Autorki rubryki POLECAMY składają Państwu Najlepsze Świąteczne Życzenia - dużo zdrowia i radości, a także czasu na lekturę naszych nowości! :)
Świąteczny, pogodny nastrój wyczarowały w swoich nowych powieściach, dobrze znane Naszym Czytelniczkom autorki: Magdalena Witkiewicz, Agnieszka Olejnik, Agata Przybyłek, Dorota Milli.
Magdalena Witkiewicz: Drzewko szczęścia
Kornelia Trzpiot, dość leciwa dama, podczas wieczerzy wigilijnej oznajmia rodzinie, że do szczęścia, zarówno doczesnego, jak i wiekuistego, potrzebny jest jej wyłącznie herb. Nikt z osób zebranych przy stole nie zdaje sobie sprawy, że jest to głęboko przemyślana strategia naprawiania relacji rodzinnych, uknuta przez Kornelię i jej przyjaciela proboszcza. „Uroczy rodzinny galimatias. Będziecie się śmiać i fantastycznie bawić! To jedna z tych książek Magdaleny, które lubię najbardziej!” recenzuje Alek Rogoziński
Dorota Milli: Miłość w płatkach śniegu
Owdowiały ojciec czterech córek nade wszystko pragnie zostać szczęśliwym teściem i dziadkiem, ale jak tego dokonać, skoro córki zupełnie tych planów nie chcą wspierać…? Świąteczna intryga samozwańczych swatów, ojca i jego dawnego przyjaciela, wywołuje masę zabawnych komplikacji, a wszystko to w romantycznej, zimowej odsłonie Gdańska w czasie przygotowań do Świąt i tego, co w nich najważniejsze.
Agata Przybyłek: Gdy zasypie śnieg
W życiu każdego z nas przychodzi ten moment, gdy trzeba zrobić trochę miejsca na… miłość! Marta woli być sama, niż tkwić w związku, który mógłby okazać się pomyłką. (…) Gdy w prezencie od ukochanej babci dostaje voucher na pobyt w pensjonacie pod Tatrami, jest sceptyczna. Żywiołowa i towarzyska emerytka nie może doczekać się wyjazdu – jak mawia, życie jest za krótkie, żeby tylko siedzieć i patrzeć, jak inni dobrze się bawią. (…) Czy ten międzypokoleniowy babski wypad okaże się sukcesem, czy zakończy połamaniem nart lub… serca?
BELETRYSTYKA
Polska powieść obyczajowa niezmiennie cieszy się dużym powodzeniem - do lektury najnowszych tytułów Joanny Tekieli, Edyty Świętek czy Anny Sakowicz nie trzeba nikogo specjalnie zachęcać. Poniżej przedstawiamy do wyboru kilka pozycji z tego gatunku:
Karolina Zielińska: Wybór
Czasami jedna nietrafiona decyzja może roztrzaskać twój świat na kawałki.
Katarzyna, pracująca jako pedagog w ośrodku wychowawczym, nie wyobraża sobie, by kiedykolwiek mogła przejść obojętnie wobec dziecięcej krzywdy. Nic więc dziwnego, że kiedy pewnego dnia znajduje w parku porzucone niemowlę, postanawia zrobić wszystko, by zapewnić mu bezpieczną przyszłość. Ale to nie jedyne zaskakujące zdarzenie, jakie ma miejsce tego dnia. Chwilę później Katarzyna poznaje mężczyznę, który również angażuje się w losy niechcianego dziecka. Wspólna troska zbliża ich do siebie i wkrótce staje się jasne, że mogliby stworzyć szczęśliwą rodzinę. Los jednak ma wobec nich inne plany: nieoczekiwanie odnajduje się matka dziecka, a Stanisław zaczyna wątpić w przyszłość ich związku. Czy uda im się dokonać odpowiedniego wyboru i uratować tę miłość?
Miłośnikom literatury czasów wojny proponujemy:
Jane Yolen: Arytmetyka diabła
Wielokrotnie nagradzana i zekranizowana historia koszmarnej podróży w czasie…
Hannah nie chce brać udziału w rodzinnej kolacji z okazji Paschy. Ma dość wysłuchiwania opowieści krewnych na temat Holokaustu. Jechać jednak musi i w wieczór sederowy, gdy zgodnie z tradycją otwiera drzwi, zostaje przeniesiona w czasie do 1942 roku, na polską wieś, gdzie wszyscy nazywają ją Chają. Niedługo potem dzieje się rzecz potworna. Zjawiają się Niemcy i wywożą mieszkańców wioski do obozu koncentracyjnego - Hannah wie, co ich czeka…
Alberto Vázquez-Figueroa: Piękna Bestia. Opowieść seksualnej niewolnicy Jędzy z Belsen
Powieść o Irmie Grese, nadzorczyni bloków żeńskich w kilku obozach koncentracyjnych, jednej z najbardziej okrutnych i krwawych kobiet w historii świata.
Joanna Thiel: Walc dla Izabeli
Porywająca opowieść o poświęceniu, niezłomnej walce o miłość i życie w obliczu wojennego zła. Koniec czerwca 1939 roku. Izabela Langer, młoda i beztroska dziewczyna, wychowująca się w rodzinie o niemiecko-polskich korzeniach, przygotowuje się do balu organizowanego z okazji rozpoczynających się wakacji. Tego wieczoru poznaje Jakuba Abramowicza – niepokornego pianistę. Mimo początkowej niechęci ich relacja przeradza się w gorące uczucie. Sielankę przerywa wybuch wojny. We wrześniu na Warszawę spadają pierwsze bomby, rozpoczyna się okupacja i represje. Izabelę i Jakuba dzieli wiele - ona nosi niemieckie nazwisko i jej rodzina oficjalnie sympatyzuje z okupantem, on jest Żydem, prześladowanym i poniżanym. Izabela postanawia za wszelką cenę pomóc ukochanemu. Rozpoczyna się walka o życie i miłość…
William T. Vollmann: Centrala Europa (National Book Award)
„Centrala Europa” to oszałamiający historyczny fresk XX wiecznej Europy. Williamowi T. Vollmannowi udało się stworzyć dzieło totalne, słusznie porównywane do „Wojny i pokoju” Lwa Tołstoja.
Książka w bardzo nowatorski sposób traktuje o narodzinach dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i rosyjskiego – ścierających się na polach tytułowej Europy Środkowej. Europe Central to blisko 40 opowieści połączonych w nazistowsko-sowieckie pary i podporządkowanych jednoczącej metaforze centrali telefonicznej, łączącej podsłuchane głosy licznych postaci historycznych, m.in.: Krupską, Lenina, Fanię Kapłan, Annę Achmatową, Romana Karmena, Stalina, Hitlera, marszałka Paulusa, generała Własowa i przede wszystkim Dymitra Szostakowicza – którego recenzent New York Timesa uznał wręcz za alter ego autora.
SENSACJA THRILLER KRYMINAŁ
Nowości literatury sensacyjnej to dzisiaj prawdziwy książkowy róg obfitości - przedstawiamy wybrane:
Jakub Żulczyk: Informacja zwrotna (Nazywam się Marian Kania. Jestem alkoholikiem i zaraz zabiję człowieka.)
Remigiusz Mróz: Lot 202 (Dramatyczna i nieprzewidywalna akcja porwania samolotu z polskim premierem.)
Klaudia Muniak: Terapia (Po to właśnie tu jestem. Aby zabić.)
Annie Ward: Piękne zło (Piękny dom. Piękna rodzina. Zbrodnia doskonała.)
Natasha Preston: Mroczne jezioro (Ktoś wie, co wtedy zrobiły. I jest tuż obok.)
Ruth Ware: Pod kluczem (Dom jak z bajki stanie się jej największym koszmarem.)
Izabela Szylko: Dama z blizną (Nie ma zbrodni doskonałej, jest tylko doskonała zemsta.)
