W środę, 30 kwietnia Oddział dla Dzieci odwiedzili uczniowie klasy I d, ze Szkoły Podstawowej nr 3 we Włodawie, którzy wraz z wychowawczyniami, paniami Magdaleną Mądrzykiewicz i Ireną Rusińską przyszli na lekcję biblioteczną o książce.
Moi goście wzięli udział w lekcji bibliotecznej, która wprowadziła ich w fascynujący świat książek. Zajęcia rozpoczęły się od obejrzenia bajki pt. „Mały Hans Christian Andersen we Włodawie”, przedstawionej w teatrzyku kamishibai – tradycyjnej japońskiej formie opowiadania z wykorzystaniem ilustracji w drewnianej skrzynce. Uczniowie z dużym zaciekawieniem śledzili losy bohaterów, wsłuchując się w opowieść.
Następnie wspólnie zastanawialiśmy się, jak powstaje książka. Dzieci poznały etapy jej "życia" – od pomysłu autora, przez pracę ilustratora, redaktora, korektora i wydawnictwa, aż po drukarnię i drogę do księgarni, w końcu do biblioteki, gdzie trafia w ręce czytelnika.
Na koniec spotkania uczniowie przejrzeli najciekawsze egzemplarze znajdujące się w zbiorach naszej biblioteki. Duże zainteresowanie wzbudziły zestawienia kontrastowe: najstarsza książka (1872 rok wydania) i najnowsza, najgrubsza i najcieńsza, a także największa i najmniejsza. Najwięcej emocji wzbudziła ogromna księga, ważąca przeszło 11 kilogramów w zestawieniu z najlżejszą i najmniejszą książeczką kieszonkową :)
Natomiast największe zaskoczenie wzbudziła publikacja wyglądająca zupełnie zwyczajnie. Po rozłożeniu okazało się, że jest najdłuższą fizycznie książką, mierzona krokami osiąga…No właśnie, jej długość zależy od wielkości kroków naszych gości :)
Dla wielu była to pierwsza tak bliska i uważna przygoda z różnorodnością książkowego świata. Sądząc po pozytywnych reakcjach moich gości, nie ostatnia wizyta w bibliotece :)
Lekcja była nie tylko okazją do nauki, ale też do rozwijania pasji czytelniczych – w atmosferze zabawy, ciekawości i wspólnego odkrywania.
Dziękując za to wyjątkowe spotkanie zapraszam w biblioteczne progi jak najczęściej :)
Fot. E. Pietrzak, J. Orzeszko
Joanna Orzeszko