POLECAMY lekturę kolejnych majowych nowości. Poniżej prezentujemy wybrane tytuły, natomiast wszystkie zakupione pozycje na bieżąco zamieszczamy w naszym katalogu on-line na pasku nowości.
BIOGRAFIE
Magda Gessler, Dominik Linowski: Magda. Autobiografia Magdy Gessler
Fascynująca opowieść o życiu absolutnej królowej polskiej gastronomii i jednej z najbardziej znanych i wpływowych Polek. Szczera i dotychczas nieznana historia, z której dowiadujemy się, jak długą i krętą̨ drogę̨ musiała przejść bohaterka, aby być tu, gdzie jest obecnie. Autorzy zabierają̨ czytelnika w niezwykle emocjonalną podróż, w której szczęście miesza się̨ z samotnością, zaufanie i wiara z naiwnością, a los bywa równie łaskawy, co okrutny. Opowieść o niezwykłej sile, wierze we własne możliwości i ciekawości świata, która pozwala sięgać po marzenia!
Włodzimierz Szaranowicz, Marta Szaranowicz-Kusz: Włodzimierz Szaranowicz. Życie z pasją
W szczerej rozmowie z córką jeden z najpopularniejszych i najbardziej szanowanych polskich dziennikarzy sportowych opowiada o swoim życiu i karierze dziennikarskiej, o czarnogórskich korzeniach i dorastaniu na powojennym Muranowie, o pracy w radiu i telewizji, zawodowych mistrzach i przyjaciołach, godzeniu pracy z życiem osobistym. Z jakiego powodu naraził się jednemu z warszawskich gangsterów? Dlaczego nie został aktorem? Skąd wziął pomysł na hasło „Hej, hej, tu NBA”? Czy tęskni za mikrofonem? To książka o sporcie i rodzinie. O podróżach w odległe zakątki świata. O życiowych trudnościach i radosnych wzruszeniach. I o dzieleniu się z innymi swoją największą pasją.
Andrzej Brzeziecki, Małgorzata Nocuń: Łukaszenka. Niedoszły car Rosji
Autorzy przedstawiają biografię tego „białoruskiego cara” - od biednego wiejskiego chłopca, który pnie się po szczeblach politycznej kariery, do prezydenta, który po dwudziestu pięciu latach urzędowania słyszy od tłumu na ulicach Mińska: „Odejdź!”. Skrupulatnie analizują także relacje Białorusi z Rosją i zPolską, opowiadają o Galinie Rodionowej - żonie Łukaszenki, od lat żyjącej w wiosce, do której nikt nie ma dostępu, i przyglądają się białoruskiemu społeczeństwu - pełnemu sprzeczności, ale też energii pchającej go do zmiany, która kiedyś wydawała się niemożliwa.
Eric Manheimer: Dwunastu pacjentów. Książka na podstawie której powstał serial "Szpital New Amsterdam"
Serialowego doktora Maxa Goodwina pokochały miliony widzów na całym świecie. Jego pierwowzorem był doktor Eric Manheimer, który z równie niesamowitym zaangażowaniem i poświęceniem walczył o swoich pacjentów w szpitalu Bellevue w Nowym Jorku. Sam autor odsłania się przed nami nie tylko jako lekarz i dyrektor szpitala, ale też jako pacjent. Walce o życie innych towarzyszy jego własny wyścig z chorobą nowotworową. Ta książka to lektura obowiązkowa dla wszystkich chcących poznać prawdziwe losy ulubionych bohaterów.
REPORTAŻ
Juan José Martinez, Osca Martinez r: Młody z Hollywood. Skąd wziął się najokrutniejszy gang świata Mara Salvatrucha 13
Reportaż o najokrutniejszym gangu świata - Mara Salvatrucha 13 - terroryzującym Salwador. Tytułowy Młody z Hollywood to Salwadorczyk Mguel Angel Tobar, który pracował jako morderca na zlecenie gangu. Zapragnął jednak normalnego życia i poszedł na współpracę z policją, co przypłacił śmiercią. Autorzy, bracia Martínezowie, zastanawiają się, dlaczego gangi są dla wielu Salwadorczyków sposobem na życie, co jest źródłem przemocy i wreszcie – jaką rolę w destrukcji salwadorskiego państwa odegrały Stany Zjednoczone. Juanowi José udało się przeniknąć do struktur Mara Salvatrucha 13, w efekcie czego możemy przyglądać się funkcjonowaniu gangu od środka. Krytyka zagraniczna uznała „Młodego z Hollywood” za wzór reportażu literackiego.
Artur Górski: Spowiednik mafii. Jak trafiłem do prawdziwego świata gangsterów
"Spowiednik mafii" to wstrząsająca opowieść o kimś, kto wie zbyt dużo, lecz mimo to postanowił podzielić się swoimi spostrzeżeniami, choć wiąże się to z narażaniem własnego życia. Książka przedstawia historię dziennikarza, który jako jedyny miał okazję poznać prawdziwe oblicze polskich mafiosów.
Rozenn Morgat: Ocalała z chińskiego gułagu
Nazywa się Gulbahar Haitiwaji i jest pierwszą ujgurską kobietą, która przeżyła chiński obóz reedukacyjny i odważyła się o tym opowiedzieć. Te obozy są dla Chin tym, czym gułag był dla ZSRR. Od 2017 roku deportowano tam ponad milion Ujgurów. Świadectwo Gulbahar jest przerażające: opowiada, czego doświadczyła w trzewiach chińskiego systemu obozów koncentracyjnych i jak została uratowana. Przez trzy lata znosiła setki godzin przesłuchań, tortur, głód, policyjną przemoc, zimno, szczury, noce pod oślepiającym neonem celi, kafkowskie mechanizmy niszczenia.
Piotr Krysiak: Chłopaki z Dubaju
Luksusowe jachty, najdroższe hotele, popularne plaże w Dubaju, Berlin, Katar, Wielka Brytania. Kolorowe drinki, narkotyki i seks. Wstrząsające non-fiction! Po „Dziewczynach z Dubaju” przyszedł czas na reportaż „Chłopaki z Dubaju”, wynik trzyletniej infiltracji tego środowiska, który odsłania kolejną przerażająco mroczną sferę świetnie zorganizowanego seks-biznesu - świat męskiej prostytucji.
Krzysztof Daukszewicz: Meneliki nowe, czyli wina Tuska i logika białoruska
Nowa książka znanego i cenionego satyryka Krzysztofa Daukszewicza to nasza rzeczywistość podpatrzona i celnie skomentowana przez smakoszy win regionalnych. Czasem złośliwie, czasem dobrodusznie, ale zawsze dowcipnie i szczerze. Bo jak mówi Sasza Żejmo z kabaretu Jurki: "Tylko trzy rzeczy nie potrafią kłamać: dzieci, leginsy i… MENELE!”.
Wojciech Drewniak: Świry u władzy - cykl Historia bez cenzury (cz. 6)
Wojciech Drewniak jest autorem kanału na portalu YouTube, pod tytułem „Historia Bez Cenzury" oraz cyklu książek pod tym samym tytułem. W humorystyczny sposób, a do tego bardzo rzetelnie, przedstawia ważne wydarzenia z historii Polski. Jak głosi sam tytuł, jest to historia bez cenzury, czyli nie pozostają pominięte kwestie dotyczące morderstw, seksu, walki o wpływy, władzę i tym podobne. To, czego w szkolnych podręcznika z pewnością nie znajdziemy. A tak sam autor zachęca czytelnika do lektury: „Świry u władzy? Brzmi znajomo! (…) Myśleliście, że na własnego władcę, króla, prezydenta czy tam cesarza wybiera się najlepszego ziomka? (…) Nic bardziej mylnego! Najwięksi władcy w historii to były prawdziwe świry. Dobro i szczęście innych to ostatnia rzecz, która przyszłaby im do głowy. A co im się w takim razie kołatało po tych pokręconych łepetynach? Przeczytajcie, bo doprawdy ciężko w to uwierzyć!”.
Michał Wójcik: Zemsta. Zapomniane powstania w obozach zagłady: Treblinka, Sobibór, Auschwitz-Birkenau
W czasie II wojny światowej funkcjonowało na ziemiach polskich kilka obozów zagłady, których jedynym celem było wymordowanie ludności żydowskiej. Do dziś pokutuje przekonanie, że Żydzi się nie bronili, „szli jak barany na rzeź”. Tymczasem żydowski opór to mało znana karta tej wojny. We wszystkich tych obozach istniała konspiracja, która doprowadziła do zbrojnych wystąpień i buntów. Dzięki heroicznej postawie więźniów, walczących z minimalną ilością broni, często na noże i gołe pięści, dwa z nich uwieńczone zostały spektakularnym sukcesem. Również za sprawą kobiet - żydowskich bohaterek. Dzięki wnikliwym badaniom Michał Wójcik, autor nagradzanej i bardzo dobrze ocenianej „Treblinki’43” [książka jest w naszych zbiorach], przedstawia w swoim intrygującym stylu te mało znane fakty.