Joanna Opiat-Bojarska: Oni (Ty jesteś jeden. Ich jest zbyt wielu.)
Bartłomiej Świderski: Szklane żądło (Luksusowy jacht, szampan, para kajdanek i nóż. Perwersyjna gra o wszystko.)
Katarzyna Purzyńska: Chąśba (Kryminalna legenda fantasy)
Ziemowit Szczerek: Cham z kulą w głowie (Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa 2021)
Epicka powieść Ziemowita Szczerka, utrzymana w klimacie kryminału noir osadzona w historii alternatywnej.(…)
Drugiej wojny światowej nie było, Warszawa nigdy nie została zniszczona, dzisiaj pod łukami triumfalnymi spacerują Polacy, Żydzi i Ukraińcy. Warszawa - Buenos Aires Słowiańszczyzny – swego tanga nikomu nie szczędzi. Ale teraz, teraz to miasto, które nie przegrało, spływa krwią. Ulica szepcze o Kubie Hieroglifie i spisku tajnych stowarzyszeń. Kolejne trupy bez głów walają się po ulicach, a świat pogrąża się w chaosie. (…) Zbrodnia, namiętność i wojna na wszystkich szczeblach. Kryminał i epicka powieść w jednym. A w tle ulubiony temat pisarza - wielka historia.
Ziemowit Szczerek – pisarz, dziennikarz, autor wielu nagradzanych powieści i reportaży. Laureat Paszportu „Polityki”, nominowany do Nagrody MediaTory i Nagrody im. Beaty Pawlak oraz dwukrotnie do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”.
LITERATURA FAKTU
REPORTAŻ
Lawrence Wright: Szatan w naszym domu. Kulisy śledztwa w sprawie przemocy rytualnej
Ta sprawa rozpaliła Amerykę do czerwoności. Paul Ingram – szanowany obywatel, wzorowy ojciec, zastępca szeryfa w stanie Waszyngton – został w 1988 roku oskarżony przez swoje prawie już dorosłe córki o wykorzystywanie seksualne. (…) Kolejne zeznania przynosiły coraz więcej rewelacji - w krwawych satanistycznych rytuałach brali udział nie tylko członkowie rodziny Ingramów, lecz także inni pracownicy biura szeryfa. (…) Ponieważ w całym kraju notowano wówczas przypadki „odzyskanych wspomnień”, a sensacyjne doniesienia dotyczące działania satanistycznych sekt docierały z wielu stron, oskarżenia te przyjęto ze zgrozą, ale bez zaskoczenia. Mało kto zwrócił uwagę, jak bardzo opowieści świadków i oskarżonych przypominały zeznania składane kilka wieków wcześniej podczas procesów czarownic…
Lawrence Wright z reporterską precyzją rekonstruuje przebieg tego niezwykłego śledztwa. Pokazuje też, co się dzieje, gdy aparatem pojęciowym współczesnej nauki zawładną nasze najbardziej pierwotne lęki.
BIOGRAFIE
Joyce Carol Oates: Blondynka
Odważna i bezkompromisowa powieść o kobiecie, z której kultura Hollywood zrobiła produkt. Joyce Carol Oates przedstawia wewnętrzne, poetyckie i duchowe życie Normy Jeane Baker – dziecka, kobiety, nieszczęśliwej celebrytki i idealizowanej blondynki, którą świat poznał jako Marilyn Monroe. (…) Intymnym i bogatym głosem Norma Jeane opowiada własną historię kultowej amerykańskiej artystki - skonfliktowanej i zdeterminowanej - która w pewnej chwili się zagubiła.
Opracowano na podst. stron internetowych wydawnictw oraz portalu lubimyczytać.pl; fot. aut. własne.
Wszystkie wymienione pozycje zostały zakupione w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0” Priorytet 1.
Zapraszamy Naszych Czytelników do odwiedzin w Wypożyczalni i lektury następnego odcinka cyklu POLECAMY! :)
Beata Wulczyńska,
Olga Puś