zaprasza na wystawę

Włodawa w I połowie XX wieku. Czas wojny i pokoju

prezentowaną w ramach

XX BIBLIOTECZNYCH SPOTKAŃ REGIONALNYCH

Plakat informujący o prezentacji wystawy w ramach XX Bibliotecznych Spotkań Regionalnych. Tło plakatu: zdjęcie panoramy Włodawy w sepii. U dołu plakatu logotypy organizatorów. Treść na plakacie zgodna z anonsem w artykule.

Wystawa czynna od 10 grudnia 2021 r.
Galeria Na Parterze
Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie
ul. Przechodnia 13

Organizatorzy: Gmina Miejska Włodawa, Zarząd Powiatu Włodawskiego, Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Włodawskiej, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Włodawa, Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich we Włodawie

Ekspozycja zawiera materiały ze zbiorów: Muzeum - Zespół Synagogalny we Włodawie, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Włodawskiej oraz mieszkańców Włodawy.

Wnętrze Galerii Na Parterze, zdjęcia starej Włodawy wiszące w rzędzie na ścianie.

Na wystawie prezentujemy 30 fotografii Włodawy i okolic z czasów I połowy XX wieku. Każda z nich to skrawek historii. Czasem tej wielkiej, dotyczącej całych narodów, a czasami to zatrzymane w kadrze chwile, kiedyś ważne z perspektywy życia bohaterów lub autorów zdjęć, dzisiaj mające wartość archiwalną.
Wiele fotografii przedstawia panoramę miasta z różnych lat początku XX wieku. Na innych obejrzymy obiekty, które do dzisiaj istnieją, więc rozpoznamy je bez trudu.
Ale na tej wystawie prezentowane są też zdjęcia, na których uwieczniono miejsca, których już dzisiaj nie ma. Rozebrane budynki, przebudowane ulice, zapomniane dawno domy, przeniesione lub zdemontowane pomniki.
Każde ze zdjęć ma swoją opowieść. Znamy część tych historii. Chętnie uzupełnimy naszą wiedzę. Zapraszamy do zwiedzania wystawy oraz identyfikacji zatrzymanych w kadrze miejsc, ludzi i wydarzeń.
Jeśli rozpoznają Państwo poszczególne kadry będziemy wdzięczni za przekazanie swojej wiedzy. Na informacje czekamy w kancelarii biblioteki.

Wnętrze Galerii Na Parterze, system wystawienniczy z umieszczonymi na nim zdjęciami starej Włodawy.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w realizację XX Bibliotecznych Spotkań Regionalnych.