Tegoroczna włodawska odsłona Narodowego Czytania planowana 4 września 2021 r. w letnim ogródku SMO, ze względu na wprowadzony dzień wcześniej stan wyjątkowy, została przesunięta do wirtualnej przestrzeni biblioteki.
Już od następnego tygodnia włodawska książnica zamieniła się w plan zdjęciowy, na którym swych aktorsko-lektorskich sił – z dużym powodzeniem – próbowali przedstawiciele samorządów i lokalnych instytucji. Do współpracy zostali zaproszeni też aktorzy z Teatru Lukla w Lublinie.

Już dzisiaj (23.09.2021 r.) możemy przedstawić Państwu zarejestrowane fragmenty dramatu Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej” w interpretacji naszych lektorów

Występują:

Akt I

ZBYSZKO: Wiesław Muszyński Burmistrz Włodawy,
DULSKA: Dorota Redde-Sawczuk Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie,
JULIASIEWICZOWA: Łucja Pamulska Radna Rady Miejskiej we Włodawie,
HANKA: Aleksandra Chwalczuk, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Włodawa.

Akt II

ZBYSZKO: Bogusław Smolik, Muzeum-Zespół Synagogalny we Włodawie,
DULSKA: Ewa Osowiec Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy we Włodawie,
JULIASIEWICZOWA: Janina Klimczuk Radna Rady Miejskiej we Włodawie,
HANKA: Małgorzata Topolska, Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie,
MELA: Anita Lewczuk vel Leoniuk Dyrektor Muzeum-Zespół Synagogalny we Włodawie.

Akt III

ZBYSZKO: Jacek Sankowski Dyrektor Zakładu Karnego we Włodawie,
DULSKA: Teresa Zaleńska-Sak Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji we Włodawie,
JULIASIEWICZOWA: Renata Holaczuk Dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. I. Kosmowskiej w Korolówce Osadzie,
HANKA: Danuta Kloc Dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 2 we Włodawie,
TADRACHOWA: Anna Megiel Radna Rady Miejskiej we Włodawie.

Zdjęcia z planu można obejrzeć na naszym profilu na Facebooku

"D jak Dulska" to satyryczne ujęcie sztuki G. Zapolskiej zaprezentowane przez Teatr Lukla z Lublina w znakomitym składzie: Bogusław Byrski, Karolina Hordyjewicz, Adam Organista, Barbara Szarwiło

Informacja o Teatrze Lukla na stronie LinkedIn (https://pl.linkedin.com/company/teatr-lukla):

"Spektakle improwizowane Teatru Lukla są oparte na sugestiach publiczności. Improwizacja teatralna pozwala opowiadać historie, tworzyć postacie, relacje, kreować świat. Doświadczenia życiowe widzów, biorących udział w przedstawieniu oraz bogata przeszłość teatralna aktorów w połączeniu z "impro" to swoisty eksperyment, do którego chcemy zaprosić widzów (...). Połączyła nas miłość do improwizacji. Wszyscy wykonujemy na co dzień zawód aktora. Łącznie spędziliśmy na scenie kilkadziesiąt lat, przeczytaliśmy miliony kartek scenariuszy, a kilkadziesiąt mamy w głowach. Postanowiliśmy zapuścić się w rejony mniej znane. Chcemy opowiedzieć Wam historie, których nie znamy. Stworzyć bohaterów, którzy Was i nas wzruszą, rozbawią, zadziwią. Podejmujemy wyzwanie najczystszej formie improwizacji modyfikując ją nieco na użytek własny i przyjemność publiczności."

Dokument objęcia wydarzenia Honorowym Patronatem przez Burmistrza Włodawy Wiesława Muszyńskiego.

Dokument objęcia wydarzenia Honorowym Patronatem przez Starostę Włodawskiego Andrzeja Romańczuka.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji wydarzenia:
Lokalny Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński oraz Starosta Włodawski Andrzej Romańczuk.
Patronat Medialny: Nowy Tydzień, Super Tydzień, Radio Bon Ton.
Współorganizatorzy i sponsorzy: Gmina Miejska Włodawa, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Sobibór, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Włodawa, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o. we Włodawie, Przyjaciele kawy Sp. z o. o., Sklep De Facto Włodawa, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział we Włodawie, Zakład Karny we Włodawie, Zarząd Powiatu we Włodawie, Zespół Szkół Zawodowych nr 1 i II Liceum Ogólnokształcące we Włodawie.
I oczywiście dziękujemy serdecznie naszym niezrównanym aktorom i lektorom oraz panu Pawłowi Piędzio, który zajął się techniczną stroną nagrania i montażem filmu :)

Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie.
Koordynatorzy: Beata Wulczyńska, kier. Działu Udostępniania Zbiorów i Informacji, Edyta Pietrzak, kier. Działu Regionalnego MBP Włodawa.

Z okazji NARODOWEGO CZYTANIA mamy dla naszych czytelników KONKURS Z NAGRODAMI "KTO POWIEDZIAŁ I DO KOGO".
Na naszym profilu na Facebooku znajdziecie sześć cytatów z "Moralności pani Dulskiej". Pierwsza osoba, która odgadnie kto i do kogo powiedział cytowane słowa i napisze to w komentarzu do cytatu - otrzyma nagrodę ufundowaną przez "Przyjaciele Kawy Sp. z o. o." Jeden cytat to jedna nagroda.
Warunkiem jest osobisty odbiór nagrody w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie, ul. Przechodnia 13.
Zapraszamy i życzymy powodzenia! :)

Edyta Pietrzak
Beata Wulczyńska