W środę 7 lutego w naszej bibliotece gościł Wojciech Rogacin autor biografii prezydenta Ukrainy pt.: „Zełenski”. Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie 24 lutego 2022 roku imię i nazwisko prezydenta tego kraju Wołodymyra Zełenskiego jest na ustach całego świata.

20240207 IMG 8910

 

Wojciech Rogacin odpowiadając na pytania mówił o Zełenskim nie tylko jako o prezydencie ale również o jego dzieciństwie, latach młodości, środowisku, z którego się wywodzi i tym co go ukształtowało. Jak się okazuje Wołodymyr Zełenski już we wczesnej młodości miał zapędy artystyczne. Jednak pod wpływem sugestii ojca zdecydował się studiować prawo. Nigdy jednak nie pracował w wyuczonym zawodzie, ponieważ po ukończeniu nauki ponownie wkroczył na ścieżkę artystycznej kariery. Dzięki swojej determinacji wspólnie z przyjaciółmi stworzył firmę producencką Kwartał 95 i wyprodukował serial „Sługa narodu”, który stał się jego przepustką do prezydentury.

 20240207 IMG 8944

 

Kiedy w lutym 2022 roku wybuchła w jego kraju wojna zaskoczył swoją postawą cały świat. Na propozycję wyjazdu odpowiedział, że nie potrzebuje podwózki ale broni, tym samym stał się symbolem walki demokratycznego świata z rosyjskim najeźdźcą. Jak się potoczą losy wojny w Ukrainie i świata, nie wiemy. Jednak Wołodymyr Zełenski, który jest porównywany do wielu znanych polityków, takich jak Churchill, Regan czy Havel swoją postawą zapracował na własne nazwisko.

20240207 IMG 8934

20240207 IMG 8940

 

Na spotkaniu można było kupić książki i poprosić autora o autograf. Podziękowania i okolicznościowy upominek autorowi wręczyli Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie Dorota Redde-Sawczuk i Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.

20240207 IMG 8970

 

Monika Urbańska-Nazaruk

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii na Facebooku
Fot. J. Orzeszko