Majowe spotkanie (16.05.2019 r.) DKK przy Zakładzie Karnym i MBP we Włodawie dotyczyło książki Pauliny Wilk „Pojutrze. O miastach przyszłości”.
Jest to zbiór reportaży z podróży do dziewięciu metropolii – Dubaju, Bombaju, Kampali, Songdo, Singapuru, Limy, Masdaru, Seulu i Kopenhagi.
"Pojutrze..." to próba odpowiedzi na pytanie o to, do czego zmierzamy jako społeczeństwo globalne. Miasta nieustannie się rozwijają, powstają nowe sztuczne twory, takie jak Masdar w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – wybudowane od podstaw ekologiczne miasto na pustyni, czy Songdo biznesowe miasto powstałe na sztucznie usypanej wyspie w Korei Południowej. Opisuje również stolicę Ugandy Kampalę, gdzie intensywna wycinka drzew powoduje zmianę ekosystemu i tym samym coraz częstsze susze.
Nasuwa się pytanie, do czego doprowadzi tak intensywna ekspansywność człowieka i dążenie do urbanizacji kolejnych terenów. Człowiek nieustannie stara się dostosować środowisko do własnych potrzeb, często nie biorąc pod uwagę, że swoim działaniem niszczy naturę.
Paulina Wilk zwraca uwagę na fakt, że nawet najwspanialsze i najnowocześniejsze miasta nie są idealne. Autorka zabiera nas na różne kontynenty. Jedynym europejskim miastem jest Kopenhaga, która wśród wszystkich wymienionych aglomeracji jest reprezentantem zrównoważonego rozwoju, w którym dobro środowiska naturalnego jest uwzględniane.
Kolejne spotkanie Klubu odbędzie się w czerwcu. Tematem dyskusji będzie trylogia Tomasza Sekielskiego „Sejf”.
Monika Urbańska-Nazaruk