Niesamowite losy polskich koronowanych głów były tematem środowego (29.05.2019 r.) spotkania „Historia pełna tajemnic” z pisarzem Panem Pawłem Wakułą. Młodzież miała okazję poznać wiele ciekawostek z dziejów władców m.in. krwawą łaźnię gąsawską, „miernego” wzrostu czyścioszka króla Władysława Jagiełłę i jego małżonkę króla (nie królową) Jadwigę.

DSC0038

Spotkanie otworzył, witając gości oraz przyjmując nowych tajnych agentów do Centralnego Biura Czytelniczego, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie Pan Jacek Żurawski, a poprowadziły Edyta Pietrzak i Joanna Orzeszko.

Uczestnicy mieli okazję poznać pisarza, zapoznać się z jego pracą, etapami powstawania dzieła, ale też zaznajomić się z tematyką historycznych prac Pana Pawła Wakuły. Na pamiątkę spotkania we włodawskiej książnicy pozostały trzy rysunki wykonane przez naszego gościa – Jagiełło „pod prysznicem”, król Jagiełło i król Jadwiga oraz (w ogóle nie historycznie) szczur laboratoryjny Ogryzek i krasnoludek Maurycy.
Dyplom z podziękowaniem i komplet materiałów promocyjnych od MBP we Włodawie, wyposażenie Agenta Czytelniczego od CBC oraz zestaw włodawskich pamiątek od Burmistrza Włodawy Pana Wiesława Muszyńskiego wręczył Panu Pawłowi dyrektor MBP Włodawa.

Podczas spotkania ogłoszone zostało również Zadanie Specjalne 2018/2019/3 pod hasłem „Historia pełna tajemnic”.
Zadanie polega na przedstawieniu interesującej postaci lub ciekawego wydarzenia historycznego. Prace mogą być składane w kategorii plastycznej, literackiej lub multimedialnej do końca maja 2019 r.
Szczegóły znajdziecie w artykule: CBC zaprasza na spotkanie z Pawłem Wakułą

cbc 2018 09 zs2018 2019 03

Jak podaje Wikipedia:

Pan Paweł Wakuła, urodził się we Wrocławiu.
Polski rysownik prasowy, ilustrator, pisarz – absolwent malarstwa i pedagogiki artystycznej na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Publikował rysunki satyryczne w min. „Super Expressie”, „Wędkarzu Polskim”, „Przeglądzie Sportowym” i „Gazecie Wyborczej”.
Od roku 1995 związany z „Tygodnikiem Angora” oraz dodatkiem dla dzieci:„Angorka”, dla których tworzy rysunki i humoreski.
Za książkę „Co w trawie piszczy” otrzymał wyróżnienie w konkursie literackim im. Astrid Lindgren, organizowanym przez fundację „ABC XXI – Cała Polska czyta dzieciom”.
Natomiast za książkę „Kajtek i Yetik” nominację do Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego.

Serdeczne podziękowania dla Asi Orzeszko (za nieocenioną pomoc podczas przygotowania i realizacji spotkania) i Ewy Szewczyk (za serwis fotograficzny) :)

mkidn 02 logo small

Wydarzenie realizowane w ramach projektu Centralne Biuro Czytelnicze i dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Edyta Pietrzak

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Fot. Ewa Szewczyk, Joanna Orzeszko

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku