Październikowe spotkania w DKK Kreatywnych Mam przebiegły pod znakiem książki dziecięcej. Po raz kolejny nasze dyskusje krążyły wokół książek niestandardowych.

Dwie mamy, jedna przodem do obiektywu leżą roześmiane na wykładzinie. Bawią się z dziećmi. Budują tunel z kolorowych piankowych puzzli. Dziecko przechodzi przez tunel.

We wtorek (01.10.24) chcąc uczcić Dzień Głośnego Czytania, który przypadał 29 września 2024, zaproponowałam Maluchom i Kreatywnym Mamom historyjkę obrazkową pt. „Jesienne liście” przedstawioną w teatrzyku kamishibai. Taka forma obcowania z literaturą bardzo spodobała się najmłodszym, entuzjazm wykazały również Mamy :) Wymieniłyśmy się przy okazji pomysłami naszych ulubionych jesiennych aktywności dla dzieci.

W kolejny wtorek, 8 października odkrywałyśmy zalety książek wyszukiwanek. Za przykład tej formy literackiej posłużyła nam seria Miasteczko Mamoko, autorstwa Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Sympatyczni bohaterowie tej niezwykle barwnej i bogatej w treść (choć bez ani jednej literki w środku!) propozycji dla dzieci ubawi całą rodzinę bez wyjątku. Książki rosną razem z dzieckiem i służą latami. Stymulują mowę, sprawiają, że nasze pociechy chętnie będą opowiadały nam o przygodach ulubionych mieszkańców tytułowego miasteczka, Mamoko. Cykl zawiera pięć części, w każdej z nich zilustrowane są różne, interesujące historie i codzienne przygody fantastycznych bohaterów. Dwie, mniejsze formatem książeczki „Mam oko na litery” oraz „Mam oko na liczby” dodatkowo uczą bawiąc nasze pociechy, które wyszukują wskazanych przedmiotów, czy postaci zaczynających się na konkretną literkę lub występujących w określonej liczbie. Każdą z tych książek można czytać na swój własny indywidualny sposób :)

Spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki Kreatywnych Mam odbywają się w drugie wtorki miesiąca, o godzinie 10:00. Zapraszamy serdecznie :)

Joanna Orzeszko

Fot. E. Pietrzak, J.Orzeszko

1 października 2024 r.

Pokój Naukowy. Grupa pań siedzi na krzesłach w półokręgu i rozmawia. Uśmiechają się do siebie, gestykulują. W tle widoczne białe, nie za grube filary podtrzymujące sufit poddasza. Z przodu przed paniami na podłodze bawi się dziecko. Przechodzi przez tunel z kolorowych piankowych puzzli. Na stole różowe chorągiewki z logo DKK.

Pokój Naukowy. Grupa pań siedzi na krzesłach w półokręgu i rozmawia. Uśmiechają się do siebie, gestykulują. Na stole różowe chorągiewki z logo DKK. Z tyłu zdjęcia, w tle zza filara wychyla się prowadząca (J. Orzeszko). Obok niej stoi teatrzyk kamishibai na małym, siwym stoliku. Obok biały flipchart, długi wieszak na ubrania. Kilka czarnych krzeseł poskładanych przy ścianie i przykrytych białą flizeliną.

Pokój Naukowy. Grupa pań siedzi na krzesłach w półokręgu i rozmawia. Uśmiechają się do siebie, gestykulują. Na stole różowe chorągiewki z logo DKK. Z tyłu zdjęcia przy siwym stoliku siedzi prowadząca (J. Orzeszko) i czyta bajkę obrazkową w teatrzyku kamishibai (mała drewniana skrzyneczka, w kształcie sceny teatralnej kukiełkowej). Uśmiecha się do wszystkich. Na podłodze przed nią na piankowych, kolorowych puzzlach siedzą mamy z dziećmi.

Pokój Naukowy. Grupa pań siedzi na krzesłach w półokręgu i rozmawia. Uśmiechają się do siebie, słuchają tego, co czyta prowadząca spotkanie (J. Orzeszko) oglądają przy tym obrazkową opowieść w teatrzyku kamishibai (mała drewniana skrzyneczka, w kształcie sceny teatralnej kukiełkowej). Na stole stoją różowe chorągiewki z logo DKK. Przed czytającą na podłodze siedzą mamy z dziećmi na piankowych, kolorowych puzzlach. Wszyscy zasłuchani w opowieść. W tle, w głębi Pokoju Naukowego stoi wózek typu gondola, szary.

8 października 2024 r.

Pokój Naukowy. Grupa pań siedzi na krzesłach w półokręgu i rozmawia. Na stole po prawej stronie stoją różowe chorągiewki z logo DKK. Z tyłu widać fragment oprawionego w aluminiową antyramę dużego plakatu DKK. Na podłodze przed uczestniczkami siedzi jedna z mam, w tle widać małe dziecko bawiące się kolorowymi puzzlami piankowymi. Panie rozmawiają ze sobą. Na końcu pokoju widać pół zabudowany regał z książkami.