Wakacje to czas, kiedy instytucje kultury nieco zwalniają. Realizujemy mniej projektów, a część pracowników wykorzystuje urlopy. Czy tym razem było tak również u nas? No nie do końca... W tym letnim czasie udało się nam odmalować kilka pomieszczeń, zrealizować skontrum zbiorów bibliotecznych i zdobyć tytuł NAJLEPSZEJ BIBLIOTEKI W POLSCE!
Wprawdzie od ogłoszenia wyników minęły już dwa miesiące, ale wygrany przez nas pakiet książek trafił na półki dopiero dziś. Opracowanie i obłożenie książek jest dosyć pracochłonne, ale koleżanki z działów Opracowywania i Udostępniania robiły co mogły, abyśmy jak najszybciej mogli wspólnie cieszyć się blisko 70 nowymi tytułami. Zapraszamy do Wypożyczalni i do naszego katalogu on-line!
A biegnąc po książki koniecznie zerknijcie w stronę gablot w Galerii Na Parterze. Znajdziecie tam dyplom i statuetkę. W końcu zapracowaliśmy na nie wspólnie! :)
Przypomnijmy też krótko, jak wyglądały te emocjonujące miesiące. Głosowanie internetowe zakończyło się 21 czerwca 2024 r. o północy i według tabeli wyników Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie dotarła do mety z najlepszą notą - 93 069 głosów, jednak jeszcze przez kilka dni musieliśmy zaczekać na oficjalne ogłoszenie laureatów Plebiscytu Czytelników na Najlepszą Bibliotekę w Polsce. Potwierdzenie od organizatora konkursu portalu Granice.pl dotarło do nas 4 lipca.
Ten historyczny dla nas moment poprzedził szereg wydarzeń. A oto wybrane kamienie milowe:
- Konkurs wystartował 26 lutego 2024 r.
- My przyłączyliśmy się do zabawy 22 marca i tego samego dnia ogłosiliśmy to Czytelnikom w naszych mediach społecznościowych.
- Już w niedzielę (24 marca) otrzymaliśmy telefon od Eli Bartosiak koordynującej lokalną grupę wolontariuszy „Podwórko - głosujemy na Włodawę” z krótką, ale konkretną informacją, że sukces jest możliwy - “Wystarczy tylko uwierzyć”. Szczerze przyznać musimy, że z tą „wiarą” na przestrzeni długich tygodni bywało różnie, ale okazało się, że wsparcie takich Przyjaciół, jak grupa „Podwórko”, potrafi czynić cuda!
- Już dwa dni po wystartowaniu cieszyliśmy się z 930 głosów, które pozwoliły nam podskoczyć o 32 miejsca w górę.
- Już 8 kwietnia trafiliśmy do pierwszej dziesiątki!
- 16 kwietnia na stronie głosowania pojawiła się metoda weryfikacji mająca potwierdzić, czy głosy oddają boty, czy realni użytkownicy. Na szczęście okazało się, że nie jesteśmy robotami… i dzień później świętowaliśmy wynik 10 tysięcy głosów.
- 26 kwietnia zwróciliśmy się o wsparcie do ojca Jakuba…
- Dzięki przychylności opatrzności ;) oraz wspólnym staraniom, 15 maja trafiliśmy na podium z liczbą 27 600 głosów. No i wtedy się dopiero zaczęło! Trzecie miejsce rozbudziło wiarę w sukces. Posypały się kolejne udostępnienia użytkowników FB, zaprzyjaźnionych instytucji i publikacje medialne.
- Miejsce drugie (17 maja) było takim zaskoczeniem, że o tym awansie dowiedzieliśmy się z doniesień internetowych.
- 25 maja zdobyliśmy miejsce pierwsze, które nie było takie oczywiste, ponieważ Stargard deptał nam po piętach i jeszcze kilkukrotnie zamieniliśmy się miejscami, ale ostatecznie wyszliśmy na prowadzenie, które udało się nam utrzymać do końca głosowania!!!
W tym miejscu chcielibyśmy pogratulować pozostałym laureatom:
- Książnicy Stargardzkiej, która zajęła drugie miejsce - ze szczególnym podziwem obserwowaliśmy Wasze profesjonalne spoty i dowcipną akcję promocyjną.
- Bibliotece Szkolnej SP w Jerzmanowicach - pokazaliście, że w małych społecznościach drzemie ogromny zapał i duch walki.
