We wtorek, 17 października 2023 r., odbyła się wycieczka dla uczestników bibliotecznych kursów i kubów zainteresowań. Plan wyjazdu obejmował edukację regionalną z zakresu historii i przyrody.
Edukacja historyczna dotyczyła dwóch wydarzeń, których rocznice są obchodzone w tym roku.
Jednym z nich jest Powstanie Styczniowe, które wybuchło 160 lat temu.
Na naszym regionie można znaleźć kilka miejsc pamięci tego wydarzenia, jednym z nich jest pomnik znajdujący się w Lucie "W HOŁDZIE BOHATEROM WALK O WOLNĄ POLSKĘ - POWSTAŃCOM STYCZNIOWYM Z ODDZIAŁU PŁK. MARCINA BORELOWSKIEGO "LELEWELA" POLEGŁYM W BITWIE POD LUTĄ, STOCZONEJ 7 MARCA 1863 ROKU". I to właśnie miejsce upamiętniające powstańców styczniowych było pierwszym punktem wtorkowej wycieczki.
Drugim wydarzeniem jest Powstanie w Sobiborze, które wybuchło 80 lat temu "zwane również buntem w Sobiborze lub ucieczką z Sobiboru – wystąpienie i zbiorowa ucieczka więźniów, do której doszło 14 października 1943 roku w niemieckim nazistowskim obozie zagłady w Sobiborze",
Uczestnicy odwiedzili Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze, gdzie obejrzeli zarówno ekspozycje znajdujące się w budynku muzeum, jak i teren, na którym w czasie II wojny światowej znajdował się niemiecki nazistowski obóz zagłady. Nowe urządzenie przestrzenne miejsc upamiętniających niewyobrażalną tragedię ofiar zostało udostępnione dla zwiedzających w październiku br. Ponadto uczestnicy mieli okazję obejrzeć filmy prezentujące relacje osób ocalałych z obozu w Sobiborze.
Seniorom w zwiedzaniu towarzyszyła przewodniczka - Pani Justyna, która przedstawiła historię obozu, powstania i upamiętnienia tamtych wydarzeń.
Ostatnim punktem programu była edukacja przyrodnicza. Ciekawy wykład o faunie i florze sobiborskich lasów poprowadziła Pani Justyna z Nadleśnictwa Sobibór. Ponadto uczestnicy mieli okazję wziąć udział w konkursie dotyczącym ptaków zamieszkujących nasze tereny.
Dziękujemy serdecznie Nadleśnictwu Sobibór za życzliwe przyjęcie naszych seniorów i za wspaniałą lekcję przyrody, Muzeum w Sobiborze za edukację z dziejów II wojny światowej.
Ogromne podziękowania składamy również panu Mieczysławowi Tokarskiemu, prezesowi włodawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, który zgodził się być przewodnikiem po historii naszego regionu.
Edyta Pietrzak