Karol Dickens był jednym z największych angielskich powieściopisarzy XIX wieku, specjalizował się w powieści społeczno-obyczajowej. Przyszedł na świat w rodzinie, w której nie tyle bieda, co życie ponad stan i niezaradność spowodowały wiele problemów - rodzice ciągle zaciągali długi, których później nie spłacali, w związku z czym musieli uciekać przed wierzycielami i nieustannie się przeprowadzać. Dlatego też, już jako bardzo młody człowiek, Dickens poznał niedostatek i do końca swojego życia pamiętał doświadczenia z dzieciństwa, więc obsesyjnie pracował, by jego dzieciom niczego nie zabrakło.
20200417 dickens 01

Z powodu stale rosnących i niespłacanych długów ojciec Karola Dickensa został aresztowany i osadzony wraz z żoną w więzieniu The Marshalsea. W związku z tym młody Karol w wieku dwunastu lat przerwał naukę i rozpoczął pracę w fabryce czernidła, czyli pasty do butów. Jego praca polegała na naklejaniu nalepek na butelki z czernidłem i nakładaniem na korki małych kapturków papierowych tak, aby pasta wyglądała równie schludnie, jak butelka z lekarstwem u aptekarza. Tak dramatyczne przeżycia w dzieciństwie sprawiły, że pisarz był wrażliwy na niesprawiedliwość i krzywdę ludzką, a także bezduszność prawa wobec ubogich. Dlatego w swojej twórczości poruszał problemy najuboższych, żyjących na marginesie ludzi, co spowodowało, że okrzyknięto go sumieniem wiktoriańskiego społeczeństwa i kronikarzem ówczesnego Londynu. Kiedy pisarz zmarł, na cmentarz odprowadzały go tłumy, wśród których byli reprezentanci wszystkich grup społecznych - uprzywilejowanych, zamożnych i tych najuboższych, najbardziej pokrzywdzonych przez los.

“David Copperfield to powieść z wieloma elementami autobiograficznymi. Opowiada w poruszający sposób o niełatwym życiu prostego chłopaka w XIX- wiecznej Anglii, od dnia narodzin, przez okres dojrzewania, aż do dorosłości. Poczucie bezpieczeństwa Davida i ciepło jego domowego ogniska zostaje zburzone w momencie ponownego zamążpójścia matki. To wydarzenie powoduje, iż jego dzieciństwo zostaje naznaczone przemocą, biedą i wielką samotnością. Bohater doprowadzony do kresu wytrzymałości postanawia uciec i trafia na utrzymanie do ciotki, która sprawi że jego życie się odmienia na lepsze.

Bohaterem “Wielkich nadziei” jest sierota Pip, który mieszka z siostrą i jej mężem kowalem. Pewnego dnia chłopiec spotyka na cmentarzu zbiegłego więźnia i po kryjomu przynosi mu jedzenie, wódkę i pilnik. Niedługo potem zbieg zostaje złapany, ale nie jest to ich ostatnie spotkanie. Przez kilka lat Pip pracuje u swojego szwagra w kuźni jako czeladnik, a nieco później ma okazję poznać całkiem inne życie - zostaje zatrudniony do zabawiania ekscentrycznej panny Havisham i jej urodziwej podopiecznej Estell, w której się zakochuje. Niespodziewanie Pip otrzymuje od anonimowego darczyńcy sporą sumę pieniędzy, pod warunkiem, że wyjedzie do Londynu i stanie się prawdziwym dżentelmenem. Nasz bohater będzie musiał radzić sobie w wielkim świecie, zdobywając przyjaciół i wrogów, aż w końcu odkryje kto był jego dobroczyńcą.
Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak potoczyły się losy naszych bohaterów zapraszamy do lektury - Biblioteka Internetowa wolnelektury.pl oraz https://pl.wikisource.org!

Monika Urbańska-Nazaruk

Karol Dickens
David Copperfield T. 1

20200417 dickens 02

 

Karol Dickens
David Copperfield T. 2

20200417 dickens 03

 


Karol Dickens
Wielkie nadzieje T. 1

20200417 dickens 04

 

Karol Dickens
Wielkie nadzieje T. 2

20200417 dickens 05

Zapraszamy do wspólnego czytania :)

 

Artykuł z cyklu "W tym tygodniu polecamy" w ramach promocji Czytelni wirtualnej.

Grafiki pobrano ze strony Wolne lektury.