Nieszczęściem dla śmiertelnych, gdy w ich zwykłe losy mieszają się postacie z mgły i tajemnicy. Gdy baśniowe stworzenia, ludzkich dziejów zmieniając koleje, skazują na zgubę i zatracenie. Mając moce nadprzyrodzone, plączą przędzę życia nie zważając na skutki, które przyniesie przyszłość.
Tak też Goplanie, królowej jeziora, nie przyszło na myśl, cóż też stać się może, jeśli zacznie zmieniać przeznaczenia ścieżki. Zakochana w Grabcu – wiejskim chłopaku, któremu zimą uratowała życie – zrobiła wszystko by jego miłość zdobyć. Na drodze do szczęścia stała Balladyna, w której młodzieniec się zakochał. Nie zniechęciło to zazdrosnej nimfy, podjęła wyzwanie, pomieszała losy. Wysłała sługi swoje, dwa psotne duszki, by zmienić co się miało stać w to, czego pragnęła.
Zapraszamy na „Balladynę”

Zginęła Balladyna, rażona piorunem. Sama siebie na karę skazała. Bóg wyrok wymierzył i w obliczu prawa wina została ukarana.
Ludowa sprawiedliwość ma proste oblicze – białe jest białe, a czarne – czarne. Nie mają znaczenia wymówki i kłamstwa – jeśli kogoś krzywdzisz, los cię podliczy. I chociaż czasem może się wydawać, że kary unikniesz – nie łudź się nieszczęsny. Jeśli nie wcześniej, zapłacisz przy śmierci.

Tegoroczna włodawska odsłona Narodowego Czytania – ze względu na zagrożenia związane z panującą epidemią COVID-19 – odbyła się w przestrzeni wirtualnej biblioteki. Na początku września w murach miejskiej książnicy zjawili się zaproszeni do udziału w wydarzeniu goście. Po każdej ze scen następowała „sekunda dla reportera”, podczas której lektorzy mieli niestety tylko chwilkę, by pozować do pamiątkowego zdjęcia. Dzięki uprzejmości dyrektora Włodawskiego Domu Kultury, współorganizatora bieżącej edycji, mogliśmy zaprosić Państwa do obejrzenia fragmentów „Balladyny” Juliusza Słowackiego w interpretacji naszych lektorów.

Wystąpili:
NARRATOR: Jacek Król, aktor filmowy i teatralny;
PUSTELNIK: Tomasz Korzeniewski Wicestarosta Włodawski;
KIRKOR: Wiesław Muszyński Burmistrz Włodawy, Jacek Sankowski Dyrektor Zakładu Karnego we Włodawie;
MATKA, WDOWA: Łucja Pamulska Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej we Włodawie, Hanna Korzeniewska Radna Rady Miejskiej we Włodawie;
BALLADYNA: Dorota Redde-Sawczuk Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie, Janina Klimczuk Radna Rady Miejskiej we Włodawie;
ALINA: Anita Lewczuk vel Leoniuk, Dyrektor Muzeum – Zespół Synagogalny we Włodawie;
FILON: Lucjan Gąsiorowski Radny Rady Miejskiej we Włodawie;
GRABIEC: Hubert Ratkiewicz Prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z. o.o. we Włodawie;
KANCLERZ: Tomasz Korzeniewski Wicestarosta Włodawski;
LEKARZ: Ewa Krukowska Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie;
GOPLANA: Iwona Król Lasy Państwowe Nadleśnictwo Włodawa, Renata Kapelko Radna Rady Miejskiej we Włodawie;
SKIERKA: Łukasz Zdolski Dyrektor Włodawskiego Domu Kultury, Ewa Krukowska Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie.

2020nc patronat burmistrz

2020nc patronat starosta

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji wydarzenia:
Lokalny Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński oraz Starosta Włodawski Andrzej Romańczuk.
Patronat Medialny: Nowy Tydzień, Super Tydzień, Radio Bon Ton.
Współorganizator wydarzenia: Włodawski Dom Kultury.
Partnerzy organizacyjni, reprezentanci władz samorządowych, przedstawiciele instytucji: Urząd Miejski we Włodawie, Starostwo Powiatowe we Włodawie, Rada Miejska we Włodawie, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział we Włodawie, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Włodawa, Muzeum – Zespół Synagogalny we Włodawie, Zakład Karny we Włodawie.
Sponsorzy: F.H.U. AGROMID S.C., P.W. HERMES, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. we Włodawie.
I oczywiście – nasi niezrównani lektorzy.

Dziękujemy serdecznie pracownikom Włodawskiego Domu Kultury Pawłowi Piędzio i Markowi Drejewiczowi, którzy zajęli się techniczną stroną nagrania i montażem filmu :)
Jesteście wspaniali!

Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie.
Koordynatorzy: Beata Wulczyńska, kier. Działu Udostępniania Zbiorów i Informacji, Edyta Pietrzak, kier. Działu Regionalnego MBP Włodawa.
Grafika: obraz Ulrike Leone z Pixabay

Edyta Pietrzak