Piątkowy wieczór (04.10.2019 r.) zgromadził we włodawskiej książnicy miłośników poezji, którzy wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek 2019”, przebiegającej w bieżącej edycji pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”.

DSC0062

Krajowym organizatorem akcji jest Centrum Edukacji Obywatelskiej, a zadanie jest dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja w niekonwencjonalny sposób promująca czytanie i biblioteki jako najbardziej otwarte i dostępne instytucje kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, z których zasobów warto korzystać.
Biblioteki publiczne, szkolne i inne łączą siły i czekają na czytelników z mnóstwem atrakcji – niecodziennych spotkań z literaturą i jej gwiazdami. (Noc Bibliotek).

Hasło tegorocznej edycji Nocy Bibliotek brzmi „Znajdźmy wspólny język”. Uniwersalnym językiem łączącym pokolenia i narody jest sztuka – malarstwo, literatura, muzyka. Włodawska edycja „Nocne poezji śpiewanie” odbyła się w scenerii wystawy obrazów Jarosława Struka udostępnionej w Galerii Na Parterze naszej biblioteki. Podczas wydarzenia uczestnicy wysłuchali mini koncertu poezji śpiewanej w wykonaniu Alicji Karpiuk i Zespołu wokalnego „Cisza” pod kierunkiem pani Iwony Szwaj z Młodzieżowego Domu Kultury we Włodawie. Te utwory, które towarzyszyły wieczorowi to pieśni, które stanowiły refleksję, niosły przesłanie i skłaniały do przemyśleń.
Ponadto ze swoimi wierszami wystąpili członkowie grupy poetyckiej „Nadbużańska Fraza” ze Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego we Włodawie. Usłyszeliśmy utwory autorów: Regina Redde „Dziękczynienie”, Grażyna Rawicka „Życie”, Eugeniusz Daniluk „O jesieni”, Barbara Górna „Kocie przywiązanie”, Czesława Michańska „Wiersz” i Edyta Pietrzak „Czarne anioły”. Wszystkie wiersze znajduję się w „Zeszytach poetyckich” wydanych przez STKN.
Wsparcia finansowego włodawskiej odsłony wydarzenia udzielił Zarząd Powiatu we Włodawie.

Magiczne biblioteczne spotkanie upłynęło w niezwykle miłej atmosferze. Uczestnicy nagrodzili ciepłymi brawami artystów wyrażając uznanie dla ich prezentacji.
Wydarzenie zakończyło się słodkim poczęstunkiem, podczas którego nasi goście wymieniali się wrażeniami, dyskutowali o poezji i muzyce oraz planowali udział w najbliższych spotkaniach z literaturą, kulturą i sztuką, które będą miały miejsce we włodawskiej książnicy.

Edyta Pietrzak

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Fot. E. Krukowska