Kalendarz nietypowych świąt usłany jest niekiedy zaskakującymi propozycjami do celebracji kolejnych dni w roku. Postanowiliśmy, że w drugim tygodniu ferii nasze spotkania z najmłodszymi użytkownikami biblioteki będą przebiegały według tego osobliwego terminarza.
Codziennie towarzyszyły nam książki wybrane adekwatnie do święta. Każdego dnia nasi milusińscy brali udział w mini warsztatach plastycznych dopełniających tematu. Dużo rozmawialiśmy śmiejąc się i wspólnie bawiąc.
W poniedziałek (20.01) obchodziliśmy Światowy Dzień Wiedzy o Pingwinach. Odkrywaliśmy fascynujący świat arktycznych nielotów na kartach bibliotecznych książek. „Mały pingwin Pik-Pok” A. Bahdaja, przypomniał nam dlaczego tak bardzo lubimy te sympatyczne ptaki. Podczas zajęć plastycznych powstały oryginalne pingwinki.
We wtorek (21.01) wsłuchaliśmy się w przytulaśne opowieści w święto babć. Doskonale się złożyło, że w Dniu Babci przypadł także Dzień Przytulania. Spotkanie rozpoczęliśmy od przeczytania pięknej książki „Proszę mnie przytulić” P. Wechterowicza. Następnie po solidnej porcji tulenia stworzyliśmy laurki, które z pewnością uradowały ukochane babcie. Dzieci szczerze wyznały za co kochają i szanują swoje babcie… Pierogi, obwarzanki, pyszne racuchy to tylko kilka z wymienionych smaków dzieciństwa. Wnuczęta doceniają swoje babcie także za czas, który im poświęcają, przytulanie i uśmiech.
Środowe spotkanie (22.01) poprowadziło dwóch niezwykłych seniorów. Dziadkowie Marian i Ryszard przybliżyli dzieciom sylwetki superdziadków, bohaterów wielu książkowych opowieści. Lektura przygotowana tego dnia sprowokowała wnuczęta do zwierzeń i refleksji. Kochają swoich dziadków za miłość, „trochę” czasu, dużo pieniążków :) Poczucie humoru i uśmiech, którym dziadek zaraża wszystkich wkoło, za wspólnie spędzony czas na basenie i opiekę nad pieskami.
Także tego dnia powstały wyjątkowe kartki z życzeniami dla ukochanych dziadków.
Czwartkowe święto (23.01) przyniosło niespodziankę w postaci bajki obrazkowej „Całusy i buziaczki”. Przedstawiona wierszowana opowieść w teatrzyku kamishibai wprowadziła nas w nastrój do świętowania Dnia Najbardziej Kochanych. Wspólnie stworzyliśmy barwne kolaże w formie wielkich serc. Dzieci ujęły w pracach wszystko to, co jest im bliskie, wartościowe i upragnione.
Ostatniego dnia, w piątek (24.01) poznaliśmy świat osób dotkniętych różnymi dysfunkcjami. Dzień Wiedzy o Zespole Mobiusa poszerzył naszą orientację w tym temacie. Był okazją do rozmowy o dysfunkcjach, z którymi stykamy się na co dzień. Schorzenia, z którymi zmagają się nasi bliscy, znajomi, sąsiedzi. Uświadomiliśmy sobie, że dystans do osób obarczonych chorobą jest najczęściej wynikiem strachu spowodowanego niewiedzą o danej jednostce chorobowej. Rozmawialiśmy i czytaliśmy o emocjach, uczuciach, które mieszkają w naszych sercach. Dopełnieniem tego dnia był mini warsztat plastyczny, podczas którego powstały uczuciowe emotikony. Choć temat dnia był bardzo poważny, znaleźliśmy w nim przestrzeń, by się uśmiechać i bawić w pogodnych nastrojach.
Uczestnicy spotkań dzielili się swoimi talentami śpiewając, recytując, rysując. Był to tydzień pełen radosnych chwil przy dobrych książkach, wspólnej zabawie i arcyciekawych rozmowach :)
Prace powstałe w tych dniach można podziwiać w Letniej Galerii SMO na wystawie „Feryjne impresje powarsztatowe”.
Spotkania prowadziły Joanna Orzeszko i Małgorzata Topolska. Za dokumentację fotograficzną dziękujemy Edytce Pietrzak, która chwytała w kadry każdy dzień zajęć :)
Joanna Orzeszko
Przeżyjmy to jeszcze raz przeglądając galerię zdjęć:
20.01.2020 r. (poniedziałek) Dzień Wiedzy o Pingwinach
21.01.2020 r. (wtorek) Międzynarodowy Dzień Babci i Przytulania
22.01.2020 r. (środa) Dzień Dziadka
23.01.2020 r. (czwartek) Dzień Najbardziej Kochanych
24.01.2020 r. (piątek) Dzień Wiedzy o Zespole Möbiusa
Wystawa prac wykonanych podczas zajęć w dniach 20-24.01.2020 r.