Niezwykły cykl obrazów Janusza Wolińskiego można oglądać w Galerii Na Parterze Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie. Uroczyste otwarcie wystawy miało miejsce we wtorkowy wieczór, 26 listopada 2024 r., i zgromadziło w murach włodawskiej biblioteki grono miłośników sztuki, przyjaciół i rodziny artysty oraz uczestników bibliotecznych klubów, kursów i grup zainteresowań.
„Portrety” to kolejna prezentacja obrazów Janusza Wolińskiego w naszej bibliotece. Poza wieloma zbiorowymi wystawami Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego we Włodawie, którego artysta jest członkiem, w styczniu 2017 r. w Galerii Na Parterze udostępniona była wystawa ikon pisanych przez Janusza Wolińskiego. Towarzyszyły jej ikony wykonane przez osadzonych w IV Ogólnopolskim Konkursie „Pisanie Ikon – Włodawa 2016" i poprzednich edycjach konkursu zorganizowanych przez Zakład Karny we Włodawie.
Kolejna wystawa, zatytułowana "Moje malarstwo", była prezentowana w 2019 r. Wśród przedstawionych prac można było podziwiać m. in. krajobrazy włodawskich i sobiborskich lasów oraz cyklu portretów włodawskich Żydów, którego bohaterowie w dużym stopniu stanowili obraz przedstawionych na przedwojennych zdjęciach mieszkańców naszego miasta.
Aktualnie prezentowana wystawa to cykl 21 portretów inspirowanych materiałami z badań etnograficznych Oskara Kolberga zawartymi w dotyczących najbliższego regionu tomach monografii „Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce”. Piękne, choć często zdające się wyrażać zmęczenie, twarze nadbużańskich ludzi spoglądają z obrazów skłaniając do głębokich przemyśleń nad podobieństwami i różnicami pomiędzy nie tak znowu odległymi czasami, a współczesnością. Dziewczyna niosąca zboże, mężczyzna przecierający skroplone potem czoło, zamyślony stary człowiek, młoda kobieta marząca nad sobótkowym wiankiem – każda z tych postaci to odrębna historia, inny los i oddzielna malarska opowieść, którą zawdzięczamy Januszowi Wolińskiemu.
Artysta, który poza malowaniem obrazów, pisze ikony oraz rzeźbi, wyznał, że każda z tych dziedzin sztuki jest mu bliska. Najbardziej lubi pracę o poranku, kiedy światło słoneczne stwarza najlepsze warunki do twórczości artystycznej. Przyznaje, że udział w licznych plenerach malarsko-rzeźbiarskich pozwolił mu na wymianę doświadczenia z innymi artystami oraz nawiązanie kontaktów z wieloma ludźmi sztuki.
Spotkanie poprowadziła Edyta Pietrzak, wizualizacja graficzna wydarzenia oraz aranżacja wystawy Jacek Żurawski. Dokumentacja fotograficzna Joanna Orzeszko.
Wystawa będzie udostępniona dla zwiedzających do połowy stycznia 2025 r. w Galerii Na Parterze Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie. Zapraszamy serdecznie do zwiedzania.
Edyta Pietrzak
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii na Facebooku