we Włodawie

Galeria Na Parterze
ul. Przechodnia 13

Miranda Olszańska

olszanska mirandaJestem absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, zawód lekarza anestezjologa wykonuję od 25 lat.
Moją wielką pasją są ikony. Po raz pierwszy z ikonami zetknęłam się w 2016 roku, choć patrząc z perspektywy czasu wiem, że były we mnie od zawsze. Myślę, że Pan Bóg tak prowadził mnie przez życie, by przygotować mnie do pisania ikon.
Zamiłowanie do sztuki, wrażliwość na kolory, zdolności artystyczne zawdzięczam moim przodkom. Rękodziełem artystycznym zajmowałam się od najmłodszych lat, szyłam, haftowałam, dziergałam, wykonywałam frywolitki pod czujnym okiem mojej ukochanej Babci Luby.
Gdy w 2013 roku na mojej drodze Pan postawił Dariusza Płechę – akwarelistę, rozpoczęłam przygodę z malarstwem, farbami i pędzlami. Dzięki niemu rozpoczęłam próby ikonopisania pod opieką Pani Anny Syty. Pracowałam niezwykle intensywnie, bardzo dużo czytałam, przekopywałam zasoby internetowe, surfowałam po rosyjskojęzycznych stronach poświęconych ikonografii. Uczestniczyłam w warsztatach w Częstochowie i w międzynarodowych warsztatach w Nowicy.
Obecnie kształcę swoje umiejętności pod mistrzowskim okiem znanej ikonopisarki Marii Podleśnej. To ona cierpliwie odpowiada na moje pytania, konsekwentnie wprowadza w tajemnice Ikony, służy radą i pomocą. Jestem pełna wiary i nadziei, ze moja pasja i pracowitość pozwolą mi na osiągnięcie upragnionego celu. Mam świadomość, że jeszcze długa droga przede mną.

Janusz Tajchert

tajchert januszUrodzony 25 stycznia 1956 roku w Skaryszewie, szkołę podstawową i liceum ukończył w Radomiu. W roku 1981 ukończył studia na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie wydział lekarski. Od 1980 roku mieszkaniec Włodawy, gdzie podjął pracę w szpitalu. Specjalizacja z chirurgii ogólnej, pod kierownictwem dr. Wiktora Krawczyka.
Wieloletni ordynator oddziału chirurgii.
Od czterech lat kierownik terenowego oddziału krwiodawstwa.
Pierwsze kroki w fotografii stawiał pod okiem swego kolegi z grupy studenckiej doktora Jerzego Wojciecha Suchodoła, a pierwszy wernisaż fotografii miał we Włodawskim Domu Kultury dzięki staraniom Janusz Kalinowskiego.
Ponadto był autorem wystawy o więźniarkach niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbruck. Wystawa ta odbyła się w tutejszej bibliotece.
Zainteresowania?
Zwiedzanie przecudnej urody Polski wschodniej😊
Od Supraśla przez Grabarkę aż po Przemyśl i Bielankę .