W sobotnie przedpołudnie, 7 marca spotkałyśmy się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, by tym razem porozmawiać o poezji.
Zbliżający się wielkimi krokami Światowy Dzień Poezji (21 marca) to doskonała okazja do przeglądu regionalnych utworów wierszowanych naszych lokalnych poetów. Doceniłyśmy edytorskie walory tomików poetyckich, przekaz płynący z utworów, a także ponadczasowość treści. Album „21 spojrzeń” interesująco łączy dwie sztuki, gdzie fotografia jest interpretacją utworów współczesnych poetów i klasyków.
Miło spędzony czas ponownie upłynął nam szybko. Poruszyłyśmy mnóstwo tematów, było sporo refleksji i pytań bez odpowiedzi ;)
Joanna Orzeszko
Fot. E. Pietrzak, J. Orzeszko
Z definicji Wikipedii:
Światowy Dzień Poezji – święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma "dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie".
Dzień Poezji był kiedyś obchodzony 5 października. W drugiej połowie XX wieku społeczność światowa zaczęła go obchodzić 15 października, w dniu urodzin Wergiliusza, wybitnego poety starożytnego Rzymu. Tradycja obchodów tego święta w październiku utrzymuje się w wielu krajach, czasem w innym dniu lub w listopadzie.
W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie kwiecień jest miesiącem poezji (ang. National Poetry Month).