Po wakacyjnej przerwie powróciliśmy do intensywnej pracy z wydarzeniem dobrze znanym, ale w nieco zmienionym formacie. Narodowe Czytanie 2024 rozpoczęliśmy wyjątkową rozmową - o tajniki pracy aktora zapytaliśmy Jerzego Rogalskiego znanego nam dobrze z desek teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie, seriali “07 zgłoś się” i “Plebania”, czy serii filmów “Kogel-Mogel”.
Na wstępie sformułowaliśmy odpowiedzi na kilka pytań fundamentalnych:
Prowadząca: Placki ziemniaczane - z cukrem czy ze śmietaną?
J. Rogalski: Po węgiersku.
Prowadząca: Majonez - kielecki czy winiary?
J. Rogalski: Obojętnie.
Prowadząca: Film czy teatr?
J. Rogalski: I film, i teatr… i telewizja!
Aktorstwo to idée fixe Pana Jerzego. Wizyta na spektaklu “Balladyna” w lokalnym domu kultury? Udział w jasełkach zorganizowanych przez siostry zakonne? Doświadczenie służenia do mszy świętej? Sam nie potrafi dokładnie określić źródeł tej fascynacji. Niezależnie od tego, co było iskrą, zaskutkowało blisko 55 latami na scenie i kinowym ekranie. Samych tytułów teatralnych zliczyć możemy blisko 150.
Spotkanie w bibliotece było połączeniem refleksji na temat tożsamości aktora, wyższości słowa nad energią i tego, że “drugoplanowy” nie równa się z “mający łatwiej”, z szeregiem anegdot, w których to Pan Jerzy utożsamiany był z Tośkiem (jedną postaci z serialu “Plebania”). Te drugie wywoływały wśród włodawskiej publiczności regularne wybuchy śmiechu.
Po krótkiej przerwie przeszliśmy do performatywnego czytania fragmentów tegorocznej lektury, czyli “Kordiana” Juliusza Słowackiego. Podczas pięciu scenicznych wejść w bohaterów dramatu wcielili się (w kolejności występujących):
Leszek Popik - Kierownik Wydziału Edukacji i Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego we Włodawie;
Katarzyna Grzywaczewska - Radna Rady Miejskiej we Włodawie;
Wiesław Muszyński - Burmistrz Włodawy;
Renata Kapelko - Przewodnicząca Rady Miejskiej we Włodawie;
Ewa Krukowska - Instruktor ds. bibliotek publicznych powiatu włodawskiego;
Łucja Pamulska - Radna Rady Miejskiej we Włodawie;
Uczniowie I LO. im. T. Kościuszki we Włodawie pod kierunkiem Beaty Szmidt;
Dorota Redde-Sawczuk - Dyrektor MBP we Włodawie;
Ewa Osowiec - Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy we Włodawie;
Anna Megiel - Radna Rady Miejskiej we Włodawie.
Tegoroczne czytanie było tym większym wyzwaniem, że na widowni cały czas pozostawał z nami Pan Jerzy. Na szczęście włodawscy lektorzy nie dali się zwyciężyć presji i nie ulegli tremie. Wręcz przeciwnie! Obecność profesjonalisty wyzwoliła w nich dodatkowe potencjał i energię. Nasz gość zauważył te starania i wielokrotnie tego wieczoru podkreślał, jak “dobrze do wydarzenia przygotowali się czytający”. Doceniła to też Dyrektor MBP we Włodawie Dorota Redde-Sawczuk dziękując wszystkim zaangażowanym.
Patronat Honorowy:
Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński
Starosta Włodawski Mariusz Zańko
Sponsorzy: Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej we Włodawie, Siedlisko Sobibór
Partnerzy: Gmina Miejska Włodawa, Zarząd Powiatu we Włodawie, I LO. im. Tadeusza Kościuszki we Włodawie
Patronat Medialny: Radio Bon Ton i tygodniki „Nowy Tydzień”, „Super Tydzień”
Wydarzenie koordynowały: Beata Wulczyńska - Kierownik Działu Udostępniania Zbiorów i Informacji i Urszula Panasiuk - Specjalista ds. rozwoju, analiz i sprawozdawczości, które dziękują całej ekipie bibliotecznej za każdy gest wsparcia, pomocy i choćby najdrobniejszy uśmiech. Zdjęcia wykonała Małgorzata Topolska - Bibliotekarz MBP we Włodawie.
Do zobaczenia za rok!
Urszula Panasiuk