z lubelskim kabaretem „Loża 44”. Na stałe pracował w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie.

- Performatywne czytanie fragmentów “Kordiana” J. Słowackiego w wykonaniu uczniów I LO. im. Tadeusza Kościuszki we Włodawie oraz przedstawicieli samorządu i lokalnych instytucji
- Sygnowanie egzemplarzy utworu „Kordian” Prezydencką Pieczęcią Narodowego Czytania

PATRONAT HONOROWY
Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński
Starosta Włodawski Mariusz Zańko

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej we Włodawie
Siedlisko Sobibór [link: https://siedliskosobibor.pl/pl/]

PARTNERZY ORGANIZACYJNI
I LO im. Tadeusza Kościuszki we Włodawie
Gmina Miejska Włodawa
Zarząd Powiatu we Włodawie

PATRONAT MEDIALNY
Tygodnik Lokalny Nowy Tydzień
Tygodnik Super Tydzień
Radio Bon Ton

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą “Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a rok później przeczytano Trylogię Henryka Sienkiewicza.
Od 2015 roku w warszawskim Ogrodzie Saskim tradycję tę kontynuują Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką. Przez 12 edycji wydarzenia Polacy przeczytali wspólnie już kilkanaście tytułów z kanonu literatury narodowej, a biblioteka we Włodawie uczestniczyła aktywnie w każdej z tych odsłon.

Lekturą roku 2024 ogłoszony został “Kordian” Juliusza Słowackiego napisany podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza. Na przestrzeni lat "Kordian" doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów.

Urszula Panasiuk