Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie od czternastu lat jest współorganizatorem akcji nocnego czytania dla dzieci. Trzynaście edycji przebiegających pod tytułem „Noc z Andersenem” było przeprowadzonych pod różnymi hasłami profilującymi kolejne wydarzenia. Naszymi gośćmi byli ratownicy medyczni, funkcjonariusze Służby Granicznej, przedstawiciele władz samorządowych oraz ludzie związani z kulturą i sztuką.

DSC0093

Tegoroczna akcja nocnego czytania dla dzieci (26/27 kwietnia 2019 r.) przebiegała p.n. „Noc z Zagadką” i została zorganizowana w ramach zadania: „Centralne Biuro Czytelnicze” realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną we Włodawie, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Współorganizatorami akcji byli: Komenda Powiatowa Policji we Włodawie, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział we Włodawie oraz Starostwo Powiatowe we Włodawie.

Gości przywitał Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie Pan Jacek Żurawski, a spotkanie poprowadziły Edyta Pietrzak i Joanna Orzeszko.

Dyrektor MBP jako Dyrektor Generalny Centralnego Biura Czytelniczego wręczył legitymacje i przyborniki tajnego agenta (notes i długopis do sporządzania tajnych notatek oraz kalendarzyk do zaznaczania szczególnych terminów) 20 nowo zwerbowanym agentom.

Wydarzenie odbyło się pod hasłem 100-lecia powstania Policji Państwowej. Motywem przewodnim była praca detektywa. Zadania służby mundurowej zaprezentowali przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji we Włodawie: sierż. sztab. Bożena Zaprzaluk i aspirant Tomasz Prystupa.

Lekturą przeznaczoną na nocne czytanie była książka Grzegorza Kasdepke „Pamiątki detektywa Pozytywki”. W roli lektorów wystąpili: Burmistrz Włodawy Pan Wiesław Muszyński, przedstawicielka KPP Włodawa sierż. sztab. Bożena Zaprzaluk oraz Dyrektor MBP Włodawa Pan Jacek Żurawski.

Podczas wydarzenia odbyło się spotkanie z animatorem, Panią Agnieszką Walczuk i asystującą jej Panią Katarzyną Józefczak, połączone z warsztatami „Kreacja miejsca i postaci”. Zaproponowane uczestnikom zabawy zostały wzbogacone w elementy związane z pracą detektywa. Warsztaty miały na celu rozwijanie kreatywności dzieci podczas tworzenia miejsc i postaci. Nie zabrakło również tradycyjnego już bloku atrakcji, w których główną rolę pełniła chusta Klanza.

Noc z Zagadką była okazją do ogłoszenia Zadania Specjalnego dla wszystkich Tajnych Agentów Centralnego Biura Czytelniczego.
Centralne Biuro Czytelnicze ogłasza Zadanie Specjalne nr 2018/2019/2 pod kryptonimem „Miejsce okryte tajemnicą". W zadaniu mogą wziąć udział wszyscy Agenci CBC, a polega ono na stworzeniu krótkiego komiksu (maksymalnie 10 stron), którego akcja dzieje się w wymyślonym przez autora miejscu.
Prace indywidualne lub grupowe można składać w Dziale Regionalnym, Oddziale dla Dzieci lub Filii nr 5 MBP Włodawa do 31 maja 2019 r. (Szczegóły w regulaminie konkursu).

cbc 2018 07 zs2018 2019 02

Dziękujemy naszym niezrównanym pomocnikom: Jakubowi Knap, Ninie Krzemińskiej, Marice Kucharuk, Krystianowi Kuźmińskiemu, Martynie Oleniak, Wiktorii Sołtan i Sylwii Winiarczyk, którzy wsparli nas w opiece nad młodymi agentami czytelniczymi.

Serdeczne podziękowania składamy również współorganizatorom: Komendzie Powiatowej Policji we Włodawie, Radzie Powiatu Włodawskiego i Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich Oddział we Włodawie; lektorom: Burmistrzowi Włodawy Panu Wiesławowi Muszyńskiemu i przedstawicielce KPP Włodawa sierż. sztab. Bożenie Zaprzaluk; animatorkom: Paniom Agnieszce Walczuk i Katarzynie Józefczak oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i realizację wydarzenia :)

cbc logo 04

Edyta Pietrzak

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii