Z radością informujemy, że projekt Centralne Biuro Czytelnicze realizowany w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie uzyskał (ex aequo) główną nagrodę w ogólnopolskim konkursie „Zwyrtała” – najlepszy pomysł promujący czytanie, organizowany w ramach Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Rabka Festival 2019.
Informacje o realizacji projektu można znaleźć na naszej stronie internetowej w artykule: CBC: Agenci Czytelniczy już na wakacjach :)
Kilka słów o konkursie:
W ramach Międzynarodowego festiwalu Literatury Dziecięcej Rabka Festival, który w tym roku będzie przebiegał pod hasłem „Od gór do morza czyli przyroda wokół nas” i w którym swój udział potwierdzili między innymi: Frida Nilsson, Andrzej Kruszewicz, Wojciech Mikołuszko, Manfred Schlutter, Vive Noor, Piotr Socha, Nikola Kucharska, Elzbieta Wasiuczyńska, Wojciech Widłak a gośćmi spotkania dla dorosłych będą m. innymi prof. Grzegorz Leszczyński i Carola Gaede z Internationalejugendbibliotek z Monachium, został ogłoszony konkurs na najlepszy pomysł promujący czytelnictwo. Celem konkursu jest nagrodzenie osób, które realizują świetne działania wokół książki, a także chęć zebrania najlepszych pomysłów, by nie ulegały zapomnieniu. Konkurs adresowany jest do wszystkich osób i instytucji, dla których ważne jest słowo pisane, bez podziału na środowiska. Przedmiotem oceny jury jest POMYSŁ i oczywiście jego realizacja.
/Informacja: www.sbp.pl/
Rabka Festival:
To jedyny w Polsce festiwal literacki odbywający się w uzdrowisku przeznaczonym specjalnie dla dzieci.
Przyjeżdżają tu na wypoczynek osoby z całej Polski, a więc jest to wspaniała okazja do wzajemnego poznania się i nawiązania przyjaźni.
Wakacje w Rabce to dla wielu rodzin z dziećmi jedyna w roku szansa, by mając dla siebie czas, razem robić ciekawe rzeczy, także czytać i poznawać różne dziedziny sztuki.
Gośćmi Festiwalu są wybitni twórcy polscy i zagraniczni, dla których jest to nie tylko czas spotkań z czytelnikami, ale także możliwość wzajemnych rozmów i inspiracji, z których rodzą się ciekawe projekty artystyczne.
Nasz festiwal to także szansa poznania niezwykle interesujących artystów działających w Rabce. Dzięki tym spotkaniom można nie tylko zgłębić ich warsztat: pisarski, aktorski, malarski, muzyczny, filmowy… ale także głębiej poznać specyfikę i bogactwo regionu.
Staramy się, żeby podczas festiwalowych spotkań dzieci nie były biernymi widzami, ale by miały okazję tworzyć samodzielnie pod okiem Mistrza i przekonać się, że każdy może być kreatywny, jeśli uwierzy w siebie i odważy się rozwijać swoje talenty.
Osobny program przygotowaliśmy dla dorosłych. W piątek,12 lipca będą mieli okazję wysłuchać krótkich, ale niezwykle inspirujących prezentacji, których autorzy przedstawią nowe pomysły na promocję czytelnictwa wśród dzieci. Zaprosiliśmy znakomitych ekspertów z Estonii, Niemiec, Polski, Szwecji i Włoch. Jesteśmy przekonani, że po wysłuchaniu ich uczestnicy, jak co roku, wyjadą z głowami pełnymi nowych idei do szybkiego wprowadzenia w praktyce.
Temat przewodni tegorocznego festiwalu brzmi:
„Od gór do morza…”.
W centrum zainteresowania będą książki, które opowiadają o otaczającej nas przyrodzie i o tym, jak ją umiejętnie poznawać i chronić. A ponieważ naszymi gośćmi będą wybitni pisarze, ilustratorzy i aktorzy, należy nastawić się nie tylko na sporą dawkę wiedzy, ale także na możliwość obcowania z najwyższej próby sztuką. I oczywiście na świetną zabawę, bo to przecież czas wakacji. - czytamy na stronie www.rabkafestival.pl
Poniżej oficjalna informacja (03.07.2019 r.) na stronie internetowej Rabka Festival, która nas tak bardzo ucieszyła :)
Jury w składzie: prof. Anna Janus-Sitarz, prof. Grzegorz Leszczyński i pan Konstanty Przybora rozstrzygnęło konkurs „Zwyrtała” – najlepszy pomysł promujący czytanie, organizowany w ramach Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Rabka Festival 2019.
Finalistami konkursu zostały następujące osoby (w porządku alfabetycznym, według nazw projektów):
Pani Edyta Pietrzak z Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie za projekt „Centralne Biuro Czytelnicze”;
Panie Anna Gruszecka, Katarzyna Wojtaszak, Anna Kozłowska, Anna Skoczek z Biblioteki Raczyńskich za projekt „Czytaty 2”;
Pani Magdalena Kómór z Gminnej Biblioteki Publicznej w Rząśni, filia w Stróży za projekt „Dźwięczne ferie”;
Pani Maria Deskur z Fundacji Powszechnego Czytania za projekt „Książka na receptę”;
Panie Agnieszka Polska-Masełko i Anna Zdunek z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Marciszowie za projekt „Kto czyta nie błądzi”;
Pani Alicja Ungeheuer-Gołąb, opiekunka Studenckiego Koła Naukowego Animatorów Kultury Literackiej Dzieci przy Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Rzeszowskiego, we współpracy z Filią nr 10 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie za projekt „Najdłuższa książka”;
Pani Alicja Andrzejewska i zespół bibliotekarzy dziecięcych z Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej „Biblioteka pod Atlantami” w Wałbrzychu za projekt „Pożeracze książek”;
Pani Anna Bukowska z wydawnictwa Zielona Sowa za „promocję książki Mirabelka Cezarego Harasimowicza”;
Pan Arkadiusz Łapka oraz zespół w składzie Sława Janiszewska, Małgorzata Rzempowska-Skóra i Aleksandra Andrzejewska Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej „Biblioteka pod Atlantami” w Wałbrzychu za projekt „Tajemniczy Wałbrzych: akcja rewitalizacja – gra planszowa”;
Pani Joanna Grzelczyk z Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu za projekt „Wszystkie strony książki”;
Pani Barbara Cywińska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bychawie za projekt „Z pola … dla Mola” .
Po wnikliwym zapoznaniu się z finałowymi projektami, jury postanowiło przyznać dwie równorzędne nagrody główne:
Pani Edycie Pietrzak z Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie za projekt „Centralne Biuro Czytelnicze” i Pani Marii Deskur z Fundacji Powszechnego Czytania za projekt „Książka na receptę”.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do naszego wspólnego sukcesu :)
Projekt CENTRALNE BIURO CZYTELNICZE dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.