Wznawiamy rubrykę POLECAMY informującą o nowościach oraz innych wartych przeczytania tytułach w naszej bibliotece.
W listopadzie, dzięki pozyskaniu dotacji w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0” Priorytet 1 Poprawa oferty bibliotek publicznych Kierunek Inwestycji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa, rozpoczynamy prawdziwe „książkobranie”!
Wszystkie zakupione nowości są na bieżąco prezentowane w naszym katalogu on-line na pasku nowości, natomiast w cyklu POLECAMY przedstawiamy Naszym Czytelnikom wybrane pozycje „na zaostrzenie apetytu”!
A oto wybór z pierwszego zakupu:
LITERATURA FAKTU
Hanna Faryna-Paszkiewicz: Kobusz. Jan Kobuszewski z drugiej strony sceny
Natychmiast wywoływał śmiech. Przecież Pan Janeczek z Kabaretu Olgi Lipińskiej, przecież Majster, który uczy Jasia, przecież rólki arcydzieła w filmach Stanisława Barei… A jednak prywatnie był śmiertelnie poważny. Skąd się brała jego oryginalność? Czy potrafił uciec przed popularnością? Czy miał inne pasje niż aktorstwo? I jak wyciągał spod nóg wybitnych aktorów dywaniki? Biografię znakomicie dopełniają wspomnienia krewnych oraz bliskich mu artystów.
Eleonora Szafran: Mistrz. Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski
„Mistrz” przywraca pamięć o legendarnym polskim bokserze, mistrzu wszech wag Auschwitz. Książka powstała na podstawie odnalezionych i wcześniej niepublikowanych rękopisów pięściarza Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego. Przygotowała ją i okrasiła osobistymi wspomnieniami jego córka Eleonora Szafran. To publikacja, która odsłania prawdziwy, intymny portret człowieka - sportowca, bohatera wojennego, jakiego dotychczas nie znaliśmy.
Anna Mieszczanek: Dzień bez teleranka. Jak się żyło w stanie wojennym
Goniec z wydawnictwa, reżyser zaraz po filmówce, młody pracownik komitetu dzielnicowego, początkująca dziennikarka, motorniczy, ogrodniczka z MSW, kapitan z wydziału zabójstw, sekretarz organizacji partyjnej w dużej firmie, mały chłopiec, któremu zamknęli ojca, i inni to bohaterowie, których historia zwykle nie zauważa. Każdy z nich stał się częścią reporterskiej opowieści o jednym z najboleśniejszych momentów w dziejach powojennej Polski, kiedy wszystko przesiąknięte było polityką. (…) Relacje bohaterów, nagrywane na bieżąco, a także w roku 1989 i w latach dwutysięcznych, przeplatają się z dokumentami władz partyjnych czy SB. Pokazują szczegóły tego kolizyjnego kursu, na którym Polacy znaleźli się w latach 80.
Inne wybrane tytuły z literatury faktu, to: Żona pianisty. Halina Szpilman w rozmowie z Filipem Mazurczakiem; Krzysztof Potaczała: Świerczewski. Śmierć i kult bożyszcza komunizmu; Marek Teler: Zagadka Iny Benity. AK-torzy kontra kolaboranci; Artur Barciś, Kamila Drecka: Aktor musi grać, by żyć.
BELETRYSTYKA
Drugi tytuł z serii „Wyjątkowe kobiety” (tom poprzedni poświęcony był Fridzie Kahlo) Michelle Marly: Madame Piaf i pieśń o miłości. Edith Piaf to ucieleśnienie odwagi i miłości. Nie bała się skrajności zarówno w swojej sztuce, jak i w życiu. Żyła tak, jak śpiewała – by niczego nie żałować. „Za szczęście trzeba zapłacić łzami” - Edith Piaf.
Na pewno z zainteresowaniem naszych czytelników spotkają się również pozostałe, wyżej prezentowane pozycje.
Z powieści polskich w tej odsłonie chcemy zasygnalizować tytuł Matka siedzi tyłu autorstwa Joanny Mokosa-Rykalskiej, którą wydawca przedstawia jako mistrzynię ciętego humoru, słownej szermierki i jechania po bandzie! To idealna lektura dla tych, którzy chcą sobie odpuścić. Dla zmęczonych codziennością, dla wszystkich, którzy mają chęć wdziać Kuboty, wyciągnięty dres i popijając „ekspresso” lub modżajto zanurzyć się w absurdalnym i pełnym przygód świecie absurdu i groteski.
Inne wybrane tytuły z pierwszego zakupu, których autorów nasi czytelnicy już znają, to m.in. Złe dzieci Dominika Rutkowskiego, Droga, którą przeszłam Agaty Przybyłek, Nad rzeką wspomnień Moniki A. Oleksy, Wredny szef Katarzyny Rzepeckiej, Jestem żoną szejka Laili Shukri.
KONTYNUACJE CYKLI
Wielbicielkom i wielbicielom cykli powieściowych, proponujemy aktualny wykaz zakupionych kontynuacji (literatura polska) z dołączonym linkiem do portalu Lubimy czytać.pl, gdzie możemy poznać tematykę i sprawdzić tytuły kolejnych tomów.
Hanna Dikta - cykl Trogir (tom 2) Jeżeli jesteś
Katarzyna Enerlich - cykl Akuszerka z Sensburga (tom 3) Dom na Wygonie
Małgorzata Falkowska - cykl Paleta marzeń (tom 4) Powrót
Radosław Figura - cykl Magda M. (tom 2) Słoneczna strona
Gabriela Gargaś - cykl Saga Dobrzyńskich (tom 3) Nigdy cię nie zapomnę
Victoria Gische - cykl Kamienica pod Irysami (tom 3) Życiowe decyzje
Joanna Jax - cykl: Duchy minionych lat (tom 3) Jesienne pożegnanie
Anna Karpińska - cykl Chorwacka przystań (tom 3) Chorwackie powroty
Renata Kosin - cykl Siostry Jutrzenki (tom 5) Promyk nadziei
Sylwia Kubik - cykl Seria powiślańska (tom 3) Nasze niebo
Krystyna Mirek - cykl Jabłoniowy Sad (tom 4) Niespodzianki losu
Monika A. Oleksa - cykl Dąbki (tom 2) Spotkajmy się nad morzem
Lucyna Olejniczak - cykl Kobiety z ulicy Grodzkiej (tom 0.2) Apteka pod złotym moździerzem. Dziedzictwo
Anna J. Szepielak - cykl Dziedzictwo rodu (tom 3) Jesteś opowieścią
Opracowano na podst. stron internetowych wydawnictw oraz portalu lubimyczytać.pl; fot. aut. własne.
W następnym odcinku zaprosimy Naszych Czytelników do lektury kolejnych nowości!:)
Beata Wulczyńska
Olga Puś