Zapraszamy na spotkanie w ramach projektu "EtnoPol(e)ska kawalkada"
Ludzie obrazu:
Dlaczego niebo poleskie jest najciemniejsze
i dlaczego TU najwięcej widać?
- wykład z prezentacją dr. Jacka Wardy, popularyzatora nauki
i Macieja Derejskiego, astrofizyka

ep plakat 05 kosmos

11 sierpnia 2019 r. (niedziela), godz. 14.00
ul. Przechodnia 13

Jacek Warda: "Podziwianie gwiazd i zastanawianie się nad mechaniką nieba sprawia mi od lat przyjemność. Na szczęście technika obecnie znakomicie ułatwia doznawanie takich przyjemności. NASA od 1995 roku publikuje z komentarzem naukowym. Ich systematycznie przeglądanie i układanie w tematyczne prezentacje pozwala śledzić osiągnięcia współczesnej astronomii, zarówno zawodowej jak i bardzo zaawansowanej amatorskiej astrofotografii.
Ta prezentacja będzie poświęcona Księżycowi. Właśnie świętujemy 50 rocznicę lądowania na naszym jedynym satelicie. Jak powstał? Jak wygląda? Jak jego obecność wpływa na Ziemię? Jak na niego polecieliśmy i jak zamierzamy na nim już wkrótce zamieszkać? Będą też oczywiście widowiskowe i zabawne zdjęcia Księżyca wykonywane z Ziemi. Od 4 lat jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. (PTMA)"

Maciej Derejski: "Ukończyłem studia na kierunku fizyki, specjalność astrofizyka na UMCS . Jestem więc . W ramach działalności Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (PTMA) organizuję pokazy oglądania nieba.
Przywiozę ze sobą teleskop 8 cali. Pozwoli on na szczegółową obserwację powierzchni Księżyca, a także Jowisza z księżycami oraz Saturna. Uda się nam też zobaczyć gromady gwiazd oraz odszukać na Niebie ( już bez teleskopu) aktualnie widoczne gwiazdozbiory."
Fizyk, astrofizyk, informatyk, studia doktoranckie z astrofizyki w obszarze ewolucji gwiazd (absolwent wydziału matematyki, fizyki i informatyki UMCS jak również dietetyki i rehabilitacji sportowej w Warszawie), miłośnik i popularyzator astronomii, od piętnastu lat Członek Zarządu Lubelskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, gdzie pełni funkcję Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.
Zapraszany do lokalnego radia i telewizji w celu omówienia ważniejszych zjawisk astronomicznych, historii podboju kosmosu oraz planów Polskiej Agencji Kosmicznej, gość pięciu odcinków programu Login: Nauka TVP3 / Telewizja Lublin. W przeszłości związany z instytutami fizyki UMCS, instytutem informatyki oraz gościnnie, kosmologii PAN w Warszawie. Aktywny przy powołaniu, współprowadzi Lubelskie Obserwatorium Astronomiczne przy ZS nr 12, gdzie realizowane są badania fotometryczne gwiazd i układów planetarnych oraz odkryto drugą w Polsce planetę pozasłoneczną. Uczestnik i prelegent Ogólnopolskich Zlotów Astronomicznych, Star Party i OZMA oraz projektów w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki. Współpracuje z Lubelską Wyżyną IT, Lubelskim Inkubatorem Przedsiębiorczości jak również Fundacją Rozwoju Informatyki.

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu "EtnoPol(e)ska kawalkada" realizowanego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska 2019”.

ep logo 03