Wyjątkowy wernisaż miał miejsce w środę, 15 maja w Galerii Na Poddaszu Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie. Wydarzenie zorganizowane w ramach cyklu Promocja Młodych Talentów, którym zakończyliśmy XVI Tydzień Bibliotek, # biblioteka.

DSC0315

Uroczystego otwarcia dokonał Dyrektor placówki, pan Jacek Żurawski, witając rodzinę młodego artysty, panią Dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 2 we Włodawie, Małgorzatę Szadkowską oraz grono pedagogiczne, a także koleżanki i kolegów z klasy Ilji.
Podczas spotkania padło wiele słów uznania dla prac Ilji. Jest to niezwykle utalentowany, młody człowiek, który do swojej pasji podchodzi z pełnym profesjonalizmem. Zwykle oszczędny w słowach, poprzez swoją sztukę opowiada nam przepiękne historie, dzięki którym zwiedzający poddaje się zadumie.
Prace Ilji powstają w oparciu o projekty czołowych składaczy papieru, często modyfikuje te wzory traktując je jako inspirację do swoich autorskich form. Jego własne pomysły zwracają uwagę wielką oryginalnością i stanowią wyzwanie dla miłośników tej niezwykłej sztuki.
Ku wielkiej radości młodego origamisty, całkiem niedawno jego modelem zainteresował się jeden z czołowych mistrzów origami, Brytyjczyk Peter Whitehouse i złożył model według projektu Ilji.
Obecnie Ilja przygotowuje nowe prace na Międzynarodową Wystawę Origami w Chicago, która odbędzie się w połowie czerwca 2019 roku w Stanach Zjednoczonych.
Bohater spotkania to człowiek obdarzony wieloma talentami, w biografii Ilji czytamy, że interesuje się także muzyką oryginalną i podejmuje próby gry na orientalnych instrumentach. Podczas wydarzenia uraczył nasze uszy grą na drumli :)
Mogliśmy też podziwiać młodego mistrza przy pracy! Z kawałka papieru w kilka minut złożył klasyczny model żurawia :)
Na zakończenie spotkania Ilja otrzymał niespodziankę od koleżanek i kolegów z klasy, autorskie rysunki ich podobizn oprawione w ramkę wywołały szeroki uśmiech artysty :)

Serdecznie dziękuję Edycie Pietrzak, kierownikowi Działu Regionalnego za przygotowanie projektu plakatu, troskę o promocję wydarzenia i pomoc w instalacji wystawy, a także oprawę fotograficzną wernisażu.
Ilji dziękuję za pomysł i realizację projektu zaproszenia na wernisaż. Przede wszystkim jednak dziękuję za zaufanie i udostępnienie swoich prac w jednej z naszych galerii.
Radzie Rodziców dziękujemy za słodki poczęstunek i napoje.

W Galerii Na Poddaszu prezentujemy 37 tesselacji, ok. 20 masek, kilka brył geometrycznych, 3 rysunki i jeden obraz na płótnie, zobaczymy także modele postaci i wiele innych mniejszych składanek, w gablotach natomiast eksponujemy modele zwierząt, i książkę od której kilka lat temu zaczęła się przygoda Ilji z origami.
Wystawę można będzie oglądać do końca czerwca.

Czym są tesselacje?
Najprościej mówiąc, to sposób zdobienia poprzez tworzenie mozaiki złożonej z geometrycznych, powtarzających się wzorów; wypełnienie powierzchni za pomocą zwielokrotnionego motywu. W języku polskim stosowane są najczęściej pojęcia „kafelkowanie” lub „parkietaż”.

Joanna Orzeszko

Ilja Trochanowski
Uczeń klasy III gimnazjum im. Zamoyskich we Włodawie.
Młody człowiek o wielu pasjach i osobowości poszukiwacza oraz odkrywcy, którego do działania popycha ciągły głód wiedzy .
Uwielbia czytać kryminały, jego ulubionymi autorkami są Agatha Christie i Joanna Chmielewska oraz wydawnictwa popularno-naukowe.
W szkole podstawowej nie rozstawał się z komiksem (Asterix, Usagi Yojimbo), sam też podejmował próby tworzenia własnych.
Lubi rysować, szczególnie różnego rodzaju wzory.
Sztuką orgiami zainteresował się w klasach początkowych szkoły podstawowej przypadkowo, kiedy dostał książkę pt. „Orgiami, zabawa dla każdego” jako nagrodę w konkursie plastycznym. Potem nastąpiła długa przerwa, na dobre powrócił do swojej pasji w gimnazjum. Teraz jest ona dojrzała i na poważnie.
Lubi grać na drumli, podejmuje próby nauki na chińskim Erhu.
Słucha muzyki oryginalnej np. Dead Can Dance, The Hu, Dakha Brakha, Dakh Daugthers, Enya, Mathias Duplessy, Niyaz, Hassak.
Uwielbia oglądać filmy, szczególnie podobały mu się “Amelia” i “Leon Zawodowiec”.
Ma zdolności kulinarne.
W przyszłości chce zajmować się nauką.
Obecnie przygotowuje nowe modele na Międzynarodową Wystawę Origami w Chicago, która odbędzie się w połowie czerwca 2019 roku w Stanach Zjednoczonych.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Fot. Edyta Pietrzak