XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek (8-15 maja 2020 r.), w tej edycji pod nazwą „Zasmakuj w bibliotece”, za nami. W tym roku, z przyczyn od nas niezależnych, przebiegał on w przestrzeni wirtualnej. Wiele się działo w naszych mediach (strona internetowaprofil na Facebooku). Czas na krótkie podsumowanie.
0508 15 tydzien bibliotek pods

Nasi czytelnicy codziennie dowiadywali się, jakie święto jest obchodzone tego dnia.
0508 15 tydzien bibliotek plakat 02

Mogli układać historie inspirowane Story Cubes. To tylko dziewięć kostek, a stwarzają tyle możliwości dla wyobraźni... Można otworzyć, zobaczyć, napisać swoją opowieść :)

20200508 sc

20200511 sc

20200513 sc

20200515 sc

Oryginalnym pomysłem był Czytelniczy Berek, koordynowany przez Joannę Orzeszko, dzięki niemu, nasi czytelnicy mogli spotkać się z wspaniałymi pisarzami i ich twórczością:

Grzegorzem Kasdepke (08.05.2020 r.),

Pawłem Wakułą (12.05.2020 r.)

oraz Beatą Ostrowicką (15.05.2020 r.).

Z Tygodniem Bibliotek zbiegło się ponowne otwarcie włodawskiej książnicy. Z tej okazji nasi czytelnicy mogli posłuchać piosenki „Hej, litery” (słowa inspirowane pieśnią Tomasza Padury Edyta Pietrzak) zaśpiewanej na melodię ballady kresowej „Hej, sokoły” przez włodawskich bibliotekarzy. Zespołowi wokalnemu „Skazani na sukces” towarzyszyła na gitarze Małgorzata Sakowicz.
Wybaczcie brak profesjonalizmu, ale jesteśmy skazani na sukces dopiero w dalekiej przyszłości :p

Dorośli użytkownicy mogli posłuchać mrocznego poematu Edgara Alana Poe „Kruk” czytanego przez załogę włodawskiej biblioteki.

A młodsi zapoznać się z losami uroczego kotka, bohatera wierszy Marii Konopnickiej „Szkolne przygody Pimpusia Sadełko” przedstawionymi przez bibliotekarzy.

Zainteresowani pieczeniem, smażeniem i gotowaniem mogli skorzystać z przepisów kulinarnych pod wspólną nazwą: „Kulinarnik czyli pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie w kuchni w 35 odsłonach” zebranych i opracowanego przez Monikę Urbańską-Nazaruk.

20200511 kulinarnik 01

Wielbicieli układanek zapraszaliśmy do zabawy w porządkowanie puzzli (dla dorosłych) przedstawiających różne ujęcia rzeki Bug (fot. M. Paszkowski) oraz bajkowych (dla dzieci), które zostały utworzone z przepięknych rysunków naszej czytelniczki – Karoliny Szewczyk.

Ponadto nasi czytelnicy mogli obejrzeć bajki „Trzy świnki”  i „O rybaku i złotej rybce” w teatrzyku kamishibai udostępnione przez Wydawnictwo Risprint.

Albo odbywać wirtualne podróże po Polsce zwiedzając: Kopalnię Soli w Wieliczce, Muzeum Powstania Warszawskiego, Bazylikę Katedralną pw. WNM Panny i św. Mikołaja w Łowiczu, Elbląskie Stare Miasto, Filharmonię Narodową w Warszawie, oraz Zamek Królewski w Warszawie.

Dziękujemy, że byliście z nami :)
Dyrektor i Pracownicy
Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie