Wagi kropki, nie sposób przecenić. Jest obecna w przyrodzie, przemyśle, malarstwie a także w słowie pisanym. Z ziemi obserwujemy niebo, na którym nocą niezliczona ilość kropek tworzy konstelację gwiazd, którymi od wieków fascynuje się człowiek. Jednocześnie Ziemia widziana z kosmosu staje się kropką – ważną częścią wszechświata. Powszechnie kropka kojarzy się wszystkim jako zakończenie zdania.
Peter H. Reynolds w książce pt. „Kropka” udowodnił, że ten mały znak może być początkiem czegoś nowego. Bohaterka opowiedzianej historii, wykonując polecenie nauczycielki, stawia pierwszy krok w odkrywaniu swego talentu. Niniejsza książka jest inspiracją do świętowania Międzynarodowego Dnia Kropki czyli 15. września.
W związku z tym, że tegoroczne obchody dnia kropki przypadły w niedzielę, więc nazajutrz (16. września) spotkaliśmy się z klasą I „b” ze Szkoły Podstawowej Nr 2 we Włodawie wraz z wychowawczynią panią Renatą Kostrzewską, by kreatywnie i twórczo uczcić to wyjątkowe święto.
Pierwszoklasiści z uwagą wysłuchali historii Vashiti. Bohaterka tej książki, nieświadoma swojego talentu i wrażliwości, umiejętnie wspierana przez nauczycielkę plastyki odkrywa nową pasję. Jednocześnie sama stanowi inspirację i stymuluje rozwój nowej pasji swojego kolegi.
Uczestnicy zajęć, okazali się być pasjonatami wiedzy o kosmosie. Po burzliwej dyskusji i wymianie informacji na temat planet, obejrzeli makietę układu słonecznego. Wspólnie też odtworzyli układ słoneczny.
Podczas warsztatów plastycznych, na uprzednio przygotowanych kartonach, dzieci łączyły kropki, które utworzyły kontur rakiety kosmicznej. Każdy z nich mógł według własnej inwencji twórczej udekorować swoją pracę.
Podjęliśmy też dyskusję na temat tego jak ważne jest wzajemne wsparcie i szacunek dla twórczej pracy innych.
Wszystko wskazuje na to, że tak produktywnie spędzony czas zaowocuje częstymi odwiedzinami naszej biblioteki do czego serdecznie zachęcam.
Małgorzata Topolska
Fot. Renata Kostrzewska