A skoro o integracji małych społeczności mowa, to powróćmy jeszcze do wspomnianej już grupy „Podwórko - głosujemy na Włodawę”, której jako miasto zawdzięczamy też inne sukcesy, m.in. tytuł „Cudu Polski” dla Włodawy w plebiscycie National Geographic. Grupa liczy obecnie 877 uczestników i cały czas rośnie. Członkowie Sztabu Głównego przez trzy miesiące każdego ranka publikowali posty przypominające o głosowaniu, motywowali specjalnie przygotowanymi hasłami, dzielili się sukcesami, pracowali nad strategią promocyjną, angażowali szkoły i instytucje, drukowali plakaty… Niejeden raz podkreślaliśmy naszą wdzięczność za Waszą bezinteresowność. Podarowaliście nam swój czas, uważność, zaangażowanie, kreatywność, energię i wiele, wiele więcej! To podziękowanie składamy na ręce koordynatorki tych działań - Elżbiety Bartosiak!
Jako Bibliotekarze, od dekad staramy się, aby włodawska książnica była miejscem, gdzie nie tylko znajdziecie ciekawe pozycje książkowe, ale również miejscem spotkania z kulturą czy zrealizowania własnej inicjatywy. I chyba nam się to udaje, a wynik konkursu jest tego najlepszym dowodem. Potwierdzają to też słowa z wiadomości mailowej, jaką otrzymaliśmy od Pana Sławomira Krempy z portalu Granice.pl:
„Chciałbym gorąco podziękować Państwu za udział w naszym plebiscycie, za zaangażowanie i zachęcanie do głosowania. Ale - przede wszystkim - chciałbym podziękować Państwu za Państwa codzienną pracę, za codzienną aktywność na rzecz podniesienia poziomu czytelnictwa w Polsce [...] Osoby odwiedzające biblioteki pokazały, że potrafią się zintegrować i skupić wokół wspólnego celu. Że literatura - i dostęp do niej - jest ważny dla bardzo wielu ludzi, choć coraz częściej księgarnie i biblioteki są zamykane i choć czasem próbuje się umniejszać ich znaczenie."
Mamy absolutną świadomość, że żadne z naszych działań, które podjęliśmy jako instytucja, ani wygrana którą tak się cieszymy, nie byłyby możliwe bez wsparcia ludzi i innych jednostek, z którymi współpracujemy od lat i tych, które wsparły nas kibicując w konkursie.
Dlatego dziś jeszcze raz serdecznie dziękujemy: Podwórko - Głosujemy na Włodawę, Włodawa Miasto Trzech Kultur, Wiesław Muszyński - Burmistrz Włodawy, Powiat Włodawski, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. ks. Jana Twardowskiego we Włodawie, Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej we Włodawie, Szkoła Podstawowa nr 3 im. gen. Franciszka Kleeberga we Włodawie, Szkoła Muzyczna I st. we Włodawie, I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki we Włodawie, ZSZ Nr 1 i II LO we Włodawie, Miejskie Przedszkole Integracyjne we Włodawie, Przedszkole Miejskie nr 1 we Włodawie, Przedszkole Miejskie nr 2 we Włodawie, Włodawa Edukacja, Włodawski Dom Kultury (WDK), Klub Senior + we Włodawie, Świetlica Środowiskowa we Włodawie, Warsztat Terapii Zajęciowej we Włodawie, Młodzieżowy Dom Kultury we Włodawie, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji we Włodawie, Informacja Turystyczna Włodawa, Powiatowy Urząd Pracy we Włodawie, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna we Włodawie, Muzeum - Zespół Synagogalny we Włodawie, Gminny Ośrodek Kultury w Hańsku, Gminna Biblioteka Publiczna w Wyrykach, Bernard Błaszczuk, Gminna Biblioteka Publiczna w Urszulinie, Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orstetti, Grupa Spotted: Włodawa LWL, Spotted: Orchówek, Elbi.pl - Miasto Włodawa, Kurier Włodawski, Włodawa Na Sygnale, wlodawa.NET, MLKS Włodawianka Włodawa, wlodawa24.pl, Super Tydzień Chełmski, Dziennik Wschodni, Stowarzyszenie "Lepsze Jutro", Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu we Włodawie, IPA Region Włodawa, Michał Śmielak - pisarz, Ewa Cielesz - pisarka, e.bit - Centrum Komputerowe, KAIRO Komputery Kasy Fiskalne Terminale Płatnicze Oprogramowanie, Bar Filip, Atmosfera Caffe, Kierowcy LKV, Pracownicy CARGO w Europie.
Dziękujemy też najbardziej zaangażowanym Bibliotekarzom - Ewie Szewczyk, która, jak podejrzewamy, monitorowała przebieg konkursu przez 24 godziny na dobę; Oldze Puś, która nie wypuściła żywego Czytelnika z Wypożyczalni dopóki nie zmusiła go do obietnicy codziennego oddawania głosów; Małgorzacie Zińczuk i Ewie Krukowskiej, które dzień zaczynały od komentarza i udostępniania informacji o głosowaniu oraz każdemu, kto dołożył swoją cegiełkę!
Urszula Panasiuk