Grudniowe spotkanie (16.12.2019 r.) DKK przy Zakładzie Karnym i MBP we Włodawie dotyczyło książki Olgi Tokarczuk pt. ,,Prowadź swój pług przez kości umarłych”.

dkk zk 06

 

Olgi Tokarczuk nie trzeba nikomu przedstawiać, to laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2018 r., laureatka The Man Booker Internationale Prize 2018 za powieść ,,Bieguni’’ oraz dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej ,,Nike’’ za powieść ,,Bieguni’’ w 2008 i ,,Księgi Jakubowe’’ w 2015 r.
Autorka świetnie odnajduje się w różnych gatunkach literackich. Omawiana przez klub książka to thriller z wątkiem kryminalnym. Główną bohaterką jest ekscentryczna starsza pani mieszkająca w ustronnej osadzie w Kotlinie Kłodzkiej. Joanna Duszejko, bo tak nazywa się bohaterka, to miłośniczka zwierząt i astrologii, która w wolnych chwilach dogląda domów letniskowych okolicznych sąsiadów.
Nagle w spokojnej do tej pory okolicy dochodzi do morderstwa, które pociąga za sobą następne. Ich ofiarami padają lokalni myśliwi a zarazem czołowi przedstawiciele lokalnej społeczności. Wszyscy zastanawiają się kto mógł się dopuścić tych zbrodni. Janina Duszejko zaś sugeruje, iż to zwierzęta mszczą się na swoich oprawcach. Na podstawie omawianej książki powstał film w reżyserii Agnieszki Holland pod tytułem ,,Pokot’’.
Klubowicze podczas spotkania dzielili się wrażeniami i przemyśleniami po przeczytanej lekturze i porównywali z obejrzanym filmem.
Kolejne spotkanie klubu odbędzie się w styczniu.

Monika Urbańska-Nazaruk