Anna Bikont: Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie
Od maja 1947 do sierpnia 1948 roku Lejb Majzels, pracownik Centralnego Komitetu Żydów w Polsce, wyjeżdża w teren dwadzieścia osiem razy w poszukiwaniu pięćdziesięciorga dwojga dzieci, które przeżyły Zagładę i pozostają pod opieką Polaków. Siedemdziesiąt lat później Anna Bikont powtarza próbę ich odnalezienia. „Cena” to reporterskie śledztwo rzucające nowe światło na losy dzieci po Zagładzie. Prowadzone z przenikliwością znakomicie oddaje niepokojącą atmosferę powojnia i burzy pozornie oczywistą ocenę wyborów życiowych ocalałych.
BELETRYSTYKA
Larry McMurtry: Ulice Laredo - cykl Lonesome Dove (tom 2)
„Ulice Laredo” zamykają tetralogię, której pierwszy tom nosił tytuł „Na południe od Brazos”. Larry McMurtry stworzył w cyklu „Lonesome Dove” western z krwi i kości, zachwycający nawet tych, którzy za westernami nie przepadają; napisany z rozmachem, pełen mistrzowsko wykreowanych, wielowymiarowych postaci, uchwyconych w nad wyraz realistycznej, niespiesznej fabule.
Agnieszka Krawczyk: Uzdrowicielka - cykl Leśne Ustronie (tom 2)
Dalsze losy Zośki Wichockiej i mieszkańców maleńkiej górskiej miejscowości Nieznajomce. Pełna uczuć i emocji opowieść o ludziach, którzy noszą w sobie tajemnice, ukryte tęsknoty i czasem bolesne zadry. Wciąż jednak wierzą, że poszukując ukojenia, mogą trafić na kogoś, kto uzdrowi, pomoże zrozumieć samych siebie, symbolicznie wyleczy. A najlepszym kluczem do szczęścia jest wrażliwe serce, któremu warto zaufać.
Dorota Gąsiorowska: Zielone oczy driady - cykl Dni mocy (tom 3)
„Zielone oczy driady” to kolejna część serii Dni Mocy (poprzednie to „Pamiętnik szeptuchy” i „Dwór rusałek”), w której autorka kreuje niepowtarzalny klimat wietrznej Irlandii i atmosferę urzekającego Podlasia - osadzonych w tradycji i pełnych ludowych podań i legend.
Janusz Leon Wiśniewski: Gate (kontynuacja powieści „Grand”)
Sopocki hotel Grand ich połączył. Życie rozdzieliło. Nie przeczuwają, że spotkają się ponownie… Pełna czułości opowieść o ludziach, którym przytrafiło się życie, ze wszystkimi odcieniami szczęścia i cierpienia. To historie o tym, że los potrafi upomnieć się o nas w najmniej oczekiwanym momencie, by wyrównać rachunki. Janusz Leon Wiśniewski po raz kolejny udowadnia, że nie ma sobie równych w opisywaniu tego, co wydarza się między dwojgiem bliskich sobie ludzi.
KRYMINAŁ - SENSACJA - THRILLER
Z ostatnich nabytków literatury sensacyjnej wybrałyśmy dla Naszych Czytelników thrillery psychologiczne:
Kate Elizabeth Russell: Moja mroczna Vanesso
Podporządkowała swój świat tylko jemu. A on totalnie nią zawładnął. On - czterdziestodwuletni intrygujący nauczyciel literatury. Nie była jedyną dziewczyną w jego życiu. Inne, już jako dorosłe kobiety, szukają sprawiedliwości, bo zrozumiały, że zostały skrzywdzone. Oczekują, że Vanessa będzie z nimi solidarna. Zmuszona po latach do zdefiniowania na nowo dawnej relacji Vanessa miota się między przeszłością a teraźniejszością. Musi zdecydować: czy był to związek, czy została wykorzystana? Czy była to erotyczna fascynacja czy niezdrowy popęd? I czy była gotowa na taką relację, mając piętnaście lat?
