Upłynął czas beztroskich, feryjnych szaleństw. Nasi młodzi czytelnicy, pełni wrażeń, powrócili do swoich codziennych, szkolnych obowiązków.
Biblioteczne ferie trwały od 18 do 22 lutego 2019 r. Każdego dnia uczestnicy spotykali się z literaturą i brali udział w warsztatach tematycznych. Poza tym programowali roboty, łamali języki podczas zabaw słowotwórczych, uczyli się czytać przez dotyk i uczestniczyli w wernisażu kocich prac powstałych w czasie zajęć.
W poniedziałek (18.02) obchodziliśmy Światowy Dzień Kota, który co prawda przypada 17 lutego, ale my świętowaliśmy nieco później.
Podczas warsztatów plastycznych uczestnicy tworzyli kolorowe mruczki. W ruch poszły kartony, włóczka, materiałowe frędzelki, guziki, kartki i mnóstwo innych artykułów papierniczych przeznaczonych do twórczego spędzania czasu. W wyniku artystycznej pracy powstało stado niezwykle barwnych i pomysłowych kotów, które aktualnie rezydują w Galerii Na Piętrze.
Poniedziałkową lekturą był „Kot w butach" w wersji książki planszowej.
We wtorek (19.02) uczestnicy bibliotecznych ferii mieli okazję zapoznać się z Photonkami – uroczymi robotami do nauki programowania. Przyjaźń na linii człowiek-maszyna została nawiązana bardzo szybko, a poprzedziła je nauka analogowego kodowania przy użyciu kolorowych kubeczków. Poza tym uczestnicy mieli za zadanie namalować/narysować/wykleić wymarzonego robota i scharakteryzować jego umiejętności i zastosowanie.
Ponadto dzieci miały możliwość zapoznania się z materiałami promującymi akcję „Bezpieczny i zdrowy wypoczynek zimowy 2019" przekazanymi przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczna we Włodawie.
Wtorkową lekturą była książka Nicoli Baxter „Co się dzieje z tym robotem?".
Środowe (20.02) zajęcia poświęcone były obchodom Dnia Bezpiecznego Internetu. Uczestnicy dowiedzieli się o zasadach bezpiecznego korzystania z różnych mediów towarzysząc w wełnianych przygodach bohaterów filmów z serii „Owce w sieci". Poznali adresy bezpiecznych stron internetowych oraz dowiedzieli się jak ustrzec się przed różnymi zagrożeniami czyhającymi na użytkowników Internetu.
Rodzice otrzymali materiały dotyczące bezpieczeństwa w globalnej sieci informacyjnej przekazane przez zespół organizacyjny Dnia Bezpiecznego Internetu (Polskie Centrum Programu Safer Internet, NASK – Państwowy Instytut Badawczy, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę).
Lekturą na środę była książka Philippe de Kemmeter „Tata w sieci".
Po południu, dla nieco starszych użytkowników biblioteki, odbyło się spotkanie autorskie z Patrykiem Osieleńcem promujące książkę „Oko Cordoby". Informacje o wydarzeniu można odnaleźć na naszej stronie w artykule „Oko Cordoby" – promocja książki Patryka Osieleńca w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie".
W czwartek (21.02) obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Polskiego. W związku z tym wszyscy poćwiczyliśmy trochę czytanie. Ale to nie było takie zwykłe czytanie. Na warsztat poszły „Wierszyki łamiące języki" Małgorzaty Strzałkowskiej. Każdy z uczestników miał za zadanie przeczytać wylosowany utwór, młodsi korzystali z pomocy rodziców, starsi radzili sobie sami.
Zagraliśmy też magicznymi, słowotwórczymi kostkami, dzięki którym powstawały całkiem nowe wyrazy, do których dołączyły „domowe" słówka uczestników i pojęcia pochodzące z książki Michała Rusinka „Jak przekręcać i przeklinać". Zilustrowanie świeżo powstałych wyrażeń nie nastręczyło kłopotów naszym miłym feriowiczom. Powstały fantastyczne rysunki, które młodzi badacze języka mogli zabrać do domów.
Ponadto podczas czwartkowych zajęć odwiedzili nas funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji we Włodawie. Policjanci przekazali dzieciom informacje dotyczące zasad bezpiecznego poruszania się po drodze.
W piątek (22.02) obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pomocy Potrzebującym. Dzieci poznały „Czarną książkę kolorów" Meneny Cottin, której bohater – Tomek – jest niewidomy, poznaje świat przez dotyk, węch i smak. Dzieci, wcielając się w rolę Tomka, próbowały nazywać kolory poprzez omawianie wrażeń pozawzrokowych, które towarzyszą kontaktom z ulubionymi barwami. Wzięły też udział w warsztatach plastycznych, podczas których tworzyły plastelinowe obrazy, które następnie inni uczestnicy próbowali odczytywać poprzez dotyk.
W piątek odbył się też wernisaż kocich prac stworzonych przez uczestników ferii. Wystawę „Koty nad wyraz niepokorne" w Galerii Na Piętrze otworzył dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie Pan Jacek Żurawski.
Rozbrykane koty będą zdobić biblioteczne ściany do połowy marca 2019 r. Zainteresowanych obejrzeniem prac serdecznie zapraszamy do zwiedzania.
Scenariusz i reżyseria Edyta Pietrzak i Joanna Orzeszko
Prowadzenie Joanna Orzeszko
Pomoc i dzielna asysta Edyta Pietrzak i Małgorzata Topolska
Edyta Pietrzak
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Roboty Photon, gry "Scottie Go!" oraz tablety do ich obsługi włodawska książnica otrzymała w ramach projektu "Kodowanie w bibliotece", który jest częścią Programu Rozwoju Bibliotek 2017-2018 realizowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Realizatorem Programu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.