W nocy z 18 na 19 maja najmłodsi czytelnicy Biblioteki Publicznej Gminy Hańsk mieli okazję uczestniczyć VIII „Nocy z Andersenem”.

IMG 5471

W otwartej części imprezy uczestniczyło blisko 70 osób, natomiast na nocleg wśród książek zdecydowało się 40 dzieci. Głównym celem „Nocy z Andersenem” jest rozbudzenie w dzieciach zainteresowań czytelniczych, skojarzenie czytania z przyjemnością, a nie obowiązkową lekturą.
Tradycyjnie Noc z Andersenem rozpoczęło głośne czytanie. Następnie, za sprawą firmy Virtual Quest z Lublina, mieliśmy okazję zapoznać się z pierwszą w Europie mobilną galerią rzeczywistości wirtualnej. Polega to na tym, iż na głowę zakłada się specjalne gogle Samsung Gear VR, a do nich wkłada się telefon zdolny wyświetlać skomplikowany obraz przestrzenny. Do tego dochodzą słuchawki i widz jest całkowicie odcięty od rzeczywistości. Dzięki edukacyjnym filmom VR czujemy się jakbyśmy byli na miejscu, np. w kosmosie (space quest) czy świecie podwodnym (sea quest). Spotkanie miało na celu pokazanie nowej technologii, jaką jest Wirtualna Rzeczywistość, ale także pobudzenie wyobraźni dziecka i zachęcenie do zgłębiania wiadomości na tematy zawarte w filmach (kosmos, dinozaury, świat podwodny). Fimy edukacyjne VR są zgodne z nowym trendem „Edutainment”, czyli metodą nauki polegająca na łączeniu rozrywki z edukacją.
Następnie zabawy integracyjne i tańce czekały na dzieci podczas spotkania z animatorami ze Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów „Klanza” z Lublina. Ponadto uczestnicy imprezy brali udział w zabawach literackich, integracyjnych, tanecznych oraz plastycznych. Na dzieci czekała także niespodzianka-harce na dmuchańcach, a także gofry.
Biblioteka Publiczna w Hańsku dziękuje wszystkim opiekunom za zaangażowanie i wsparcie. „Noc z Andersenem” odbywa się w ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”.

Agnieszka Wróbel
BP Hańsk