Valerie Kelogh: Idealne życie Molly
Nowy thriller psychologiczny autorki „Fatalnego kłamstwa”. Czy idealne życie to tylko iluzja? Molly Chatwell ma wszystko - pracę, w której się spełnia, piękny dom w centrum Londynu, przystojnego męża Jacka i dwoje dorosłych dzieci. Jednak po tym jak Remi i Freya wyjeżdżają na studia, we wspaniałym życiu Molly coś zaczyna się psuć. Kiedy przyjaciółka zaprasza Molly na wspólny weekend w wiejskim kurorcie w Wiltshire, a Jack odmawia, wymawiając się pracą, Molly postanawia pojechać sama. Podczas porannego joggingu spotyka młodego przystojnego mężczyznę. Od razu czuje do niego nieodparty pociąg, jest gotowa na wszystko. On jednak się od niej odsuwa. Upokorzona i wstrząśnięta, postanawia wracać natychmiast do domu i zapomnieć o niefortunnej przygodzie. Okazuje się to jednak niemożliwe, bo mężczyzna niespodziewanie odwiedza Molly w Londynie. Zostawia w drzwiach kartkę z numerem telefonu i prośbą o kontakt. Dzień później policja odnajduje jego zwłoki, a Molly staje się główną podejrzaną. Do czasu…
Lisa Jewell: Niewidzialna dziewczyna
Życie Owena Picka rozpada się na kawałki. Trzydziestotrzyletni nauczyciel zostaje zawieszony w pracy, po tym jak dwie uczennice oskarżają go o molestowanie. Mieszkający w pokoju gościnnym ciotki, sfrustrowany swoim życiem Owen szuka profesjonalnych porad w internecie. Tymczasem w sąsiedztwie Picka zamieszkuje rodzina Foursów, freelancerka Cate i psycholog dziecięcy Roan oraz dwójka ich nastoletnich dzieci. Pewnego dnia córka zwierza się matce, że sąsiad śledził ją, gdy wracała do domu. Siedemnastoletnia Saffyre Maddox przez trzy lata była pacjentką Roana Foursa. Po zakończeniu terapii podąża za nim jak cień, przy okazji poznając sekrety psychologa i jego rodziny. W walentynkową noc Saffyre znika, a ostatnią osobą, która widziała ją żywą, okazuje się Owen Pick. „Niewidzialna dziewczyna” to niepokojący thriller psychologiczny, pełen poczucia krzywdy, samotności i odrzucenia oraz nagromadzonego przez lata żalu. To historia ludzi, którzy, choć żyją blisko siebie, nie dostrzegają prawdy o nich samych.
Kimi Cunningham Grant: Milczenie lasu
Od ośmiu lat Cooper i jego córeczka, Finch, żyją samotnie w opuszczonym domku pośrodku niczego, w jednym z Appalaskich lasów. Wszystko ułożyło się dokładnie tak, jak Cooper to zaplanował. I pozwoliło mu zakopać pod ziemią wszystkie tajemnice, które nie mogą wyjść na jaw. Ale już niedługo oboje staną przed najtrudniejszym wyborem - czy będą nadal się ukrywać, czy zdecydują się stawić czoła demonom przeszłości? „Milczenie lasu” to trzymająca w napięciu i przejmująca historia o woli przetrwania, poświęceniu oraz o tym, jak daleko gotowy jest się posunąć ojciec, gdy wie, że może stracić wszystko.
Licznym fanom Kena Folleta i Lee Childa proponujemy 26 tom popularnego cyklu „Jack Reacher” autorstwa Lee Child „Lepiej już umrzeć” oraz najnowszy tytuł Kena Folleta „Nigdy” - doskonały thriller polityczny, zatrważająco bliski obecnym czasom, w którym losy zwykłych ludzi przeplatają się z wielką polityką.
FANTASY
Matt Haig: Biblioteka o północy
Błyskotliwa opowieść o tym, jak dokonane przez nas wybory wpływają na dobrze lub źle przeżyte życie. Gdzieś poza krańcami wszechświata znajduje się biblioteka wypełniona niezliczoną liczbą książek, z których każda jest historią innej rzeczywistości. Wszyscy czasami zastanawiamy się, jak inaczej mogłoby wyglądać nasze życie, ale co wówczas, gdyby to naprawdę było możliwe? Co, gdybyśmy zyskali okazję wejścia do takiej biblioteki i przekonania się na własnej skórze, czy jakieś inne życie byłoby rzeczywiście bezwarunkowo lepsze?
Nora Seed staje w obliczu takiej właśnie szansy. Kiedy śmierć kota okazuje się ostatnią kroplą, która przepełnia czarę, postanawia rozstać się z tym światem i... trafia do Biblioteki o Północy. Otrzymuje możliwość nowego życia i dokonania innych niż dotąd wyborów - może wybrać inny kraj zamieszkania, uratować związek z narzeczonym, zrealizować marzenie o zostaniu glacjolożką. Każdy taki wybór to nowa przygoda, w trakcie której Nora musi odkryć, co tak naprawdę składa się na satysfakcjonujące życie. A przede wszystkim musi znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytanie: co sprawia, że w ogóle warto żyć…
Drodzy Czytelnicy! Zapraszamy do lektury i odwiedzin naszej biblioteki - w dzień też możemy znaleźć tu historie nie z tej ziemi! :)
Opracowano na podst. stron internetowych wydawnictw oraz portalu lubimyczytać.pl; fot. aut. własne.
Beata Wulczyńska
Olga Puś