W piątkowy wieczór, 11 października 2024 r., w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie odbyła się włodawska odsłona ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek”, która w bieżącej edycji przebiegała pod hasłem „Moc Bibliotek”.

Publiczność patrząca na scenę

Podczas jubileuszowej – dziesiątej – edycji Nocy Bibliotek spotkaliśmy z muzyką i poezją Nadbużańskiej Frazy ze Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego we Włodawie.

Publiczność patrząca na scenę

Wieczór rozpoczął się prezentacją tomiku „Zeszyt poetycki – 25 lat między wierszami”, wydanego w 2024 roku, z okazji jubileuszu 25 lecia działalności grupy poetyckiej, przez Stowarzyszenie Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego we Włodawie. Pomysłodawczynią, projektantką publikacji, autorką wstępu oraz umieszczonego w pierwszej części wydawnictwa rysu historycznego grupy poetyckiej jest Teresa Kubik, wiceprezes Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej i koordynatorka Nadbużańskiej Frazy. Ponadto w skład komitetu redakcyjnego weszły Edyta Pietrzak i Czesława Michańska, będąca jednocześnie korektorką publikacji. O oprawę graficzną zadbała Władysława Wójcik przekazując na ten cel swoje prace.
Tomik został sfinansowany przez Stowarzyszenie, autorów zamieszczonych utworów oraz Gminę Miejską Włodawa.
W zbiorze zamieszczono notki biograficzne i utwory poetyckie 24 autorów, a są to: Eugeniusz Daniluk, Henryka Dederko, Mirosław Marek Dederko, Czesława Teresa Demczuk, Aldon Dzięcioł, Barbara Górna, Jerzy Ignaciuk, Krystyna Igras, Maria Wanda Kozłowska, Teresa Maria Kubik, Teresa Kupracz, Jadwiga Edyta Lodwich, Czesława Michańska, Marcin Obuchowski, Edyta Helena Pietrzak, Grażyna Rawicka, Regina Redde Andrzej Stanisław Sobolewski, Wioletta Wójtowicz Wicińska, Emil Wójcik, Władysława Wójcik, Anna Zalewska-Oleksiuk, Patryk Osieleniec i Aleksandra Żmuda.
Każdy z autorów publikowanych utworów otrzymał autorski egzemplarz tomiku. Publikacje zostały również przekazane do zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie, bibliotek publicznych powiatu włodawskiego oraz bibliotek uprawnionych do otrzymywania bibliotecznych egzemplarzy obowiązkowych.

Drugą częścią wydarzenia był wieczór poetycko-muzyczny. Usłyszeliśmy utwory poetów z Nadbużańskiej Frazy, w interpretacji autorskiej wierszy wystąpili: Jadwiga Edyta Lodwich „Piękno świata”, Regina Redde "Włodawa",  Teresa Kupracz „Póki co”, Mirosław Marek Dederko „Przydrożna kapliczka”, Władysława Wójcik „Moje miasto” i Czesława Michańska „Do Jana Pawła”.

Kobieta czytająca ksiażkę Kobieta czytająca książkę Kobieta mówiąca do mikrofonu
Mężczyzna czytający książkę Kobieta czytająca książkę Kobieta mówiąca do mikrofonu

W formie poezji śpiewanej, w muzycznej interpretacji Andrzeja Stanisława Sobolewskiego usłyszeliśmy jego utwory „Nadbużańska kraina” i „Jesienne inspiracje”

Mężczyzna grający na gitarze

oraz wiersze innych poetów: Aleksandry Żmudy „Ocean przestrzeni”, Czesławy Teresy Demczuk „Najpiękniejsze słowo świata – Mama”, Marcina Obuchowskiego „Mijając twarz”, Teresy Marii Kubik „Niespełniona miłość”, Edyty Pietrzak „Czarne anioły”, Henryki Dederko „Magnez emocji”, Eugeniusza Daniluka „Dobra rada” i Aldona Dzięcioła „Pieśń Polesia”.

Część z prezentowanych wierszy pochodziło z wspomnianego wcześniej jubileuszowego tomiku "Zeszyt poetycki - 25 lat między wierszami".
Ponadto zaprezentowane zostały utwory nieżyjących już poetów Frazy – w wierszu „Moje alter ego” Teresy Marii Ciodyk wystąpiła Wioletta Wójtowicz-Wicińska,

Kobieta mówiąca do mikrofonu

a utwory Stefana Sidruka „Mów poeto” i „Zagon matki” przedstawił w muzycznej interpretacji Andrzej Stanisław Sobolewski.
Z utworów autorów spoza Frazy usłyszeliśmy recytację fragmentu, powstałego sto lat temu, dzieła Stanisława Ignacego Witkiewicza „Matka” w wykonaniu Teresy Kupracz.

Kobieta recytująca tekst przed publicznością

Spotkanie poprowadziła Edyta Pietrzak, kierownik Działu Regionalnego MBP we Włodawie.

Kobieta mówiąca do mikrofonu

Na zakończenie spotkania, gratulując poetom artystycznego wieczoru, głos zabrali dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie Dorota Redde-Sawczuk oraz reprezentujący Starostwo Powiatowe we Włodawie kierownik Wydziału Edukacji i Polityki Społecznej Leszek Popik.

Od lewej: mężczyzna i kobieta na scenie przemawiający do publiczności

Wydarzenie odbywało się w ramach ogólnopolskiej Nocy Bibliotek, której głównym organizatorem jest Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Organizator włodawskiej edycji:

Partnerzy organizacyjni:
Gmina Miejska Włodawa
Powiat Włodawski

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w realizację wydarzenia.

Edyta Pietrzak

Fot. Joanna Orzeszko

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii na Facebooku